Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vicepremiers blij dat asieldeal er is, zwijgen nog over inhoud

Vicepremiers blij dat asieldeal er is, zwijgen nog over inhoud

DEN HAAG (ANP) - Vicepremiers Fleur Agema (PVV), Sophie Hermans (VVD) en Mona Keijzer (BBB) zijn blij dat hun partijleiders samen met premier Dick Schoof overeenstemming hebben bereikt over het asielbeleid. Over de inhoud wilden zij voorafgaand aan de ministerraad, waar het compromis het belangrijkste agendapunt zal zijn, nog niets zeggen.

"Ik ben blij dat er een resultaat is", zei Agema. Maar wat er precies op tafel ligt, weet zij naar eigen zeggen nog niet. Terwijl de partijen donderdagavond onderhandelden, verdedigde de minister van Volksgezondheid de begroting van haar ministerie in de Tweede Kamer. Zij weet wel dat er "een nieuwe opdracht" ligt voor asielminister Marjolein Faber, die in plaats van de eerder afgesproken omstreden greep naar het noodrecht aan een spoedwet moet gaan werken.

Hermans noemt het "heel goed" dat de partijen eruit zijn gekomen en vertrouwt erop dat haar partijleider Dilan Yesilgöz daarbij goed de belangen van de VVD heeft verdedigd. Ook zij wil niets zeggen over de inhoud. "Dat ga ik eerst binnen bespreken." Hermans vindt het "logisch" dat niet het kabinet, maar de partijleiders het gesprek hebben gevoerd, omdat zij "eigenaar" zijn van het hoofdlijnenakkoord dat door het compromis wordt aangepast.

Onenigheid

Keijzer wil evenmin op de zaken vooruitlopen. "Ik moet in het kabinet eerst goed met de collega's doorspreken wat wij ervan vinden. Maar los van de inhoud, vind ik het in ieder geval heel mooi om te zien hoe die vier fractievoorzitters hier met elkaar uitgekomen zijn."

Dat het op papier extraparlementaire kabinet het aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer heeft gelaten over dit gevoelige dossier te onderhandelen, vindt Keijzer niet gek. "Ja, weet je, uiteindelijk heb je meerderheden in de Kamer te vinden en daarvoor moet je van tevoren met elkaar een beetje doorspreken hoe dingen gaan landen. Dat is van alle tijden."

Over het asielbeleid ontstond onenigheid doordat NSC zich verzette tegen de inzet van noodrecht voor maatregelen om de instroom te verlagen. Voor deze route was aan de formatietafel gekozen, maar dat leidde tot veel kritiek omdat het parlement daarmee pas achteraf over de veranderingen zou worden geraadpleegd. Toen ook de Eerste Kamer zich tegen deze aanpak keerde, kwamen nieuwe onderhandelingen op gang. De coalitie heeft geen meerderheid in de senaat.

Meer uit Politiek

Struycken weet nog niet wat asielwet voor cellentekort betekent

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.

16 uur geleden
Staatssecretaris Aartsen blij met voorstel plasticrecycling

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."

16 uur geleden
Meerderheid voor asielnoodmaatregelenwet na toezegging Van Weel

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.

1 dag geleden
Kamermeerderheid stemt voor asielwet over tweestatusstelsel

DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.

1 dag geleden
NSC en SGP steunen asielwet na geruststellende brief Van Weel

DEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.

1 dag geleden
VVD en CDA willen boycot van illegale Israëlische nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen een boycot van producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ze willen dat demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) hiervoor steun gaat zoeken in de Europese Unie. De bewindsman ontraadde donderdag de motie, maar een meerderheid in de Kamer stemde er toch mee in.

1 dag geleden
NSC wil 'zwart op wit' dat humanitaire hulp aan illegalen mag

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.

1 dag geleden