Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven

Vietnamese leider Nguyen Phu Trong (80) gestorven

HANOI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Vietnamese leider Nguyen Phu Trong is op 80-jarige leeftijd overleden, melden staatsmedia vrijdag. Als secretaris-generaal van de Vietnamese Communistische Partij bekleedde hij het machtigste ambt in Vietnam meer dan tien jaar.

Vietnamese staatsmedia meldden op basis van Trongs artsen dat hij vrijdag vroeg in de middag is overleden "na een periode van ziekte".

Donderdag werd al bekend dat president To Lam de taken van Trong overnam, omdat hij zich moest richten op zijn medische behandeling.

Gevangenis

In 2011 trad de in de Sovjet-Unie opgeleide Trong aan als leider van de Communistische Partij, die Vietnam al bijna een halve eeuw regeert. De regel dat de secretaris-generaal slechts twee termijnen kon aanblijven werd onder zijn bewind opgeheven, waardoor hij in 2021 een derde termijn wist te krijgen. Tussen 2018 en 2021 was hij bovendien ook de president van het land.

De marxistisch-leninistische Trong trok de laatste jaren fel ten strijde tegen corruptie. Partijgenoten, politiemensen, gewapende strijdkrachten en ondernemers werden daarbij aangepakt. Velen moesten opstappen. Onder meer een voormalige gezondheidsminister en twee oud-burgemeesters van Hanoi belandden in de gevangenis.

Nieuwe secretaris-generaal

Internationaal probeerde Trong afgelopen jaar de banden aan te halen met verschillende grootmachten. De Amerikaanse president Joe Biden bracht vorig jaar september een bezoek aan Hanoi, terwijl de Chinese president Xi Jinping dat drie maanden later ook deed. Vorige maand was de Russische president Vladimir Poetin nog in Vietnam. Dat was ook de laatste gelegenheid waarbij Trong in het openbaar verscheen.

De afgelopen maanden miste Trong al verschillende openbare evenementen en belangrijke vergaderingen. De partij moet nu gaan beslissen of president Lam zijn werkzaamheden overneemt of dat er een nieuwe secretaris-generaal moet worden gekozen.

Meer uit Buitenland

Iran kondigt 'beslissende' reactie aan na nieuwe VS-aanvallen

TEHERAN (ANP) - Iran kondigt represailles aan tegen de Verenigde Staten, nadat het Amerikaanse leger in de nacht van dinsdag op woensdag luchtaanvallen uitvoerde op Iraanse doelen rond de Straat van Hormuz. Volgens nieuwszender IRIB waren er zes explosies te horen op het Iraanse eiland Qeshm, zeven in de stad Sirik en nog meer in de grote havenstad Bandar Abbas.

50 minuten geleden
Ook Sanders wil dat Platner zich terugtrekt uit senaatsrace Maine

WASHINGTON (ANP) - Ook Bernie Sanders dringt er bij de Democratische kandidaat Graham Platner op aan zich terug te trekken uit de senaatsrace in de Amerikaanse staat Maine. Sanders, een onafhankelijke senator die deel uitmaakt van de Democratische fractie in de Senaat, was de prominentste voorstander van de progressieve Platner in Washington.

50 minuten geleden
Dodental door aardbevingen Venezuela opgelopen tot bijna 3700

CARACAS (ANP) - Het dodental van de dubbele aardbeving die Venezuela op 24 juni trof, is opgelopen tot 3685. "Officiƫle cijfers per 7 juli: 3685 doden, 16.740 gewonden", aldus een verklaring van de regering, waarin geen melding werd gemaakt van het aantal vermisten. Zondag stond het aantal doden nog op 3535.

2 uur geleden
VS voeren 'krachtige' luchtaanvallen uit op Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een reeks "krachtige" luchtaanvallen op Iran uitgevoerd, meldt het Amerikaanse centrale commando CENTCOM op X.

2 uur geleden
Marine Le Pen doet toch mee aan presidentsverkiezingen Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.

6 uur geleden
Prins Harry: geen gerechtigheid gekregen in Daily Mail-zaak

LONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.

6 uur geleden
Straten in Manhattan afgesloten om instortingsgevaar flat

NEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.

7 uur geleden