Vicepremier deelstaat wil einde aan 'eigenzinnig beleid Merkel'
DÜSSELDORF (ANP) - De vicepremier van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen (NRW), Joachim Stamp, heeft bondskanselier Angela Merkel verweten als een vorst het coronabeleid te dicteren. Hij loopt vooruit op het overleg woensdag van Merkel met de zestien deelstaatpremiers, waar het beleid tegen het coronavirus zoals gebruikelijk wordt uitgestippeld.
Merkel ligt steeds meer onder vuur over haar weerstand tegen snelle versoepeling van de beperkende maatregelen. Stamp dreigt bijvoorbeeld de kinderdagverblijven in NRW zelf te openen als er in Berlijn woensdag geen knopen worden doorgehakt. "We kunnen niet nog een week aan het lijntje worden gehouden en we gaan dan onze eigen weg."
Hij vindt dat de deelstaten meer zelf moeten bepalen hoe ze maatregelen nemen of versoepelen, want het virus heeft in de deelstaten op verschillende manieren huisgehouden. Het overleg in Berlijn moet volgens hem maar stoppen. Het kan "geen permanente gang van zaken zijn dat de bondskanselier alleen met de zestien premiers beslist wat wel en niet werkt. Je krijgt de indruk dat ze aan het hof zijn", klaagt Stamp.
De premier van Noordrijn-Westfalen, Armin Laschet, is partijgenoot van Merkel, maar ook een van haar felste critici als het om het coronabeleid gaat. Hij ijvert voor snelle versoepeling van de beperkingen omdat hij de ondergang van de economie vreest. Hij krijgt steeds meer medestanders volgens Duitse media. De krant Bild meldde dat de deelstaatpremiers woensdag van Merkel verlangen dat ze onder meer instemt met een versoepeling van de contactverboden. Nu mogen alleen mensen uit één huishouden met z'n tweeën op pad.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt dat het land wil stoppen met aanvallen op energiedoelen, als Rusland dit ook doet. Dat schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump schreef maandag op zijn Truth Social dat beide landen daarmee akkoord zijn. Zelensky betwijfelt wel of Rusland zich aan een akkoord zal houden.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.
2 uur geledenROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De nationalistische leiders van Schotland, Wales en Noord-Ierland willen intensiever samenwerken in hun streven het Verenigd Koninkrijk te verlaten en aansluiting te zoeken bij de EU. "We geloven dat de toekomst van onze landen in de Europese Unie ligt", schrijven John Swinney, Rhun ap Iorwerth en Michelle O'Neill in een verklaring. Ze stellen dat de Brexit heeft geleid tot economische schade.
5 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's zeggen tientallen aanvallen te hebben uitgevoerd op militaire voorzieningen in Saudi-Arabië. De groep meldt dat deze aanvallen een reactie zijn op Saudische luchtaanvallen op Jemen.
5 uur geleden