Verzoeten Grevelingenmeer volgens onderzoek technisch haalbaar
MIDDELBURG (ANP) - Het zoet maken van het Grevelingenmeer is technisch haalbaar. Dat komt naar voren uit een onderzoek dat de provincie Zeeland heeft laten uitvoeren. De basismaatregelen voor het verzoeten van het meer kosten ongeveer 250 miljoen euro. "Dat is inclusief de aanleg van vogeleilanden", zegt de Zeeuwse gedeputeerde Arno Vael.
Vael legt uit dat de provincie het onderzoek heeft laten uitvoeren, omdat er door de klimaatverandering in het hele land, zeker in het zuidwesten, periodes van langdurige droogte zijn en dat dan grote tekorten aan zoetwater ontstaan. Hij wijst erop dat het IJsselmeer als 'regenton' belangrijk is voor het opslaan van water in periodes van droogte. Vael zou het mooi vinden als het nu nog zoute Grevelingenmeer op de grens van Zeeland en Zuid-Holland op termijn ook een belangrijke functie krijgt als zoetwaterbuffer.
Ook van de verbetering van de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer moet werk worden gemaakt, vindt Vael. De kwaliteit is in de loop der jaren hard achteruitgegaan. In de diepere delen van het meer is een tekort aan zuurstof.
Zoutdam
Volgens de onderzoekers kan het Grevelingenmeer door een aantal maatregelen zoet worden gemaakt. Een van de voorstellen is het plaatsen van een zogenoemde zoutdam op de spuisluis in de Brouwersdam. Bij eb kan zoet water uit het oosten het zoute water onder de zoutdam door naar de Noordzee duwen. "En met het verleggen van een stukje van de Philipsdam zal de huidige Flakkeese spuisluis geen zout water uit de Oosterschelde meer inlaten, maar zoet water uit het Krammer-Volkerak", stelt de provincie.
Vael benadrukt dat de studie naar de technische haalbaarheid een eerste aanzet is tot breder overleg over de toekomst van het Grevelingenmeer. De gedeputeerde wil hierover in gesprek met onder meer gemeenten, waterschappen, het Rijk en de provincie Zuid-Holland.
Ook roept hij op tot verder onderzoek naar de mogelijkheid het Grevelingenmeer zoet te maken. "Je kunt dan denken aan ecologisch en sociaaleconomisch onderzoek. Welke gevolgen zou het verzoeten van het meer bijvoorbeeld hebben voor vissers en de recreatiesector?"
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de 29-jarige Hajar is omgebracht in een antikraakpand in de Amsterdamse wijk Buitenveldert. Een woordvoerder bevestigde een bericht hierover bij de lokale zender AT5.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft tot nu toe geen meldingen ontvangen van datalekken als gevolg van de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP. Organisaties zijn wettelijk verplicht het te melden als er een mogelijk datalek is waarbij persoonsgegevens betrokken zijn.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Bij nog eens acht mensen in Nederland is afgelopen week het westnijlvirus vastgesteld. Dat betekent dat het totaalaantal bevestigde besmettingen dit jaar tot nu toe uitkomt op 72, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam verwacht niet eerder dan in april volgend jaar verder te kunnen met het hoger beroep in de zaak tegen Klimmuur Amsterdam, waar op 3 november 2023 een 11-jarige jongen een fatale val van veertien meter hoogte maakte tijdens een kinderfeestje. Het proces is slopend voor de nabestaanden en de vertraging van het hoger beroep valt ze emotioneel zwaar, aldus hun advocaat.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dienst waarmee gemeenten, provincies en waterschappen officiële berichten publiceren, is weer online. Deze werd uit voorzorg uitgeschakeld vanwege problemen in programmeertaal PHP. Volgens een woordvoerder van NotuBiz zijn alle websites weer online. "Na grondig testen zijn alle systemen weer up and running."
3 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De politie heeft dinsdag drie mensen opgepakt en dertig websites offline gehaald. Het trio wordt verdacht van het opzettelijk verkopen van schadelijke producten, die tot de dood van drie mensen hebben geleid. De pillen zagen eruit als oxycodon, maar bevatten zeer schadelijke nitazenen. Dat meldt de politie donderdag. Ze laat weten een cruciale schakel uit een crimineel netwerk te hebben gehaald.
5 uur geleden