Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verzuimende gemeenten hoeven doel asielopvang niet te halen

Verzuimende gemeenten hoeven doel asielopvang niet te halen

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die geen of te weinig opvangplekken voor asielzoekers hebben aangeboden, hoeven niet hun hele aandeel alsnog op te brengen. Andere gemeenten hebben zoveel plaats vrijgemaakt, dat achterblijvers minder mogen doen. Asielminister Marjolein Faber "wil het gewoon in goede harmonie oplossen", als de benodigde bedden maar worden gevonden.

De provincies en gemeenten hebben met de omstreden spreidingswet opdracht gekregen 96.000 opvangplekken te regelen. Maar niet alle gemeenten werkten mee om de verdeling rond te krijgen, waardoor het doel niet is gehaald. Doordat gemeenten in de noordelijke provincies, Flevoland en Zeeland meer doen dan gevraagd, zijn er toch een kleine 90.000 plaatsen gevonden, zo blijkt uit een brief van Faber aan de provincies. Faber geeft de provincies en gemeenten nog een half jaar de tijd om de overige bedden te regelen.

De PVV-minister, die de verdeling vóór de jaarwisseling moest bekrachtigen, schrijft zelf niet voor welke gemeenten of provincies die moeten leveren. Dat laat ze aan henzelf. Samen zullen de achterblijvers minder mogen opbrengen dan van ze werd verwacht, dankzij overschot elders. Maar de ruim 6000 nog benodigde plaatsen moeten er de komende maanden wel komen.

"Ik wil helemaal niet dwingen", zei Faber vrijdag. "We voeren momenteel hele goede gesprekken met de provincies en gemeenten en ik denk dat we daar op vrijwillige basis heel goed uit kunnen komen." De spreidingswet bepaalt dat de minister vanaf de zomer opvangplaatsen zou kunnen afdwingen.

Faber wil de spreidingswet overigens afschaffen, maar het is maar de vraag of en wanneer dat lukt. De Eerste Kamer, waar de regeringspartijen geen meerderheid hebben, keurde de wet eerder juist goed en zou daar dan op moeten terugkomen.

De periode tussen januari en juli was eigenlijk bedoeld om de toegezegde opvangplaatsen ook te verwezenlijken. Die tijd wordt nu ook gebruikt om de verdeling helemaal rond te krijgen. Maar het ministerie rekent er volgens ingewijden op dat de opvang op 1 juli toch klaar is voor gebruik.

Meer uit Binnenland

Vogelgriep in Ysselsteyn, ook gevolgen voor veel andere bedrijven

YSSELSTEYN (ANP) - Op een kalkoenenbedrijf in het Limburgse Ysselsteyn is vogelgriep vastgesteld. Alle circa 23.000 kalkoenen worden gedood om verdere verspreiding van het besmettelijke virus te voorkomen.

1 uur geleden
ProRail: vandalisme op stations kost miljoenen

UTRECHT (ANP) - Jaarlijks kost het ruim 3 miljoen euro om bekladdingen en vernielingen op Nederlandse stations te herstellen. Dat becijfert spoorbeheerder ProRail. Er komen per jaar gemiddeld 4300 meldingen van vandalisme binnen. Het gaat dan om kapotte liften, ingegooide ruiten, bekladde muren, gesloopte wachtruimtes, kapotte prullenbakken en vernielde fietsenstallingen.

1 uur geleden
Westrik wint jubileumseizoen Wie is de Mol?, Rutjes was de mol

AMSTERDAM (ANP) - Merel Westrik is de winnaar van het jubileumseizoen van Wie is de Mol?. Zij wist Nathan Rutjes te onthullen als de mol, de saboteur in het spel. De ontknoping vond zaterdagavond live plaats vanuit De Hallen in Amsterdam.

13 uur geleden
Serious Request breekt ook op dag 2 record: bijna 6 miljoen euro

DEN BOSCH (ANP) - De teller van de actie Serious Request van 3FM staat na twee dagen op 5.931.644 euro. Dat is zaterdag gemeld door de NPO. Nog nooit eerder was er na twee dagen al zoveel geld ingezameld bij de jaarlijkse actie van de zender. Het goede doel is dit jaar Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.

14 uur geleden
INT: manosfeer 'verschijnwoord', graaiflatie 'verdwijnwoord'

LEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.

22 uur geleden
VeiligheidNL: 5,6 miljoen sporters kregen vorig jaar een blessure

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.

1 dag geleden
2025 uitzonderlijk droog: derde droogste jaar van deze eeuw

HOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.

1 dag geleden