Vier personen gedagvaard in kiesmannen-onderzoek Trump
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft volgens mediaberichten tenminste vier mensen gedagvaard in het onderzoek rond een plan van de voormalige president Donald Trump om de uitslag van de presidentsverkiezingen van 2020 te veranderen. De vier personen moeten getuigen voor een zogeheten 'grand jury', die bepaalt of er aanklachten moeten komen in de zaak.
Het plan van Trump en naasten was volgens het ministerie om in een aantal cruciale staten, waaronder Georgia en Arizona, alternatieve kiesmannen te installeren. Die zouden dan niet voor de daadwerkelijke winnaar Joe Biden stemmen, maar voor Donald Trump.
In de VS gaan de stemmen van kiezers naar 538 kiesmannen. De kandidaat van de partij die een staat wint, krijgt alle kiesmannen van die staat achter zich, ook bij een miniem verschil in stemmen. Een kandidaat heeft er 270 nodig om te winnen. Joe Biden won in 2020 306 kiesmannen. De kiesmannen brengen in december hun stem uit in de afzonderlijke staten. Het Amerikaanse congres telt en certificeert die stemmen in januari. Het congres was daarmee bezig op 6 januari 2021, toen Trump-aanhangers het Capitool bestormden.
Volgens The Washington Post en The New York Times zijn Brad Carver en Thomas Lane gedagvaard. Carver heeft een bestuursfunctie bij de Republikeinse Partij in Georgia en Lane was campagnemedewerker voor Trump in Arizona en New Mexico. Volgens The Post is ook David Shafer gedagvaard, de voorzitter van de Republikeinse Partij in Georgia. En The Times meldt dat Sean Flynn, een campagnemedewerker van Trump in Michigan, ook voor de grand jury moet verschijnen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
14 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Amerikaanse functionarissen voeren in Genève gesprekken met Russische en Chinese delegaties over kernwapens. Maandag spraken ze al met de Russen, dinsdag volgen de Chinezen, meldt een hooggeplaatst figuur van het Amerikaanse buitenlandministerie.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur Charles Kushner is niet komen opdagen bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hem zondag had ontboden. Het ministerie legt Kushner daarom beperkingen op voor het contact dat hij kan hebben met de Franse regering.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
4 uur geleden