Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verzuim in zorg blijft stijgen, dagelijks 95.000 mensen ziek

Verzuim in zorg blijft stijgen, dagelijks 95.000 mensen ziek

AMSTERDAM (ANP) - Het ziekteverzuim in de zorgsector is in het eerste kwartaal van dit jaar weer verder gestegen. Over de bijna een miljoen zorgmedewerkers meldde 9,83 procent zich in de eerste drie maanden van 2022 ziek, becijfert het in zorgcijfers gespecialiseerde databedrijf Vernet. Dagelijks zijn dat gemiddeld zo'n 95.000 medewerkers.

Vergeleken met dezelfde periode vorig jaar stegen de verzuimcijfers met 30 procent. Toen zat 7,56 procent van de zorgmedewerkers thuis. Het gaat om personeel van ziekenhuizen, instellingen voor geestelijke gezondheidszorg, de gehandicaptenzorg, verzorging, verpleging en thuiszorg. Vernet telt werknemers die in quarantaine zaten, of uit voorzorg thuisbleven in afwachting van een coronatestuitslag, niet mee.

Als verklaringen noemt Vernet de omikronvariant van het coronavirus en de griepgolf. Ook ziet het databedrijf een stijging als het gaat om mensen die langdurig ziek zijn. In de verzorging, verpleging en thuiszorg zijn de meeste mensen ziek, zo'n 11 procent. Brancheorganisatie ActiZ stelde eerder dat de zorgorganisaties door het hoge ziekteverzuim nog altijd "in crisis" zijn.

Neerwaartse spiraal

NU’91, beroepsorganisatie voor verpleegkundigen en verzorgenden, zegt zich vooral zorgen te maken over de toename van langdurig zieken die vaak uitvallen door de hoge werkdruk. "Als we hier niets aan doen, blijft de neerwaartse spiraal zich voortzetten. Iedere extra ziekmelding zorgt immers voor een stijging van de werkdruk voor de overblijvende collega’s", reageert de organisatie.

De zorgbond vindt dat zorgmedewerkers die het zwaar hebben gehad tijdens de coronapandemie meer mogelijkheden moeten krijgen om rust te pakken, bijvoorbeeld door drie weken aaneengesloten vakantie te nemen. Dat krijgt wat de beroepsorganisatie betreft voorrang op bijvoorbeeld de inhaalzorg. Ook herhaalt NU'91 dat er geïnvesteerd moet worden in zorgmedewerkers om te voorkomen dat ze de zorg vroegtijdig verlaten.

Meer uit Gezond

VS willen meer informatie van Rusland na zorgen over pest

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.

15 uur geleden
België wil 'alcoholpoort' invoeren bij evenementen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.

15 uur geleden
Hermans vraagt Europese Commissie tabaksmarkt te 'bevriezen'

DEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

18 uur geleden
Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

4 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

5 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

5 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

6 dagen geleden