Vicepremiers in conclaaf na opnieuw ophef over bericht op X
DEN HAAG (ANP) - Opnieuw heeft een tweet van een PVV-minister tot ophef geleid in de Tweede Kamer. Het gaat om een bericht op X van vicepremier Fleur Agema (PVV) over het dragen van een hoofddoek. Op aandringen van D66-leider Rob Jetten heeft premier Dick Schoof om een schorsing verzocht en is met zijn vier vicepremiers in conclaaf.
Het zou om een kort overleg gaan van enkele minuten, maar de kabinetsleden zijn na twintig minuten nog niet teruggekeerd in de plenaire zaal.
Het is een vervolg op de commotie die eerder in het debat ontstond over hoofddoekjes en de reactie daarop van GroenLinks-PvdA Kamerlid Esmah Lahlah. Schoof weigerde afstand te nemen van de denigrerende uitlatingen van PVV-ministers Agema en Marjolein Faber. Lahlah stak als reactie in het debat onder meer andere vrouwen die een hoofddoek dragen een hart onder de riem. De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema steunde dat op Instagram.
In verlegenheid
Terwijl Schoof vol in debat zat, met Agema naast hem, postte Agema een tweet met een screenshot van het Instagrambericht van Halsema met daarnaast een screenshot van een artikel van jaren geleden. Daarin zei Halsema, toen nog fractievoorzitter van GroenLinks, dat ze moeite had met de hoofddoek.
Jetten vroeg om tekst en uitleg, maar Schoof kon geen duidelijke reactie geven. Hij was zichtbaar in verlegenheid gebracht.
Het kabinet spreekt met een mond, zoals dat in Haagse termen heet. Eerder in het debat betoogde Schoof dat het kabinet iedereen accepteert en als gelijkwaardig ziet, met of zonder hoofddoek. Het bericht op X van Agema lijkt dat onderuit te halen.
Meer uit Politiek
RIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
3 dagen geleden