Vier maanden cel voor Trump-adviseur Bannon na minachting Congres
WASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig Trump-adviseur Steve Bannon is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Een jury had hem drie maanden geleden al schuldig bevonden aan minachting van het Congres (parlement), omdat hij weigerde te verschijnen voor een parlementscommissie die de rol van oud-president Donald Trump bij de bestorming van het Capitool onderzoekt. Hij kreeg ook een boete van 6500 dollar.
Bannon kan nog in beroep gaan en zijn advocaten hebben duidelijk gemaakt dat van plan te zijn. Volgens de rechter is het risico "zeer klein" dat hij opnieuw in de fout gaat, dus mag hij een eventueel beroep in vrijheid afwachten. De vier maanden gevangenisstraf beginnen dan pas na een nieuwe uitspraak, wat enkele maanden kan duren.
De Amerikaanse aanklagers eisten dat Bannon een half jaar de cel in zou gaan. Hij zou niet alleen de dagvaarding van de commissie van het Huis van Afgevaardigden hebben genegeerd, maar ook weigeren documenten af te geven. Trump had namelijk al zijn medewerkers opgeroepen niet mee te werken aan het onderzoek, dat volgens hem politiek gemotiveerd is. Ook een andere Trump-getrouwe, Peter Navarro, staat komende maand terecht, omdat hij net als Bannon weigerde te getuigen.
Getuigenis Bannon
De commissie wilde Bannons getuigenis horen omdat hij op de dag voor de bestorming op 6 januari 2021 minstens twee keer met Trump sprak en een planningsvergadering bijwoonde in een hotel in Washington. Later die dag zei hij in zijn invloedrijke podcast dat "morgen de hel losbreekt". Bannon liet vlak voor het begin van zijn proces weten alsnog bereid te zijn te getuigen, maar volgens de aanklagers verandert dat niet dat hij de wet al heeft overtreden.
Bannon was een belangrijke adviseur van Trump tijdens de verkiezingscampagne in 2016 en diende daarna als belangrijkste adviseur in het Witte Huis. In 2017 stopte zijn werk als strateeg na een ruzie, die later is bijgelegd. Bannon speelt al decennia een belangrijke rol in uiterst rechtse media.
Laatste veroordeling uit 1974
De laatste keer dat een gedaagde veroordeeld werd voor minachting van het Congres was in 1974. Destijds betrof het Gordon Liddy, een samenzweerder in het Watergate-schandaal dat leidde tot het opstappen van president Richard Nixon.
Meer uit Buitenland
ONTARIO (ANP/AFP) - De buitenlandministers van zeven grote industrielanden, de G7, hebben opnieuw opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in Oekraïne. De bewindslieden zijn in Ontario bijeen om te spreken over meerdere grote onderwerpen, waaronder de oorlog in Oekraïne. Ook stelt de G7 in zijn slotverklaring nog altijd onvermurwbaar te zijn in de steun aan de Oekraïense strijd tegen Rusland.
1 uur geledenBAGHDAD (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani heeft de verkiezingswinst geclaimd. Al-Sudani deed dat in een tv-toespraak, waarin hij de verkiezingswinst neerzette als een opsteker voor alle Irakezen. "Wij feliciteren jullie met de eerste plek die jullie coalitie heeft behaald in de parlementsverkiezingen", aldus de premier.
2 uur geledenRAFAH (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt het vuur te hebben geopend op vier Palestijnen die zich achter de zogenoemde gele lijn bevonden, waarachter Israël zich volgens de afspraken van het bestand heeft teruggetrokken in de Gazastrook. Daarbij zouden drie doden zijn gevallen.
2 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Volgens de Keniaanse regering zijn er in het land wervingsbureaus actief om namens Rusland inwoners te rekruteren voor de oorlog in Oekraïne. Zeker tweehonderd Kenianen zouden op dit moment voor Rusland vechten.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Franse lagerhuis heeft ingestemd met het uitstellen van een omstreden pensioenhervorming. De Assemblée Nationale nam een voorstel daarover met 255 stemmen aan, 146 parlementariërs stemden tegen. Als het uitstel van kracht wordt, betekent dit dat de pensioenhervorming wordt vooruitgeschoven tot in ieder geval januari 2028. Amendementen om het uitstel te schrappen, werden voorafgaand met overweldigende meerderheid weggestemd.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - De partijen op de klimaattop moeten in de eerste dagen al grote meningsverschillen overbruggen, maar ze beginnen "bruggen te slaan". Dat zei klimaatadviseur Jacob Werksman van de Europese Commissie woensdag op de eerste persconferentie van de Europese Unie tijdens de klimaattop in de Braziliaanse stad Belém.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in het Huis van Afgevaardigden hebben e-mails vrijgegeven waarin Jeffrey Epstein suggereert dat de Amerikaanse president Trump meer wist van het misbruik door de overleden zedendelinquent dan hij tot nu toe heeft toegegeven, schrijft de New York Times.
8 uur geleden