Vier jaar cel voor brandstichting kathedraal Nantes
NANTES (ANP) - De vrijwilliger die in 2020 brand stichtte in een kathedraal in het Franse Nantes, heeft een gevangenisstraf van vier jaar gekregen. De man wordt ook verdacht van betrokkenheid bij de dood van een priester in 2021, die zaak zal later dienen.
Bij de brand in de Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul ging onder meer het orgel in vlammen op. Dat dateerde uit 1621 en doorstond onder meer de Franse Revolutie en bombardementen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook zijn voorwerpen, glas-in-loodramen en schilderijen verloren gegaan. De eigenaren van de kathedraal schatten de schade op zo'n 40 miljoen euro.
De brandstichter is een 42-jarige man uit Rwanda die in 2012 naar Frankrijk kwam. Hij vroeg meerdere keren asiel aan maar kreeg in 2019 te horen dat hij het land moest verlaten. De aanklager in de zaak stelde dat hij de brand heeft gesticht uit woede daarover. De man zelf getuigde dat hij op de dag van de brand naar de kathedraal was gekomen om te bidden, maar dat er iets in hem knapte toen hij langs een plek in het gebouw kwam waar hij zou zijn mishandeld in 2018. Naast zijn gevangenisstraf mag de man de komende vijf jaar ook geen wapens in zijn bezit hebben en niet in de buurt van Nantes komen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. De VS zitten al weken achter het schip aan, nadat het een Amerikaanse blokkade bij Venezuela had ontweken en voorkwam dat de Amerikaanse kustwacht aan boord kwam. Het schip bevindt zich volgens trackers in de buurt van IJsland.
12 minuten geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
35 minuten geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.
49 minuten geledenPRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.
3 uur geleden