
Vietnam voert vanaf kerst strenge internetwet in
HANOI (ANP/AFP) - In Vietnam geldt vanaf kerst een nieuwe internetwet waardoor gebruikers van sociale media op platforms als Facebook en TikTok voortaan hun identiteit moeten verifiëren. Volgens critici wordt hiermee de vrijheid van meningsuiting in het communistische land verder ondermijnd.
De wet dwingt technologiegiganten die in Vietnam actief zijn gebruikersgegevens op te slaan en die op verzoek aan de autoriteiten te verstrekken. Ook moeten ze binnen 24 uur content verwijderen die de Vietnamese overheid als "illegaal" beschouwt. Decreet 147, zoals de wet heet, volgt op een cyberveiligheidswet uit 2018 die scherpe kritiek kreeg van de Verenigde Staten, de Europese Unie en voorstanders van internetvrijheid.
De Vietnamese regering handelt over het algemeen snel om afwijkende meningen in de kiem te smoren en critici te arresteren. Dat geldt met name voor personen die gehoor vinden op sociale media. In oktober kreeg een Vietnamese blogger met bijna 120.000 volgers op YouTube van de regering twaalf jaar gevangenisstraf opgelegd voor het regelmatig uiten van kritiek op de regering op zijn kanaal. Hij werd beschuldigd van het publiceren van informatie die gericht was tegen de staat.
Maanden eerder werd een journalist gearresteerd die een van de populairste blogs in Vietnam had waarop hij zich richtte op kwesties als mediacontrole en corruptie. Zijn berichten "schonden de belangen van de staat", aldus de Vietnamese autoriteiten.
Meer uit Buitenland
RABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.
46 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA/DPA) - Een cyberaanval op de IT-dienstverlener van de check-in- en boardingsystemen heeft vrijdagavond het vliegverkeer op meerdere Europese luchthavens, waaronder Brussels Airport, verstoord. Daardoor kan er in Brussel alleen nog handmatig worden ingecheckt en geboard, wat zorgt voor forse vertragingen en annuleringen, meldde de luchthaven zaterdag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
14 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.
16 uur geleden