Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vicepresident Vance sluit aan bij omstreden bezoek aan Groenland

Vicepresident Vance sluit aan bij omstreden bezoek aan Groenland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance sluit later deze week aan bij een omstreden bezoek aan Groenland. De leiders van Groenland en Denemarken hadden eerder geïrriteerd gereageerd op Amerikaanse plannen om langs te komen. De delegatie was namelijk niet uitgenodigd, en de Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij Groenland wil overnemen.

Een groep onder leiding van de vrouw van Vance, Usha, had aangekondigd dat een bezoek gebracht zou worden aan een Amerikaanse militaire basis en een sleehondenrace. Ook adviseur Nationale Veiligheid Mike Waltz en minister van Energie Chris Wright zouden daarbij aanwezig zijn. De Deense minister-president Mette Frederiksen sprak van "onaanvaardbare druk" van de VS, de vertrekkende Groenlandse premier Múte Egede van een "provocatie".

"Er was zoveel opwinding over Usha's bezoek aan Groenland vrijdag dat ik heb besloten dat ik niet wil dat ze al dat plezier helemaal alleen maakt", zegt Vance op X. Hij zegt dat hij wil kijken "hoe het gaat" uit veiligheidsoverwegingen.

Veiligheid

Volgens de Amerikaanse vicepresident worden de VS, Canada en de inwoners van Groenland bedreigd door "tal van andere landen", zegt Vance in een filmpje. "Helaas hebben leiders in zowel Amerika als Denemarken naar mijn mening Groenland veel te lang genegeerd. Dat is slecht geweest voor Groenland en was ook slecht voor de veiligheid van de hele wereld. Wij denken dat we een andere weg kunnen inslaan."

Vance zegt onder meer op bezoek te gaan bij de ruimtemacht van de VS, die daar een basis heeft. In een persverklaring staat dat hij daar geïnformeerd wordt over "Arctische veiligheidskwesties".

Het bezoek aan de basis komt in plaats van het bezoek aan de sleehondenrace, meldt het Witte Huis.

Meer uit Buitenland

Nieuwe protesten in Tirana ondanks extra maatregelen

TIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.

31 minuten geleden
Oppositieleider María Corina Machado aangekomen in Venezuela

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.

57 minuten geleden
Lula en Bolsonaro doen bij stemlokalen laatste oproep aan kiezers

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.

2 uur geleden
Hoge opkomst bij vervroegde verkiezingen in Servië

BELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.

2 uur geleden
Minister: Markle mogelijk zedendelinquent van ergste soort

MANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".

3 uur geleden
Liechtensteiners protesteren tegen abortusveto erfprins Alois

VADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.

4 uur geleden
Ruim 1300 arrestaties bij Franse betogingen, 53 agenten gewond

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.

5 uur geleden