Vijandige staatshackers leerden nieuwe technieken door ChatGPT
REDMOND (ANP/AFP) - Hackers die banden hebben met landen als Rusland, Noord-Korea en Iran gebruiken chatbot ChatGPT om nieuwe manieren te leren voor het uitvoeren van online aanvallen. Dat hebben het ChatGPT-moeder OpenAI en techconcern Microsoft woensdag bekendgemaakt na onderzoek. De bedrijven melden de accounts van de cybercriminelen inmiddels te hebben geblokkeerd.
ChatGPT werd onder meer gebruikt voor "het opvragen van open source-informatie, vertalen, het vinden van coderingsfouten en het uitvoeren van basiscoderingstaken", meldt OpenAI in een bericht op de website van het bedrijf. Vooralsnog zou het gevaar "beperkt zijn", stelt het bedrijf verder. "Er zijn een handvol kwaadwillende actoren die voortdurende aandacht nodig hebben, zodat iedereen kan blijven genieten van de voordelen."
Microsoft is al jaren een belangrijke investeerder voor OpenAI. Het techconcern gebruikt de technologie op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) voor het ontwikkelen van eigen apps en software. Maar dat niet alleen. Het doel is volgens Microsoft ook het "zorgen voor een veilig en verantwoord gebruik van AI-technologieën zoals ChatGPT".
Russische en Iraanse groepen
Microsoft licht in een bericht op de website van het bedrijf verschillende hackersgroepen uit, waaronder Forest Blizzard. Die groep heeft banden met de Russische militaire inlichtingendienst en zou de AI-technologieën van Microsoft en OpenAI hebben gebruikt voor "onderzoek naar verschillende satelliet- en radartechnologieën die betrekking kunnen hebben op conventionele militaire operaties in Oekraïne".
Een andere groep, Crimson Sandstorm, is te linken aan de Iraanse Revolutionaire Garde. Die gebruikte ChatGPT onder meer om malware te programmeren, waarmee schade toegebracht kan worden aan computers. Ook zocht de groep naar tips voor hackers om niet traceerbaar te zijn, meldt Microsoft.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
6 uur geleden