Vijf maanden cel voor bedreigen burgemeester rond komst asielhotel
ALMELO (ANP) - De rechter in Almelo heeft een 49-jarige man uit Albergen veroordeeld tot vijf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, voor het bedreigen van burgemeester Anko Postma van de gemeente Tubbergen en verboden wapenbezit. Ook mag de verdachte drie jaar lang geen contact hebben met de burgemeester, niet in zijn woonplaats komen of in het gemeentehuis van Tubbergen.
De straf is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie. De verdachte bekende tijdens de zitting dat hij een gps-tracker had geplaatst onder de auto van de burgemeester, al was dit niet om te bedreigen, zei hij. Volgens de verdachte wilde hij er onderzoek mee doen naar de woonplaats van de burgemeester.
De AirTag werd ontdekt doordat de dochter van Postma een melding kreeg op haar telefoon. Bij de burgemeester bestond gelijk het vermoeden dat het het werk was van De V. Na zijn aanhouding op 26 maart vond de politie in zijn huis een gaspistool. Ook werden foto's ontdekt van een wapen gericht op het hotel en een foto van de burgemeester met daarbij het woord landverrader, alsmede een screenshot van de locatie van het huis van Postma.
'Bedreigende sfeer'
De rechter vond de dreiging wel aanwezig omdat De V. eerder dreigende taal zou hebben geuit tijdens een informatieavond over de komst van de asielzoekers. Ook was bekend dat de oud-marechaussee een wapen had en dat de gps-tracker, een zogeheten AirTag van Apple, geplaatst was in een "bedreigende sfeer" rondom de komst van de asielzoekers. "Dan kun je wel zeggen 'ik had het doel niet" maar dan is die dreiging wel aanwezig", concludeerde de rechter. Verder verweet hij de verdachte een gebrek aan zelfreflectie. "U toont op geen enkele wijze het besef dat u fout bent geweest."
De V. was een tegenstander van de komst van ongeveer 150 asielzoekers naar het hotel in Albergen, een dorp in de Overijsselse gemeente. Hij zei te vrezen voor de veiligheid van zijn vrouw en dochters. De verdachte, die tegenover het hotel woont, zegt te gaan verhuizen.
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) kocht het voormalige hotel in augustus 2022. Een deel van de inwoners van Albergen verzette zich fel tegen dit plan en probeerde het via de rechter tegen te houden. Ook werd het gebouw beschoten met een luchtbuks en werd er brand gesticht op het terrein.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
10 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
12 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
14 uur geleden