Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven

Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven

HANOI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Vietnamese leider Nguyen Phu Trong is op 80-jarige leeftijd overleden, melden staatsmedia vrijdag. Als secretaris-generaal van de Vietnamese Communistische Partij bekleedde hij het machtigste ambt in Vietnam meer dan tien jaar.

Vietnamese staatsmedia meldden op basis van Trongs artsen dat hij vrijdag vroeg in de middag is overleden "na een periode van ziekte".

Donderdag werd al bekend dat president To Lam de taken van Trong overnam, omdat hij zich moest richten op zijn medische behandeling.

Gevangenis

In 2011 trad de in de Sovjet-Unie opgeleide Trong aan als leider van de Communistische Partij, die Vietnam al bijna een halve eeuw regeert. De regel dat de secretaris-generaal slechts twee termijnen kon aanblijven werd onder zijn bewind opgeheven, waardoor hij in 2021 een derde termijn wist te krijgen. Tussen 2018 en 2021 was hij bovendien ook de president van het land.

De marxistisch-leninistische Trong trok de laatste jaren fel ten strijde tegen corruptie. Partijgenoten, politiemensen, gewapende strijdkrachten en ondernemers werden daarbij aangepakt. Velen moesten opstappen. Onder meer een voormalige gezondheidsminister en twee oud-burgemeesters van Hanoi belandden in de gevangenis.

Nieuwe secretaris-generaal

Internationaal probeerde Trong afgelopen jaar de banden aan te halen met verschillende grootmachten. De Amerikaanse president Joe Biden bracht vorig jaar september een bezoek aan Hanoi, terwijl de Chinese president Xi Jinping dat drie maanden later ook deed. Vorige maand was de Russische president Vladimir Poetin nog in Vietnam. Dat was ook de laatste gelegenheid waarbij Trong in het openbaar verscheen.

De afgelopen maanden miste Trong al verschillende openbare evenementen en belangrijke vergaderingen. De partij moet nu gaan beslissen of president Lam zijn werkzaamheden overneemt of dat er een nieuwe secretaris-generaal moet worden gekozen.

Meer uit Buitenland

NYT: New Yorkers na 11 september misleid over luchtkwaliteit

NEW YORK (ANP) - Inwoners van New York zijn na de aanslagen van 11 september in 2001 misleid over de luchtkwaliteit. Dat tonen volgens The New York Times documenten van in totaal 170.000 pagina's aan die het gemeentebestuur onder burgemeester Zohran Mamdani vrijgeeft.

56 minuten geleden
Dodental bij explosie legerbasis Bolivia opgelopen

VIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.

3 uur geleden
Zwarte dozen van verongelukt vrachtvliegtuig in Miami gevonden

MIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.

4 uur geleden
Werk neergelegd in Eiffeltoren om wegsturen vrouwelijk personeel

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.

8 uur geleden
Macron wil Europees verbod sociale media voor kinderen onder 15

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.

8 uur geleden
Duizenden betogen in Berlijn tegen AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.

9 uur geleden
Finland rondt bouw af van grenshek bij Rusland

HELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.

10 uur geleden