Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vier basisscholen weigeren wettelijk verplichte doorstroomtoets

Vier basisscholen weigeren wettelijk verplichte doorstroomtoets

ALKMAAR (ANP) - Drie basisscholen in Haarlem en een school in Bergen (Noord-Holland) nemen de doorstroomtoets voor leerlingen in groep 8 niet meer standaard af. Ze leggen de toets volgende week alleen aan kinderen voor als ouders hebben aangegeven dat te willen. Daarmee overtreden de scholen bewust de regels. Volgens de scholen deugen de toetsen niet en is het "onaanvaardbaar" om op basis van de uitkomsten schooladviezen aan te passen.

"We willen af van de idiotie van een verplichte toets die leerlingen onderling vergelijkt", stelt bestuurder Marten Elkerbout van Stichting Spaarnesant, waar de Haarlemse scholen onder vallen. "Je wilt weten hoe het met de ontwikkeling van kinderen gaat, dat vertellen deze toetsen niet."

De onderwijsinspectie is op de hoogte en maant de scholen in een brief de toets wel af te nemen. "Juridisch is het vrij simpel: de doorstroomtoets in groep 8 is verplicht, daar valt geen speld tussen te krijgen", reageert een woordvoerder. "We begrijpen dat er inhoudelijke bezwaren zijn. Dat kan, maar wij moeten de wet handhaven." Als de scholen niet meewerken, stelt de inspectie een onderzoek in en kunnen maatregelen volgen.

'Hele bedrijven'

De huidige doorstroomtoets bestaat sinds vorig jaar. Op basis van taal- en rekenopdrachten wordt ermee bepaald welk type vervolgonderwijs een leerling aankan. Is dat hoger dan de leerkracht adviseert, dan moet het advies in principe worden bijgesteld.

Hoewel het idee is om kansengelijkheid te bevorderen, ziet Elkerbout het tegenovergestelde gebeuren. "Deze toets meet vooral de vaardigheid om een toets te maken. Kinderen die oefenen scoren hoger, daar bestaan hele bedrijven van."

'Subartikel'

Verschillende aanbieders stellen de toetsen op, met uiteenlopende resultaten. Mede daarom is er veel kritiek, maar scholen gingen nog niet eerder zo ver als nu. "Soms moet je je morele kompas volgen", zegt Elkerbout. Hij en zijn medestanders van de beweging Leve het Onderwijs zien de toets als symptoom van "veel te vroege selectie" en doorgeschoten prestatiedruk.

Elkerbout zegt dat de scholen geen gehoor geven aan de oproep van de inspectie. Hij hoopt dat de politiek met veranderingen komt, maar houdt ook rekening met een rechtszaak. "Dan ben ik benieuwd hoe de rechter het gaat afwegen. De doorstroomtoets is maar een subartikel in de wet. Bovenaan staat de opdracht aan het onderwijs om kinderen een doorlopende en brede ontwikkeling te laten doormaken, en te zorgen voor een veilig pedagogisch klimaat. Kinderen met elkaar in competitie brengen staat daar haaks op."

Meer uit Binnenland

Bemanning cruiseschip Hondius gaat in komende uren van boord

ROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.

2 uur geleden
Techkenners willen transparantie bij besluit overname Solvinity

ROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.

2 uur geleden
Twee Nederlanders op Gaza-flotilla door Israël van boot gehaald

DEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.

3 uur geleden
Chat politie offline na verkeerd antwoord over Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.

4 uur geleden
Van mishandeling verdachte vrouwen uit Stadskanaal langer vast

GRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.

5 uur geleden
Jongerenplatform: 120 gesprekken over stress in eerste examenweek

UTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.

5 uur geleden
Fiscus is mogelijk georganiseerde miljoenenfraude op het spoor

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is mogelijk een nieuwe, georganiseerde vorm van fraude op het spoor waarbij "groepen Bulgaarse ingezetenen" betrokken zijn. Voor zover bekend is daardoor 6,7 miljoen euro overgemaakt naar bankrekeningen die alleen gebruikt worden om geld te ontvangen van de fiscus.

6 uur geleden