Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vier maanden cel voor Trump-adviseur Bannon na minachting Congres

Vier maanden cel voor Trump-adviseur Bannon na minachting Congres

WASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig Trump-adviseur Steve Bannon is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Een jury had hem drie maanden geleden al schuldig bevonden aan minachting van het Congres (parlement), omdat hij weigerde te verschijnen voor een parlementscommissie die de rol van oud-president Donald Trump bij de bestorming van het Capitool onderzoekt. Hij kreeg ook een boete van 6500 dollar.

Bannon kan nog in beroep gaan en zijn advocaten hebben duidelijk gemaakt dat van plan te zijn. Volgens de rechter is het risico "zeer klein" dat hij opnieuw in de fout gaat, dus mag hij een eventueel beroep in vrijheid afwachten. De vier maanden gevangenisstraf beginnen dan pas na een nieuwe uitspraak, wat enkele maanden kan duren.

De Amerikaanse aanklagers eisten dat Bannon een half jaar de cel in zou gaan. Hij zou niet alleen de dagvaarding van de commissie van het Huis van Afgevaardigden hebben genegeerd, maar ook weigeren documenten af te geven. Trump had namelijk al zijn medewerkers opgeroepen niet mee te werken aan het onderzoek, dat volgens hem politiek gemotiveerd is. Ook een andere Trump-getrouwe, Peter Navarro, staat komende maand terecht, omdat hij net als Bannon weigerde te getuigen.

Getuigenis Bannon

De commissie wilde Bannons getuigenis horen omdat hij op de dag voor de bestorming op 6 januari 2021 minstens twee keer met Trump sprak en een planningsvergadering bijwoonde in een hotel in Washington. Later die dag zei hij in zijn invloedrijke podcast dat "morgen de hel losbreekt". Bannon liet vlak voor het begin van zijn proces weten alsnog bereid te zijn te getuigen, maar volgens de aanklagers verandert dat niet dat hij de wet al heeft overtreden.

Bannon was een belangrijke adviseur van Trump tijdens de verkiezingscampagne in 2016 en diende daarna als belangrijkste adviseur in het Witte Huis. In 2017 stopte zijn werk als strateeg na een ruzie, die later is bijgelegd. Bannon speelt al decennia een belangrijke rol in uiterst rechtse media.

Laatste veroordeling uit 1974

De laatste keer dat een gedaagde veroordeeld werd voor minachting van het Congres was in 1974. Destijds betrof het Gordon Liddy, een samenzweerder in het Watergate-schandaal dat leidde tot het opstappen van president Richard Nixon.

Meer uit Buitenland

Malediven eerste land ter wereld met generationeel rookverbod

MALÉ (ANP/DPA/AFP) - De Malediven kennen sinds zaterdag een rookverbod voor de jongste generatie in het land. Voor iedereen die is geboren in 2007 of later is het verboden tabaksproducten te kopen of te gebruiken. Het verbod blijft hun hele leven gelden. Daarmee zijn de Malediven het eerste land ter wereld dat zo'n generationeel rookverbod kent.

18 minuten geleden
Doden en gewonden door uit de hand gelopen familievete op Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - Bij een schietpartij op het Griekse eiland Kreta zijn twee mensen omgekomen en meerdere gewonden gevallen, melden Griekse staatsmedia. Het incident houdt vermoedelijk verband met een familievete.

43 minuten geleden
Al Jazeera: aanvallen en vernielingen Israël in Gaza gaan door

GAZA-STAD (ANP) - Israëlische aanvallen en vernielingen in Gaza gaan door, ondanks het begin oktober tussen Israël en Hamas overeengekomen staakt-het-vuren. Dat meldt Al Jazeera op basis van ooggetuigen.

1 uur geleden
Drones gespot in buurt van Belgische militaire vliegbasis

PEER (ANP/BELGA) - In de buurt van de militaire vliegbasis van Kleine-Brogel in het Belgisch-Limburgse Peer zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond middernacht "meerdere drones" gespot. Dat schrijft de Belgische minister van Defensie Theo Francken op X. Het is onduidelijk van welke partij de drones zijn en waarom deze daar vlogen.

1 uur geleden
Vrouw (38) aangeklaagd voor medeplichtigheid aan Louvre-roof

PARIJS (ANP/AFP) - Een 38-jarige vrouw die deze week met vier anderen werd gearresteerd voor de juwelenroof in het Louvre is zaterdag aangeklaagd. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid aan georganiseerde diefstal en criminele samenzwering met het oog op het plegen van een misdrijf.

2 uur geleden
Advocaten melden vrijlating verdachte van roof uit Louvre

PARIJS (ANP/AFP) - Een van de verdachten van de roof uit het Louvre in Parijs is vrijgelaten zonder te zijn aangeklaagd. Dat melden zijn advocaten.

3 uur geleden
AFP: Rusland vuurde in oktober meeste raketten af op Oekraïne

KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft in oktober 270 raketten afgevuurd op Oekraïne. Dat is meer dan in welke andere maand dan ook, sinds Kyiv begin 2023 cijfers hierover routinematig begon te publiceren. Dat meldt persbureau AFP op basis van een analyse van Oekraïense gegevens.

4 uur geleden