Vier jaar cel voor brandstichting tijdens Coolsingelrellen
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag een 39-jarige Rotterdammer veroordeeld tot vier jaar cel voor zijn betrokkenheid bij brandstichting tijdens de coronarellen op de Rotterdamse Coolsingel op 19 november vorig jaar. Door de brand ging een politieauto in vlammen op en ontstond forse schade aan het monumentale Erasmushuis. Het ging om een levensgevaarlijke brand, aldus de rechtbank, die ruim boven de strafeis van 36 maanden van het Openbaar Ministerie uitging.
De verdachte heeft tijdens de extreem gewelddadige rellen een brandende fakkel aan een onbekend gebleven persoon gegeven. Die stak daarmee de politieauto in brand. De veroordeelde Rotterdammer filmde de brandstichting "juichend" met zijn telefoon. Hij heeft een opruiende rol gespeeld, oordeelt de rechtbank.
De feiten zijn zo ernstig dat de rechtbank een hogere straf dan geëist noodzakelijk vindt. Ook de schade is meegewogen én het zeer uitgebreide strafblad van de man. In het vonnis wees de rechtbank er verder op dat de verdachte pas verantwoordelijkheid voor zijn daden heeft genomen nadat de politie het videomateriaal op zijn telefoon had beschreven.
Wooncomplex
De politieauto stond nabij een wooncomplex. Volgens de brandweer had de brand daarnaar kunnen overslaan. Als het tot een evacuatie zou zijn gekomen, zou dit een levensgevaarlijke operatie zijn geweest. De roet- en glasschade aan het Erasmushuis, een kantoorgebouw, is door de eigenaar geraamd op ruim 300.000 euro.
In het vonnis wees de rechtbank onder meer op de impact die de geweldsorgie in Rotterdam op politiemensen heeft gehad. De politie werd in het nauw gedreven en zag zich genoodzaakt te schieten. Er vielen vijf gewonden. In totaal hield de politie 73 mensen aan. Een aantal van hen is al veroordeeld.
Naast de opgelegde celstraf moet de verdachte duizenden euro’s schadevergoeding betalen, aan zowel de eigenaar van het Erasmusgebouw als aan de politie.
Meer uit Binnenland
MALDEN (ANP) - Onder de 34 mensen die zijn aangehouden in verband met de schietpartij in Overasselt zijn Fransen, Belgen, Algerijnen en Nederlanders. Dat zei Monique Vinkesteijn, plaatsvervangend hoofdofficier van het parket Oost-Nederland van het Openbaar Ministerie tijdens een persconferentie. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij moord en doodslag, poging tot moord en doodslag en het voorbereiden van een ontvoering. Ze verwacht nog meer aanhoudingen.
13 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - De politie heeft 34 mensen aangehouden na het geweld dat dinsdag plaatsvond in het Gelderse Overasselt. Agenten hebben de personen op verschillende plaatsen aangehouden, onder meer net over de grens bij Limburg en in een nabijgelegen maisveld. Ook zijn er meerdere wapens en voertuigen in beslag genomen.
17 minuten geledenMALDEN (ANP) - De man die dinsdagochtend is omgekomen bij een schietpartij in Overasselt is een 51-jarige man uit Wijchen. Dat zei Jolanda Aalbers, plaatsvervangend politiechef bij de eenheid Oost-Nederland, tijdens een persconferentie.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Beatrix en prinses Amalia gaan volgende week woensdag naar de uitvaart van koning Harald van Noorwegen. Dat maakte de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) dinsdag bekend.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook autobussen kunnen vanaf 2029 onder de uitstootvrije zones vallen, waarmee ze bepaalde binnensteden niet meer in mogen als ze te vervuilend zijn. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) gaat de regels aanpassen om verduurzaming aan te moedigen maar wil ondernemers ook niet "aan het onmogelijke" houden, schrijft ze in een brief aan de Kamer.
42 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - Er is nog steeds sprake van "mogelijk gevaar" in de omgeving van Overasselt, waar in de nacht van maandag op dinsdag een schietpartij plaatsvond. De politie vraagt inwoners zoveel mogelijk binnen te blijven en roept mensen op niet naar het gebied te komen als dat niet nodig is.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Politiekorpschef Janny Knol spreekt van "ongekend geweld" in Overasselt in de nacht van maandag op dinsdag. Volgens Knol helpen politieagenten uit het hele land mee bij het aanhouden van "een groot aantal verdachten" en zetten ze daarbij "alles op alles", laat ze op X weten.
1 uur geleden