Vicepremiers wachten onderhandelingen asiel af in 'spannende week'
DEN HAAG (ANP) - De vicepremiers wachten in spanning op de onderhandelingen tussen coalitiefracties over de asielnoodwet of mogelijke alternatieven in deze "spannende week", in de woorden van vicepremier Fleur Agema. Zij en ook vicepremiers Mona Keijzer en Sophie Hermans zeiden voor aanvang van de ministerraad niet betrokken te zijn bij de gesprekken en de uitkomst ervan af te wachten. Komende vrijdag is weer een ministerraad en dan is het kabinet van plan om een knoop door te hakken.
Aanvankelijk was het plan om dan een besluit te nemen over de asielnoodwet en de daarbij horende "dragende motivering". Maar de inzet van het noodrecht stuitte behalve bij de oppositie in de Eerste en Tweede Kamer ook op bezwaren bij coalitiepartij NSC over de rechtstatelijkheid. Vorige week liet premier Dick Schoof weten dat "diverse opties" op tafel liggen en leek ook Wilders minder fel in zijn verdediging van de asielnoodwet, waar hij eerder nog zinspeelde op een kabinetsval als deze er niet kwam. Achter de schermen is te horen dat serieus wordt gesproken over de mogelijkheid van een spoedwet, waarvoor de Eerste en Tweede Kamer anders dan bij een noodwet wel vooraf toestemming moeten geven.
"De vicepremiers doen nu even niet mee", sprak Agema voor de ministerraad, al worden ze volgens haar wel op de hoogte gehouden. "We wachten deze week even af waar de fractievoorzitters mee komen." Zij en de andere vicepremiers Keijzer en Hermans willen er verder weinig over loslaten. Ze gingen bijvoorbeeld niet in op de vraag of de noodwet nog op tafel ligt en - indien het geval - de dragende motivering die daarbij hoort al af is. Keijzer wil er alleen over kwijt dat het plan nog steeds is om deze week een besluit te nemen over de asielnoodwet.
Volgens ingewijden spreekt Schoof maandagavond met PVV-leider Geert Wilders en Nicolien van Vroonhoven, interim-fractievoorzitter van NSC. Als de gesprekken goed verlopen, schuiven de fractievoorzitters van de andere coalitiepartijen VVD en BBB later deze week aan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geleden