Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veteranen vredesmissies: bekendheid Verenigde Naties moet groter

Veteranen vredesmissies: bekendheid Verenigde Naties moet groter

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse veteranen die hebben gediend tijdens VN-vredesmissies hopen dat de bekendheid van de Verenigde Naties groter wordt. "We moeten met alle middelen die er zijn mensen bewust maken van het belang van vredeshandhaving", zei veteraan Yeb-Jan Joustra tijdens de herdenking van 75 jaar vredesmissies van de Verenigde Naties bij het Haagse Malieveld.

Minister van Defensie Kajsa Ollongren hield een toespraak en legde met Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim een krans tijdens het eerbetoon, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties. De VN werd na de Tweede Wereldoorlog opgericht voor internationale veiligheid en vrede.

Joustra, die deel uitmaakte van de VN-vredesmacht in Libanon eind jaren zeventig, zegt dat het herdenken van vredesmissies "nog niet eerder op deze manier" is gedaan. "Dat is bijzonder." Volgens de veteraan is het gedachtegoed van de Verenigde Naties een "collectieve verantwoordelijkheid". "Dat begint met verdraagzaamheid. In deze gepolariseerde samenleving is dat niet vanzelfsprekend", zegt hij. "We hebben moeite om onze wederzijdse verschillen te omarmen. Daar gaan we niet het verschil mee maken. We moeten vanuit wederzijds respect en begrip elkaar leren begrijpen als je ervoor kiest in dit land te wonen."

Oekraïne-oorlog

Veteraan Geanne Kruize reed in 1994 op 18-jarige leeftijd in voormalig Joegoslavië mee als bijrijder in een ziekenauto om voedselkonvooien te begeleiden. "Iedereen ging studeren, maar ik wilde meer betekenen." Toen ze in de regio aankwam was ze "euforisch", herinnert ze zich. "We gaan het doen. Maar dan rijd je een kapotgeschoten stad binnen en denk je: dit gaan we niet redden. En dan moet je nog zes maanden."

Joustra zou graag zien dat ook jongeren snappen "dat we het heel goed hebben in het land waarin we leven en dat dit niet overal zo is in de wereld", zegt hij. "Ook in Nederland kan onrust leiden tot onlust", aldus Joustra. De wereld staat volgens hem "heel dichtbij in brand", verwijzend naar de oorlog in Oekraïne. Andere sprekers legden ook de nadruk op deze oorlog en het belang van de VN.

Grotere bekendheid

Ook Kruize wil dat de bekendheid van de VN groter wordt. "En waar de VN voor staat en wat we kunnen bereiken. Ik hoop ook dat deze herdenking in de toekomst groter wordt. Veteranendag is er ook, maar dit is breder. De Dag van de VN-vredeshandhaver, die maandag 29 mei twintig jaar bestaat, is jaarlijks wereldwijd. Dan zou je dit ook groter moeten maken", vindt ze.

Meer uit Binnenland

Schoof botst met Kamer over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.

1 uur geleden
Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

2 uur geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

2 uur geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

3 uur geleden
Drukste avondspits van het jaar, meer dan 1200 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.

3 uur geleden
NAM moet honderden miljoenen betalen voor schade Groningen

DEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.

3 uur geleden
OM in hoger beroep in zaak mishandeling Vlaardingse pleegmeisje

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak over het Vlaardingse pleegmeisje. Na strafeisen van elf jaar cel en tbs met dwangverpleging legde de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel op aan de pleegouders Johnny van den B. en Daisy W., omdat ze het meisje sloegen en opsloten in een kooi.

4 uur geleden