Vijandige staatshackers leerden nieuwe technieken door ChatGPT
REDMOND (ANP/AFP) - Hackers die banden hebben met landen als Rusland, Noord-Korea en Iran gebruiken chatbot ChatGPT om nieuwe manieren te leren voor het uitvoeren van online aanvallen. Dat hebben het ChatGPT-moeder OpenAI en techconcern Microsoft woensdag bekendgemaakt na onderzoek. De bedrijven melden de accounts van de cybercriminelen inmiddels te hebben geblokkeerd.
ChatGPT werd onder meer gebruikt voor "het opvragen van open source-informatie, vertalen, het vinden van coderingsfouten en het uitvoeren van basiscoderingstaken", meldt OpenAI in een bericht op de website van het bedrijf. Vooralsnog zou het gevaar "beperkt zijn", stelt het bedrijf verder. "Er zijn een handvol kwaadwillende actoren die voortdurende aandacht nodig hebben, zodat iedereen kan blijven genieten van de voordelen."
Microsoft is al jaren een belangrijke investeerder voor OpenAI. Het techconcern gebruikt de technologie op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) voor het ontwikkelen van eigen apps en software. Maar dat niet alleen. Het doel is volgens Microsoft ook het "zorgen voor een veilig en verantwoord gebruik van AI-technologieën zoals ChatGPT".
Russische en Iraanse groepen
Microsoft licht in een bericht op de website van het bedrijf verschillende hackersgroepen uit, waaronder Forest Blizzard. Die groep heeft banden met de Russische militaire inlichtingendienst en zou de AI-technologieën van Microsoft en OpenAI hebben gebruikt voor "onderzoek naar verschillende satelliet- en radartechnologieën die betrekking kunnen hebben op conventionele militaire operaties in Oekraïne".
Een andere groep, Crimson Sandstorm, is te linken aan de Iraanse Revolutionaire Garde. Die gebruikte ChatGPT onder meer om malware te programmeren, waarmee schade toegebracht kan worden aan computers. Ook zocht de groep naar tips voor hackers om niet traceerbaar te zijn, meldt Microsoft.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
8 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
12 uur geleden