Vijf maanden cel voor bedreigen burgemeester rond komst asielhotel
ALMELO (ANP) - De rechter in Almelo heeft een 49-jarige man uit Albergen veroordeeld tot vijf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, voor het bedreigen van burgemeester Anko Postma van de gemeente Tubbergen en verboden wapenbezit. Ook mag de verdachte drie jaar lang geen contact hebben met de burgemeester, niet in zijn woonplaats komen of in het gemeentehuis van Tubbergen.
De straf is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie. De verdachte bekende tijdens de zitting dat hij een gps-tracker had geplaatst onder de auto van de burgemeester, al was dit niet om te bedreigen, zei hij. Volgens de verdachte wilde hij er onderzoek mee doen naar de woonplaats van de burgemeester.
De AirTag werd ontdekt doordat de dochter van Postma een melding kreeg op haar telefoon. Bij de burgemeester bestond gelijk het vermoeden dat het het werk was van De V. Na zijn aanhouding op 26 maart vond de politie in zijn huis een gaspistool. Ook werden foto's ontdekt van een wapen gericht op het hotel en een foto van de burgemeester met daarbij het woord landverrader, alsmede een screenshot van de locatie van het huis van Postma.
'Bedreigende sfeer'
De rechter vond de dreiging wel aanwezig omdat De V. eerder dreigende taal zou hebben geuit tijdens een informatieavond over de komst van de asielzoekers. Ook was bekend dat de oud-marechaussee een wapen had en dat de gps-tracker, een zogeheten AirTag van Apple, geplaatst was in een "bedreigende sfeer" rondom de komst van de asielzoekers. "Dan kun je wel zeggen 'ik had het doel niet" maar dan is die dreiging wel aanwezig", concludeerde de rechter. Verder verweet hij de verdachte een gebrek aan zelfreflectie. "U toont op geen enkele wijze het besef dat u fout bent geweest."
De V. was een tegenstander van de komst van ongeveer 150 asielzoekers naar het hotel in Albergen, een dorp in de Overijsselse gemeente. Hij zei te vrezen voor de veiligheid van zijn vrouw en dochters. De verdachte, die tegenover het hotel woont, zegt te gaan verhuizen.
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) kocht het voormalige hotel in augustus 2022. Een deel van de inwoners van Albergen verzette zich fel tegen dit plan en probeerde het via de rechter tegen te houden. Ook werd het gebouw beschoten met een luchtbuks en werd er brand gesticht op het terrein.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
45 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
4 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.
4 uur geledenTENERIFE (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius komt naar verwachting zondag rond 12.00 uur aan bij de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse omroep RTVE. Het schip vaart van Kaapverdië naar Tenerife en is volgens GPS-gegevens vrijwel halverwege.
5 uur geledenALMERE (ANP) - NorthC, eigenaar van het datacentrum in Almere waar donderdag brand uitbrak, is nog steeds druk bezig om de schade te inventariseren. De brand zelf was donderdagavond onder controle. Volgens een woordvoerder is daarna gestart met een inspectie om de schade in kaart te brengen. Het bedrijf probeert de stroom en de connectiviteit zo snel mogelijk te herstellen.
6 uur geleden