Vier mannen vervolgd voor ddos-aanvallen, 200 verdachten in beeld
UTRECHT (ANP) - Vier Nederlandse mannen tussen de 22 en 26 jaar oud worden vervolgd voor het uitvoeren van ddos-aanvallen. De politie kwam de verdachten op het spoor in een grootschalige internationale politieactie tegen ddos-aanvallers. Ook is in Nederland een veelgebruikte website waarop de cyberaanvallen te koop waren offline gehaald.
De mannen uit Rijen, Voorhout, Lelystad en Barneveld werden vorige week verhoord. Een van hen wordt verdacht van het uitvoeren van 4169 ddos-aanvallen, de andere drie van honderden. Bij zo'n aanval proberen cybercriminelen een website onbereikbaar te maken door heel veel verzoeken naar de site te versturen.
In totaal wist de politie de identiteit van 200 verdachten te achterhalen. Zij worden deze week geconfronteerd "met het feit dat ze bij de politie in beeld zijn", meldt cyberspecialist van de politie Iris Koster. "Komende weken kunnen zeker tien gebruikers de politie aan de deur verwachten voor een waarschuwingsgesprek. Ook krijgen honderden geïdentificeerde Nederlandse gebruikers een brief of e-mail van de politie om ze te waarschuwen." De politie verwacht de komende tijd meer verhoren uit te voeren en sluit aanhoudingen niet uit.
De internationale samenwerking van vijftien verschillende landen samen met Europol loopt al jaren, maar een jaar geleden startte een operatie om "een grotere slag" te slaan, aldus een politiewoordvoerder. Door die actie werden de afgelopen weken in totaal internationaal 27 populaire websites die gebruikt worden voor de cyberaanvallen offline gehaald. Ook werden drie mensen die zulke websites in de lucht houden aangehouden.
"De internationale operatie PowerOFF is een krachtig signaal richting cybercriminelen", aldus Koster. "Criminelen die geld verdienen aan het platleggen van ICT van anderen, zijn gewoon strafbaar en dat gaan ze merken."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De verplichte bijmenging van groen gas gaat huishoudens naar schatting 15 euro per jaar extra kosten op hun energierekening. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De D66-bewindsvrouw heeft het langverwachte wetsvoorstel voor de bijmengverplichting naar de Tweede Kamer gestuurd.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal plofkraken in Nederland is volgens de politie aanzienlijk gestegen: van vier in 2025 naar vijftien in 2026. Daarbij is geteld tot 14 mei. In 2024 waren er negen gevallen, in 2023 acht.
17 minuten geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis gaat vijf tenten neerzetten voor het aanmeldcentrum in Ter Apel. De tenten zijn bedoeld als beschutting tegen de zon, niet om onder te slapen, zegt een woordvoerder. "Het gaat om open tenten." Naar verwachting worden de tenten rond 14.00 uur geplaatst.
34 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J., die vastzit voor het bezit van kinderporno, wordt door het Openbaar Ministerie ook beschuldigd van ontucht. Hij wordt ervan verdacht dat hij tussen 2005 en 2016 een jonge man zou hebben gedwongen tot ontucht. Het slachtoffer was veel jonger.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die donderdagmiddag in zijn rolstoel bij een ongeluk op een treinstation overleed, werd door een aanzuigende werking van een passerende trein richting het spoor getrokken. De politie bevestigt berichtgeving hierover door Het Parool.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee mannen zijn gearresteerd omdat ze Rusland zouden hebben geholpen met het uitvoeren van cyberaanvallen en het verspreiden van desinformatie. Daarmee hebben ze Europese sancties tegen Rusland omzeild, denkt de fiscale recherche FIOD. Datacentra bij Schiphol en in Dronten zijn doorzocht. Daarbij zijn meer dan achthonderd servers in beslag genomen.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis maakt zich zorgen over het welzijn van de asielzoekers die buiten bij het aanmeldcentrum in Ter Apel wachten. De komende dagen loopt de temperatuur op tot boven de 25 graden. Op het terrein voor de opvanglocatie is nauwelijks schaduw.
2 uur geleden