Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Viering Bevrijdingsdag voor verbetering vatbaar

Viering Bevrijdingsdag voor verbetering vatbaar

DEN HAAG (ANP) - De viering van Bevrijdingsdag op 5 mei spreekt lang niet iedereen aan. Om het vieren van vrijheid betekenisvol te houden, moet het beter. De data 4 en 5 mei staan weliswaar in het collectieve geheugen gegrift, maar 5 mei is met name voor jongeren een veel abstracter begrip dan de Dodenherdenking op 4 mei. De viering van Bevrijdingsdag heeft herkenbare ijkpunten nodig die iedereen aanspreken.

Dat staat in het eindrapport van onderzoeken naar de toekomst van herdenkingsrituelen, die het Nationaal Comité 4 en 5 mei en Arq Nationaal Psychotrauma Centrum tussen 2016 en 2019 hebben gedaan. Het rapport Constant en in Beweging is donderdag gepresenteerd. Nu de Tweede Wereldoorlog 75 jaar geleden is, wilde het comité weten wat belangrijk is om ervoor te zorgen dat nieuwe generaties en nieuwe Nederlanders het stokje van herdenken en vieren gaan overnemen.

Bij de Dodenherdenking op 4 mei voelt zo'n tachtig procent van alle Nederlanders zich betrokken. De belangstelling neemt de laatste jaren snel toe. Tegelijkertijd is eerdere kritiek op militair vertoon zoals bij de nationale herdenking op de Dam verstomd, aldus de onderzoekers. De erehaag van veteranen wordt nu opgevat als een levende herinnering aan de Nederlandse inzet voor vrede en veiligheid, stellen zij.

Rituelen

Rituelen als twee minuten stilte en kransenleggingen worden hoog gewaardeerd. De onderzoekers raden gemeenten aan om op 4 mei ook een stille tocht te houden, aangezien dat jongeren meer aanspreekt dan bijvoorbeeld het voorlezen van een zelfgeschreven gedicht. "Waak ervoor om een ritueel te veel te willen 'opleuken', jongeren hechten ook aan tradities."

Bevrijdingsdag is ook populair, maar de emotionele binding met die dag is veel minder. Het besef dat 5 mei 1945 een historische datum is, zakt weg. Jongeren vinden de festivals wel leuk, maar de zogenoemde Bevrijdingsambassadeur die met een helikopter langs alle provincies trekt maakt niet veel indruk. De link met vrede en vrijheid wordt gemist. Zo is er wel het landelijke "5 voor 5-moment" - een moment om in het hele land tegelijk stil te staan bij vrijheid - maar dat is nauwelijks bekend.

De onderzoekers denken dat Bevrijdingsdag gebaat is bij zowel meer historische context als bij een relatie met actuele conflictsituaties. "Een herinnering vervaagt wanneer die geen emotie meer oproept."

Meer uit Binnenland

Bezetters Universiteit Maastricht weer vrij

MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.

57 minuten geleden
Voor ontvoering Insiya veroordeelde man gearresteerd in Letland

RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.

6 uur geleden
Advocaat wil alleen tbs voor schutter Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.

6 uur geleden
Door asielnoodopvang rustiger in Ter Apel en Biddinghuizen leeg

TER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.

6 uur geleden
Niemand wordt vervolgd voor dodelijke woningbrand Roermond

ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.

6 uur geleden
Zangvogeltentoonstellingen mogen weer, ondanks vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.

6 uur geleden
Haagse politiemedewerker verdachte van omkoping

DEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.

6 uur geleden