Vier personen gedagvaard in kiesmannen-onderzoek Trump
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft volgens mediaberichten tenminste vier mensen gedagvaard in het onderzoek rond een plan van de voormalige president Donald Trump om de uitslag van de presidentsverkiezingen van 2020 te veranderen. De vier personen moeten getuigen voor een zogeheten 'grand jury', die bepaalt of er aanklachten moeten komen in de zaak.
Het plan van Trump en naasten was volgens het ministerie om in een aantal cruciale staten, waaronder Georgia en Arizona, alternatieve kiesmannen te installeren. Die zouden dan niet voor de daadwerkelijke winnaar Joe Biden stemmen, maar voor Donald Trump.
In de VS gaan de stemmen van kiezers naar 538 kiesmannen. De kandidaat van de partij die een staat wint, krijgt alle kiesmannen van die staat achter zich, ook bij een miniem verschil in stemmen. Een kandidaat heeft er 270 nodig om te winnen. Joe Biden won in 2020 306 kiesmannen. De kiesmannen brengen in december hun stem uit in de afzonderlijke staten. Het Amerikaanse congres telt en certificeert die stemmen in januari. Het congres was daarmee bezig op 6 januari 2021, toen Trump-aanhangers het Capitool bestormden.
Volgens The Washington Post en The New York Times zijn Brad Carver en Thomas Lane gedagvaard. Carver heeft een bestuursfunctie bij de Republikeinse Partij in Georgia en Lane was campagnemedewerker voor Trump in Arizona en New Mexico. Volgens The Post is ook David Shafer gedagvaard, de voorzitter van de Republikeinse Partij in Georgia. En The Times meldt dat Sean Flynn, een campagnemedewerker van Trump in Michigan, ook voor de grand jury moet verschijnen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
4 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
6 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
7 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
9 uur geleden