Vier klimaatactivisten vast na naakte actie in Naturalis
LEIDEN (ANP) - De politie heeft vier activisten van Extinction Rebellion aangehouden na een naakte actie in het biodiversiteitsmuseum Naturalis in Leiden. Drie activisten hadden zich woensdagmiddag bloot opgesteld in de zaal met een groot skelet van de wolharige mammoet, samen met een bord met de tekst 'HOMO SAPIENS - uitgestorven 21e eeuw'. Een andere activist gaf daarbij een speech om de actie toe te lichten.
De vier zijn aangehouden "vanwege het niet voldoen aan de vordering de museumzaal te verlaten", aldus een woordvoerster van de politie. Het viertal is overgebracht naar het bureau voor verhoor.
Het museum laat weten dat er "vooralsnog" geen schade lijkt te zijn door de actie. Zaal De IJstijd, waar de mammoet staat, is voorlopig gesloten en wordt zo snel mogelijk weer opengesteld voor publiek, aldus Naturalis.
"De uitgestorven mammoet in Naturalis staat symbool voor wat ons te wachten staat als de uitstoot van broeikasgassen niet drastisch wordt teruggebracht" aldus woordvoerder van Extinction Rebellion Jelle de Graaf. De actiegroep wil dat de Nederlandse overheid "alles op alles zet om in 2025 klimaatneutraal te worden".
"Wij begrijpen de zorg van de klimaatactivisten", laat het museum weten in een statement. "De biodiversiteit staat onder hoge druk, onder meer door klimaatverandering. De natuur zit te springen om meer aandacht en meer actie. Dat we de gedachte achter de actie begrijpen, wil niet zeggen dat we er ook gelukkig mee zijn." Naturalis laat wel weten met de klimaatactivisten in gesprek te willen.
De laatste tijd zijn er vaker klimaatacties bij musea. Zo werden eind oktober drie klimaatactivisten opgepakt wegens het besmeuren van het Meisje met de Parel van Vermeer in het Mauritshuis. De Graaf van Extinction Rebellion plakte zich vervolgens vast aan de tafel van het programma Jinek, dat werd gepresenteerd door Beau van Erven Dorens.
Verder werd er onder meer soep gegooid naar werken van Vincent van Gogh in Londen en Rome en een schilderij van Claude Monet met aardappelpuree besmeurd. Ook lijmden twee activisten zich eind oktober vast aan de steunen van een dinosaurusskelet in het natuurhistorisch museum van Berlijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In een reeks rouwadvertenties in Trouw wordt dinsdag stilgestaan bij het overlijden van de oprichter en directeur van de klimaatorganisatie Urgenda, Marjan Minnesma, die vrijdag op 59-jarige leeftijd overleed. "Jij was onze onverschrokken voorvrouw, onze drijvende kracht, ons kompas", schrijft Urgenda onder meer in een rouwadvertentie.
1 uur geledenZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
3 uur geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israƫlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
8 uur geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
12 uur geleden