Vierdaagsefeesten Nijmegen vergroenen met certificaten van boeren
NIJMEGEN (ANP) - De organisatie achter de Vierdaagsefeesten in Nijmegen heeft voor duizenden euro's aan koolstofcertificaten van lokale boeren gekocht. Op die manier verkleint het jaarlijkse openluchtevenement naar eigen zeggen zijn klimaatvoetafdruk. Als het aan boeren ligt, kunnen meer festivals op deze manier hun uitstoot compenseren.
Afgelopen jaar hebben vier boeren rondom Nijmegen samen zo'n 200 ton CO2 vastgelegd in boerenland. Zij zaaiden daarvoor bijvoorbeeld gewassen in die goed CO2 kunnen vasthouden, laat boerenclub ZLTO weten. Via een handelssysteem kunnen andere bedrijven in deze inspanningen van de boeren investeren.
Bij elkaar gaat het om 200 koolstofcertificaten. Stichting Vierdaagsefeesten heeft hiervan 80 certificaten overgenomen. Volgens ZLTO zal hiervoor jaarlijks meer dan 11.000 euro moeten worden betaald. De certificaten zouden gelijk staan aan de uitstoot over materiaal- en energiegebruik van 1,5 miljoen feestvierders in de stad.
Kritiek
De lokale boerenvoorman Edwin Sengers van ZLTO hoopt dat meer bedrijven en festivals op deze manier hun CO2-uitstoot willen compenseren. Onder meer de Haven Moerdijk en keukenbouwer DKG nemen volgens ZLTO ook al koolstofcertificaten van boeren af.
Op deze praktijk bestaat ook kritiek. Deskundigen waarschuwden eerder voor een hoog risico op 'greenwashing'. Bedrijven zouden zich milieuvriendelijker kunnen voordoen dan ze in werkelijkheid zijn.
De Autoriteit Financiële Markten (AFM) merkte eerder op dat bedrijven die willen vergroenen door hun uitstoot met zogenoemde credits te compenseren, soms ook voorbijgaan aan de bedoelingen van het klimaatakkoord van Parijs. Dat akkoord was erop gericht om de prioriteit te leggen bij het zoveel mogelijk zelf terugbrengen van de eigen uitstoot.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De financiële situatie van Nederlandse huiseigenaren is verslechterd na een periode van herstel, meldt NHG (Nationale Hypotheek Garantie) na onderzoek onder ongeveer 2400 mensen.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI), heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten behaald door de grote vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Volgens het bedrijf werd een omzet in de boeken gezet van 81,6 miljard dollar. Dat is een stijging van 85 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten de handel uitgegaan, geholpen door een sterke daling van de olieprijzen. AI-chipconcern Nvidia stond bij de stijgers op Wall Street in aanloop naar de kwartaalcijfers die na het slot worden gepubliceerd.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, gaat snel een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat melden bronnen aan The Wall Street Journal. Dat zou binnen enkele dagen of weken kunnen gebeuren en mogelijk zelfs al komende vrijdag, aldus de zakenkrant.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een flinke plus gesloten, waarbij een nieuw slotrecord werd bereikt. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdgraadmeter. De olieprijzen gingen juist flink omlaag.
10 uur geledenSEJONG (ANP/AFP/RTR) - De vakbond bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics heeft een geplande staking tot nader order uitgesteld. Tienduizenden werknemers van Samsung dreigden te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. Maar volgens de bond is nu een voorlopige deal gesloten na arbitrage van de minister van Arbeid in het conflict.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.
11 uur geleden