Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vijf maanden cel voor bedreigen burgemeester rond komst asielhotel

Vijf maanden cel voor bedreigen burgemeester rond komst asielhotel

ALMELO (ANP) - De rechter in Almelo heeft een 49-jarige man uit Albergen veroordeeld tot vijf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, voor het bedreigen van burgemeester Anko Postma van de gemeente Tubbergen en verboden wapenbezit. Ook mag de verdachte drie jaar lang geen contact hebben met de burgemeester, niet in zijn woonplaats komen of in het gemeentehuis van Tubbergen.

De straf is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie. De verdachte bekende tijdens de zitting dat hij een gps-tracker had geplaatst onder de auto van de burgemeester, al was dit niet om te bedreigen, zei hij. Volgens de verdachte wilde hij er onderzoek mee doen naar de woonplaats van de burgemeester.

De AirTag werd ontdekt doordat de dochter van Postma een melding kreeg op haar telefoon. Bij de burgemeester bestond gelijk het vermoeden dat het het werk was van De V. Na zijn aanhouding op 26 maart vond de politie in zijn huis een gaspistool. Ook werden foto's ontdekt van een wapen gericht op het hotel en een foto van de burgemeester met daarbij het woord landverrader, alsmede een screenshot van de locatie van het huis van Postma.

'Bedreigende sfeer'

De rechter vond de dreiging wel aanwezig omdat De V. eerder dreigende taal zou hebben geuit tijdens een informatieavond over de komst van de asielzoekers. Ook was bekend dat de oud-marechaussee een wapen had en dat de gps-tracker, een zogeheten AirTag van Apple, geplaatst was in een "bedreigende sfeer" rondom de komst van de asielzoekers. "Dan kun je wel zeggen 'ik had het doel niet" maar dan is die dreiging wel aanwezig", concludeerde de rechter. Verder verweet hij de verdachte een gebrek aan zelfreflectie. "U toont op geen enkele wijze het besef dat u fout bent geweest."

De V. was een tegenstander van de komst van ongeveer 150 asielzoekers naar het hotel in Albergen, een dorp in de Overijsselse gemeente. Hij zei te vrezen voor de veiligheid van zijn vrouw en dochters. De verdachte, die tegenover het hotel woont, zegt te gaan verhuizen.

Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) kocht het voormalige hotel in augustus 2022. Een deel van de inwoners van Albergen verzette zich fel tegen dit plan en probeerde het via de rechter tegen te houden. Ook werd het gebouw beschoten met een luchtbuks en werd er brand gesticht op het terrein.

Meer uit Binnenland

Minister heeft nog geen plan voor huisvesting groepen in de knel

DEN HAAG (ANP) - Minister Eleanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) heeft nog geen concreet nieuw plan om snel meer mensen in de knel aan een woning te helpen. In samenwerking met provincies, gemeenten en woningcorporaties zijn wel "bouwstenen opgesteld", die evenwel pas na de zomer tot concrete afspraken moeten leiden. Wat die bouwstenen precies behelzen, is niet duidelijk.

22 minuten geleden
Kabinet wil cloudgebruik overheid meer in eigen hand krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het cloudgebruik door de overheid moet meer gericht worden op het voorkomen van risico's en het zelf beheren van belangrijke data. Rijksorganisaties moeten minder afhankelijk worden van Amerikaanse techbedrijven en altijd een achtervang hebben voor als er iets misgaat, schrijft staatssecretaris Willemijn Aerdts van Digitale Economie en Soevereiniteit in een brief aan de Tweede Kamer.

43 minuten geleden
Vijlbrief: vlees misschien 'ietsje' duurder door uitzendverbod

DEN HAAG (ANP) - Vlees wordt mogelijk "ietsje" duurder per juni 2028, wanneer het verbod op uitzendwerk in de vleessector ingaat, denkt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken). Maar dit is het volgens hem wel waard, "want het is verschrikkelijk wat daar met de werknemers gebeurt".

49 minuten geleden
Provincies spreken gemeenten weer aan op huisvesten statushouders

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die achterlopen met het huisvesten van vluchtelingen met een verblijfsvergunning, moeten binnenkort weer op gesprek komen bij hun provinciebestuur. Provincies hebben de wettelijke verplichting om in te grijpen als een gemeente keer op keer te weinig huisvesting regelt. Tot nu toe zijn ze daarmee echter terughoudend en proberen ze gemeenten vooral te helpen om oplossingen te vinden.

1 uur geleden
Rechtbank bekijkt pand Rotterdamse goudroof

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank heeft vrijdag het kluisverhuurbedrijf bezocht in het centrum van Rotterdam, waar tussen eind november 2018 en eind mei 2019 een grote partij goud werd gestolen. De buit had een waarde van 40 miljoen euro en bestond uit 475 goudstaven en 22.000 gouden munten. Door de opgelopen goudprijs schat het Openbaar Ministerie de waarde nu op zo'n 100 miljoen euro. Justitie houdt de twee bestuurders van het bedrijf verantwoordelijk voor de roof, maar zij zijn tot op heden spoorloos, net als de buit.

1 uur geleden
Van Zutphen stopt als Nationale ombudsman

DEN HAAG (ANP) - Reinier van Zutphen stopt als Nationale ombudsman. Hij vertrekt wanneer zijn tweede termijn eindigt, op 1 april volgend jaar. De Tweede Kamer gaat een opvolger zoeken.

4 uur geleden
Defensie steekt tientallen miljoenen in producent dronesoftware

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie steekt meer dan 30 miljoen euro in Intelic, een bedrijf dat software ontwikkelt voor de besturing van onbemande lucht- en grondsystemen van uiteenlopende fabrikanten. De investering is onderdeel van een samenwerkingsovereenkomst voor de duur van drie jaar.

6 uur geleden