Vier jaar cel voor brandstichting kathedraal Nantes
NANTES (ANP) - De vrijwilliger die in 2020 brand stichtte in een kathedraal in het Franse Nantes, heeft een gevangenisstraf van vier jaar gekregen. De man wordt ook verdacht van betrokkenheid bij de dood van een priester in 2021, die zaak zal later dienen.
Bij de brand in de Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul ging onder meer het orgel in vlammen op. Dat dateerde uit 1621 en doorstond onder meer de Franse Revolutie en bombardementen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook zijn voorwerpen, glas-in-loodramen en schilderijen verloren gegaan. De eigenaren van de kathedraal schatten de schade op zo'n 40 miljoen euro.
De brandstichter is een 42-jarige man uit Rwanda die in 2012 naar Frankrijk kwam. Hij vroeg meerdere keren asiel aan maar kreeg in 2019 te horen dat hij het land moest verlaten. De aanklager in de zaak stelde dat hij de brand heeft gesticht uit woede daarover. De man zelf getuigde dat hij op de dag van de brand naar de kathedraal was gekomen om te bidden, maar dat er iets in hem knapte toen hij langs een plek in het gebouw kwam waar hij zou zijn mishandeld in 2018. Naast zijn gevangenisstraf mag de man de komende vijf jaar ook geen wapens in zijn bezit hebben en niet in de buurt van Nantes komen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
2 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
3 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
3 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
4 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
4 uur geleden