Vier bewakers gevangenis Westzaan geschorst
WESTZAAN (ANP) - Vier bewakers van de gevangenis JC Zaanstad in Westzaan zijn geschorst omdat zij zich mogelijk niet integer hebben gedragen, bevestigt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving van NH Nieuws. De medewerkers zouden in december buitenproportioneel geweld hebben gebruikt bij het onder controle brengen van een gedetineerde.
De vier traden op als leden van het Intern Bijstandsteam (IBT). Dat team staat 24 uur per dag paraat met speciaal daarvoor opgeleide medewerkers en wordt ingezet zodra een situatie voor andere personeelsleden niet meer veilig is. De teamleden mogen geweld gebruiken als dat noodzakelijk is. Ze zijn uitgerust met onder meer beschermende kleding, pepperspray, een helm en wapenstok.
Op maandag 20 december werd het IBT opgeroepen voor het overplaatsen van een gedetineerde van de psychiatrische afdeling naar een isoleercel vanwege het "onberekenbare gedrag" van de gevangene, aldus een verklaring van DJI. Volgens NH Nieuws, die verschillende personeelsleden sprak, zou de gedetineerde met zijn hand onder de gezichtskap van de helm van een IBT'er zijn gegaan om daar pogen uit te halen naar zijn ogen. Hij zou ook gedreigd hebben op vingers te bijten. Daarop zouden de IBT-leden de man klappen hebben gegeven. Volgens de medewerkers is de gevangene "geen lieverdje" en hij zou voor de overplaatsing al gezegd hebben zich te gaan verzetten.
Na de IBT-inzet zijn de camerabeelden ter evaluatie bekeken. Daarop is besloten onderzoek te starten "naar het voorval en de exacte rol van de vier medewerkers", aldus DJI. In afwachting van de resultaten is de medewerkers de toegang tot de inrichting ontzegd. De gedetineerde is overgeplaatst naar de afdeling voor onhandelbare gedetineerden in Vught.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
11 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.
13 uur geleden