Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven

Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven

HANOI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Vietnamese leider Nguyen Phu Trong is op 80-jarige leeftijd overleden, melden staatsmedia vrijdag. Als secretaris-generaal van de Vietnamese Communistische Partij bekleedde hij het machtigste ambt in Vietnam meer dan tien jaar.

Vietnamese staatsmedia meldden op basis van Trongs artsen dat hij vrijdag vroeg in de middag is overleden "na een periode van ziekte".

Donderdag werd al bekend dat president To Lam de taken van Trong overnam, omdat hij zich moest richten op zijn medische behandeling.

Gevangenis

In 2011 trad de in de Sovjet-Unie opgeleide Trong aan als leider van de Communistische Partij, die Vietnam al bijna een halve eeuw regeert. De regel dat de secretaris-generaal slechts twee termijnen kon aanblijven werd onder zijn bewind opgeheven, waardoor hij in 2021 een derde termijn wist te krijgen. Tussen 2018 en 2021 was hij bovendien ook de president van het land.

De marxistisch-leninistische Trong trok de laatste jaren fel ten strijde tegen corruptie. Partijgenoten, politiemensen, gewapende strijdkrachten en ondernemers werden daarbij aangepakt. Velen moesten opstappen. Onder meer een voormalige gezondheidsminister en twee oud-burgemeesters van Hanoi belandden in de gevangenis.

Nieuwe secretaris-generaal

Internationaal probeerde Trong afgelopen jaar de banden aan te halen met verschillende grootmachten. De Amerikaanse president Joe Biden bracht vorig jaar september een bezoek aan Hanoi, terwijl de Chinese president Xi Jinping dat drie maanden later ook deed. Vorige maand was de Russische president Vladimir Poetin nog in Vietnam. Dat was ook de laatste gelegenheid waarbij Trong in het openbaar verscheen.

De afgelopen maanden miste Trong al verschillende openbare evenementen en belangrijke vergaderingen. De partij moet nu gaan beslissen of president Lam zijn werkzaamheden overneemt of dat er een nieuwe secretaris-generaal moet worden gekozen.

Meer uit Buitenland

Doden en veel gewonden door zelfmoordaanslagen Nigeria

MAIDUGURI (ANP/AFP) - Een reeks explosies heeft in het noordoosten van Nigeria aan zeker 23 mensen het leven gekost. "Uit een voorlopig onderzoek blijkt dat de incidenten vermoedelijk zijn uitgevoerd door zelfmoordterroristen", meldt de politie. Die spreekt over meer dan honderd gewonden.

26 minuten geleden
Doden door schietincident in plaats bij Frankfurt Airport

RAUNHEIM (ANP) - Zeker twee mensen zijn om het leven gekomen door een schietincident in Raunheim, in de buurt van Frankfurt Airport. Duitse media berichten dat 's nachts is geschoten in een horecazaak en dat de dader op de vlucht is.

28 minuten geleden
Rusland: ruim tweehonderd Oekraïense drones neergehaald

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie zegt in de nacht van maandag op dinsdag 206 Oekraïense drones te hebben neergehaald. 43 drones zouden zijn onderschept boven de regio Moskou, aldus de Russen. Hoeveel drones in totaal zijn afgevuurd, is niet duidelijk. Oekraïne laat vrijwel nooit iets los over eventuele aanvallen.

1 uur geleden
Familie verdachte schutter Bondi vreest voor veiligheid

SYDNEY (ANP/RTR) - Familieleden van Naveed Akram, de schutter die verdacht wordt van de aanslag op Bondi Beach in Sydney eind vorig jaar, zeggen te vrezen voor hun leven na een reeks bedreigingen. Dat werd dinsdagochtend duidelijk tijdens een rechtszaak.

1 uur geleden
Rode Kruis waarschuwt voor aanhoudende regenbuien Libanon

BEIROET (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt voor aanhoudende regenbuien in Libanon. Meer dan 800.000 mensen zijn door Israëlische aanvallen op de vlucht geslagen. Velen daarvan slapen op straat. "De stortbuien van de afgelopen dagen raken hen ongekend hard", schrijft de hulporganisatie in een persbericht.

1 uur geleden
Israël voert nieuwe luchtaanvallen uit op Teheran en Beiroet

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger is een nieuwe aanvalsgolf begonnen op doelen in Iran en Libanon, meldt het in een bericht op het sociale medium Telegram. Het leger spreekt van een "grootschalige aanval" op wat het "infrastructuur van het Iraanse terroristische regime" in Teheran noemt. Volgens journalisten van Al Jazeera klonken explosies in de Iraanse hoofdstad.

5 uur geleden
Meerdere landen in Midden-Oosten melden aanvallen

BAGDAD/TEL AVIV/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Verschillende landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag luchtaanvallen die worden afgeweerd. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is de Amerikaanse ambassade aangevallen met drones en raketten, meldt een bron aan persbureau AFP. Een journalist van het persbureau zag zwarte rook opstijgen van het complex.

5 uur geleden