Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven
HANOI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Vietnamese leider Nguyen Phu Trong is op 80-jarige leeftijd overleden, melden staatsmedia vrijdag. Als secretaris-generaal van de Vietnamese Communistische Partij bekleedde hij het machtigste ambt in Vietnam meer dan tien jaar.
Vietnamese staatsmedia meldden op basis van Trongs artsen dat hij vrijdag vroeg in de middag is overleden "na een periode van ziekte".
Donderdag werd al bekend dat president To Lam de taken van Trong overnam, omdat hij zich moest richten op zijn medische behandeling.
Gevangenis
In 2011 trad de in de Sovjet-Unie opgeleide Trong aan als leider van de Communistische Partij, die Vietnam al bijna een halve eeuw regeert. De regel dat de secretaris-generaal slechts twee termijnen kon aanblijven werd onder zijn bewind opgeheven, waardoor hij in 2021 een derde termijn wist te krijgen. Tussen 2018 en 2021 was hij bovendien ook de president van het land.
De marxistisch-leninistische Trong trok de laatste jaren fel ten strijde tegen corruptie. Partijgenoten, politiemensen, gewapende strijdkrachten en ondernemers werden daarbij aangepakt. Velen moesten opstappen. Onder meer een voormalige gezondheidsminister en twee oud-burgemeesters van Hanoi belandden in de gevangenis.
Nieuwe secretaris-generaal
Internationaal probeerde Trong afgelopen jaar de banden aan te halen met verschillende grootmachten. De Amerikaanse president Joe Biden bracht vorig jaar september een bezoek aan Hanoi, terwijl de Chinese president Xi Jinping dat drie maanden later ook deed. Vorige maand was de Russische president Vladimir Poetin nog in Vietnam. Dat was ook de laatste gelegenheid waarbij Trong in het openbaar verscheen.
De afgelopen maanden miste Trong al verschillende openbare evenementen en belangrijke vergaderingen. De partij moet nu gaan beslissen of president Lam zijn werkzaamheden overneemt of dat er een nieuwe secretaris-generaal moet worden gekozen.
Meer uit Buitenland
TENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
42 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
2 uur geledenQUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.
3 uur geleden