'Videocall G20-leiders afgeblazen wegens ruzie China en VS'
PEKING (ANP) - Een geplande videocall tussen leiders van de G20 is vrijdag op het laatste moment niet doorgegaan wegens ruzie tussen China en de Verenigde Staten. De twee landen bakkeleien over de rol van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in de coronacrisis, meldt de Chinese krant South China Morning Post zaterdag.
Volgens de krant blijft Washington de WHO verantwoordelijk houden voor slecht optreden in de beginfase van de virusuitbraak en eist het een onderzoek. Peking is daar fel tegen gekant, aldus bronnen van de krant. "Hierom werd de videoconferentie op het laatste moment afgeblazen."
Zowel president Xi Jinping als Donald Trump zou deelnemen. Hoop op een nieuwe bijeenkomst in de nabije toekomst is er wel, als beide partijen een compromis kunnen sluiten.
Relatie verslechterd
"China denkt dat de VS betalingen aan de WHO hebben stopgezet om van het slechte leiderschap af te komen en China de schuld proberen te geven. De VS daarentegen denken dat de WHO partijdig is ten gunste van China en dat China verantwoordelijk moet worden gehouden voor de zware verliezen in de VS", zo vat professor Shen Dingli van de Fudan universiteit in Shanghai de situatie samen.
"De Chinees-Amerikaanse relaties zijn sterk verslechterd en dat is verontrustend. In de toekomst wordt het erger", voorspelt hij.
Eind maart werd wel een videoconferentie gehouden door leiders van de G20. Toen kwamen ze overeen alles te doen wat nodig is om de pandemie een halt toe te roepen. De virtuele bijeenkomst van vrijdag was niet op de agenda gezet door G20-voorzitter Saudi-Arabië.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
25 minuten geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
1 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.
4 uur geleden