Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijf maanden oorlog: Zelenski overtuigd van overwinning

Vijf maanden oorlog: Zelenski overtuigd van overwinning

KIEV (ANP/DPA) - Precies vijf maanden na het begin van de Russische invasie van Oekraïne heeft de Oekraïense president Volodimir Zelenski laten weten overtuigd te zijn van de overwinning. "Deze oorlog heeft Oekraïne niet gebroken en zal ons land ook niet breken", schreef het staatshoofd zondag op het nieuwsplatform Telegram.

Zijn Russische collega Vladimir Poetin gelastte de aanval op 24 februari onder meer onder het voorwendsel zich bedreigd te voelen door de wens van het buurland om aansluiting te zoeken bij de atoommacht van de NAVO. De belegering van de Oekraïense hoofdstad Kiev liep vast, waarna het Kremlin het slagveld verplaatste naar de Donbas in het oosten.

Ondanks de aanwezigheid van Russisch gezinde separatisten in de zelfbenoemde onafhankelijke republieken Loehansk en Donetsk verloopt de strijd ook daar niet naar wens, ondanks het surplus aan vuurkracht van de Russen. "We geven niet op. We zullen beschermen wat van ons is. We gaan winnen", aldus de zelfverzekerde reactie van Zelenski.

151e dag

Kiev roept de Verenigde Staten en de andere NAVO-landen bijna dagelijks op meer zware wapens te leveren om de Russische opmars te stoppen en de bezette gebieden te bevrijden. Zaterdag was een Amerikaanse delegatie in de Oekraïense hoofdstad voor overleg.

Zondag, op de 151e dag van de oorlog, meldde de Oekraïense generale staf opnieuw aanvallen van Russische zijde met als zwaartepunt de regio's Donetsk en Charkov. Op sommige plaatsen zou de vijand zijn teruggedrongen. De legerleiding zei ook dat sinds het begin van de oorlog 40.000 Russische soldaten zijn gesneuveld. Westerse deskundigen gaan ervan uit dat dit aantal overdreven is. Moskou deed eind maart voor het laatst een mededeling over de verliezen. Destijds sprak het Russische ministerie van Defensie van 1351 doden, maar toen was duidelijk dat het er veel meer moesten zijn.

Meer uit Buitenland

Zelensky bedankt Trump en Congres voor nieuwe sancties Rusland

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.

4 uur geleden
Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

8 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

8 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

9 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

9 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

10 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

11 uur geleden