Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vierdaagsefeesten Nijmegen vergroenen met certificaten van boeren

Vierdaagsefeesten Nijmegen vergroenen met certificaten van boeren

NIJMEGEN (ANP) - De organisatie achter de Vierdaagsefeesten in Nijmegen heeft voor duizenden euro's aan koolstofcertificaten van lokale boeren gekocht. Op die manier verkleint het jaarlijkse openluchtevenement naar eigen zeggen zijn klimaatvoetafdruk. Als het aan boeren ligt, kunnen meer festivals op deze manier hun uitstoot compenseren.

Afgelopen jaar hebben vier boeren rondom Nijmegen samen zo'n 200 ton CO2 vastgelegd in boerenland. Zij zaaiden daarvoor bijvoorbeeld gewassen in die goed CO2 kunnen vasthouden, laat boerenclub ZLTO weten. Via een handelssysteem kunnen andere bedrijven in deze inspanningen van de boeren investeren.

Bij elkaar gaat het om 200 koolstofcertificaten. Stichting Vierdaagsefeesten heeft hiervan 80 certificaten overgenomen. Volgens ZLTO zal hiervoor jaarlijks meer dan 11.000 euro moeten worden betaald. De certificaten zouden gelijk staan aan de uitstoot over materiaal- en energiegebruik van 1,5 miljoen feestvierders in de stad.

Kritiek

De lokale boerenvoorman Edwin Sengers van ZLTO hoopt dat meer bedrijven en festivals op deze manier hun CO2-uitstoot willen compenseren. Onder meer de Haven Moerdijk en keukenbouwer DKG nemen volgens ZLTO ook al koolstofcertificaten van boeren af.

Op deze praktijk bestaat ook kritiek. Deskundigen waarschuwden eerder voor een hoog risico op 'greenwashing'. Bedrijven zouden zich milieuvriendelijker kunnen voordoen dan ze in werkelijkheid zijn.

De Autoriteit Financiële Markten (AFM) merkte eerder op dat bedrijven die willen vergroenen door hun uitstoot met zogenoemde credits te compenseren, soms ook voorbijgaan aan de bedoelingen van het klimaatakkoord van Parijs. Dat akkoord was erop gericht om de prioriteit te leggen bij het zoveel mogelijk zelf terugbrengen van de eigen uitstoot.

Meer uit Financieel

Zuid-Koreaanse bedrijven zeggen binnenlandse investeringen toe

SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.

2 uur geleden
ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

3 uur geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

4 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

6 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden