Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven
HANOI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Vietnamese leider Nguyen Phu Trong is op 80-jarige leeftijd overleden, melden staatsmedia vrijdag. Als secretaris-generaal van de Vietnamese Communistische Partij bekleedde hij het machtigste ambt in Vietnam meer dan tien jaar.
Vietnamese staatsmedia meldden op basis van Trongs artsen dat hij vrijdag vroeg in de middag is overleden "na een periode van ziekte".
Donderdag werd al bekend dat president To Lam de taken van Trong overnam, omdat hij zich moest richten op zijn medische behandeling.
Gevangenis
In 2011 trad de in de Sovjet-Unie opgeleide Trong aan als leider van de Communistische Partij, die Vietnam al bijna een halve eeuw regeert. De regel dat de secretaris-generaal slechts twee termijnen kon aanblijven werd onder zijn bewind opgeheven, waardoor hij in 2021 een derde termijn wist te krijgen. Tussen 2018 en 2021 was hij bovendien ook de president van het land.
De marxistisch-leninistische Trong trok de laatste jaren fel ten strijde tegen corruptie. Partijgenoten, politiemensen, gewapende strijdkrachten en ondernemers werden daarbij aangepakt. Velen moesten opstappen. Onder meer een voormalige gezondheidsminister en twee oud-burgemeesters van Hanoi belandden in de gevangenis.
Nieuwe secretaris-generaal
Internationaal probeerde Trong afgelopen jaar de banden aan te halen met verschillende grootmachten. De Amerikaanse president Joe Biden bracht vorig jaar september een bezoek aan Hanoi, terwijl de Chinese president Xi Jinping dat drie maanden later ook deed. Vorige maand was de Russische president Vladimir Poetin nog in Vietnam. Dat was ook de laatste gelegenheid waarbij Trong in het openbaar verscheen.
De afgelopen maanden miste Trong al verschillende openbare evenementen en belangrijke vergaderingen. De partij moet nu gaan beslissen of president Lam zijn werkzaamheden overneemt of dat er een nieuwe secretaris-generaal moet worden gekozen.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De dochter van de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft namens haar moeder de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen. Ana Corina Sosa Machado droeg in Oslo een speech voor die door haar moeder was voorbereid. Daarin waarschuwde ze hoe fragiel democratie kan zijn.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De gezamenlijke strijd tegen smokkelaars van migranten moet worden opgevoerd, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Smokkelaars moet het werk onmogelijk worden gemaakt, waarmee de levens van duizenden mensen worden gered. Woensdag wordt in Brussel een blauwdruk bekrachtigd om smokkelaars de pas af te snijden. Belangrijk onderdeel van de aanpak is het voorkomen dat migranten veel geld moeten betalen aan smokkelaars, om vervolgens een levensgevaarlijke tocht over zee of land te maken, zei Von der Leyen.
24 minuten geledenPARIJS/BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog tegen Rusland willen blijven beschermen, overleggen donderdag over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Ook demissionair premier Dick Schoof neemt deel aan de videovergadering van de zogeheten Coalitie van Bereidwillige Landen.
56 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties staat naar eigen zeggen in "overlevingsstand". Het kantoor van hoge commissaris Volker Türk (OHCHR) heeft minder geld, maar meer werk. Er zijn volgens Türk al werkzaamheden geschrapt of uitgesteld en ontslagen gevallen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken dreigt te worden vermalen in de concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Rusland om het noordpoolgebied, vreest de Deense militaire inlichtingendienst. De Verenigde Staten, lang de grote beschermheer, azen op Groenland en aarzelen niet om hun macht tegen bondgenoten te gebruiken.
2 uur geledenOSLO (ANP/RTR/AFP) - María Corina Machado komt toch naar de Noorse hoofdstad Oslo, maar niet op tijd om zelf haar Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. Volgens het Nobelinstituut is de Venezolaanse oppositiepolitica veilig.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Italiaanse keuken is door UNESCO aangemerkt als immaterieel cultureel erfgoed dat beschermd moet worden. Italië had zijn culinaire traditie voorgelegd aan UNESCO omdat die belangrijk is voor de Italiaanse cultuur, manier van leven en ook de omgang met ingrediënten. Daar bleek men het bij een UNESCO-bijeenkomst in India over eens te zijn.
3 uur geleden