Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vierde dode in Slovenië na 'ergste natuurramp in geschiedenis'

Vierde dode in Slovenië na 'ergste natuurramp in geschiedenis'

LJUBLJANA (ANP/DPA) - De schade in Slovenië als gevolg van het noodweer is enorm. Volgens premier Robert Golob is twee derde van Slovenië getroffen door "de ergste natuurramp" in de jonge geschiedenis van het land. De schade komt waarschijnlijk boven de 500 miljoen euro uit, meldt Golob volgens persbureau STA. De politie meldt een vierde dode, nadat vrijdag al drie doden waren gevallen als gevolg van het noodweer, onder wie twee Nederlanders.

Zaterdagochtend werd een dode man gevonden aan de oever van de rivier de Sava in hoofdstad Ljubljana. Volgens de eerste informatie lijkt het erop dat zijn dood het gevolg is van de overstromingen, maar het onderzoek loopt nog, meldt STA.

Huizen, wegen en de energie-infrastructuur zijn zwaar getroffen door het noodweer. Volgens Golob zijn grote inspanningen vereist om terug te kunnen keren naar het normale leven. Črna na Koroškem, een plaatsje in een smalle vallei in het noorden van het land, is volledig van de omgeving afgesneden. Drinkwater en andere benodigdheden worden per luchtbrug naar de plaats gebracht.

Catastrofe

Hoewel winkels in het land normaal gesloten zijn op zondag, gaan de winkels die voedsel verkopen deze zondag wel open.

President Nataša Pirc Musar zei dat in twee dagen tijd meer dan 3000 incidenten zijn geregistreerd in 145 van de 212 gemeenten in Slovenië. 121 mensen werden met een helikopter geëvacueerd. Volgens de president tonen deze cijfers "de verschrikkelijke omvang van de catastrofe, die Slovenië sinds zijn onafhankelijkheid nog niet heeft meegemaakt". Het land werd in 1991 onafhankelijk.

Geen noodtoestand

Verschillende landen hebben hulp aangeboden volgens de president. Voorzitter van de Europese Commissie Ursula Von der Leyen noemt de gebeurtenissen in Slovenië "hartverscheurend". De Sloveense Eurocommissaris voor Crisisbeheersing Janez Lenarčič is in Ljubljana voor overleg.

Ondanks de situatie is het volgens Golob niet nodig om de noodtoestand uit te roepen. De premier vindt dat het land een van de beste systemen voor rampenbestrijding in Europa heeft.

Sava

Ook buurland Oostenrijk is zwaar getroffen door hevige regenval. In het zuiden van het land werden onder meer twee campings ontruimd. Meer dan 2500 brandweerlieden werden ingezet volgens omroep ORF en op verschillende plekken zijn mensen geëvacueerd.

In Kroatië maken de autoriteiten zich ook op voor overstromingen. De rivier de Sava, die vanuit Slovenië naar Kroatië stroomt, is op sommige plaatsen al buiten haar oevers getreden. De piek wordt vanavond pas verwacht. In de plaats Brdovec, nabij Zagreb, zijn er mensen geëvacueerd.

Meer uit Buitenland

VS roepen Amerikanen in Iran op te vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.

2 uur geleden
Bloomberg: SpaceX maakt internetdienst Starlink gratis in Iran

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.

4 uur geleden
Aanklagers VS stappen op na dodelijke schietpartij in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.

5 uur geleden
Axios: Witkoff ontmoette ex-kroonprins Iran in geheim overleg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.

6 uur geleden
VS bestempelen Moslimbroederschap als terroristische organisatie

WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordanië aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.

7 uur geleden
Amerikaanse oud-president Clinton blijft weg van Epstein-verhoor

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.

8 uur geleden
HRANA meldt ruim 2000 geverifieerde doden bij protesten Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran, meldt meer dan 2000 geverifieerde doden bij de protesten in Iran. Door een internetblokkade is het moeilijk om informatie te krijgen over slachtoffers. Getallen hierover lopen tot nu toe erg uiteen.

8 uur geleden