Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verzekerde schade natuurrampen opnieuw boven 100 miljard

Verzekerde schade natuurrampen opnieuw boven 100 miljard

MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - De verzekerde schade als gevolg van natuurrampen heeft in 2022 voor het tweede jaar op rij de 100 miljard dollar overschreden. Volgens de Duitse herverzekeraar Munich Re was de schade vorig jaar met zo'n 120 miljard dollar ongeveer hetzelfde als een jaar eerder.

Het Duitse concern, dat als verzekeraar voor verzekeraars optreedt, waarschuwde daarbij dat de verzekerde schade als gevolg van natuurgeweld de afgelopen jaren gestaag toeneemt en regelmatig meer dan 100 miljard dollar per jaar bedraagt. "Het valt niet te ontkennen dat klimaatverandering de drijvende kracht is achter de verliezen door natuurrampen", verklaarde Ernst Rauch, hoofdklimaatwetenschapper bij Munich Re.

Een verzekerde schade van meer dan 100 miljard dollar per jaar is volgens Rauch "het nieuwe normaal" geworden. Dat is een grote trendbreuk met minder dan twee decennia geleden. Vóór 2005, het jaar waarin orkaan Katrina de Amerikaanse stad New Orleans verwoestte, waren de verzekerde verliezen nooit hoger dan een jaarlijks bedrag van 50 miljard dollar.

Afrika en Azië

De totale economische schade van natuurrampen ligt ook veel hoger dan de verzekerde schade en kwam vorig jaar uit op zo'n 270 miljard dollar. Dat is minder dan het rampjaar 2021 toen de totale schade 320 miljard dollar bedroeg.

Het overgrote deel van de schade is dus niet verzekerd. Munich Re wijst dan ook op de grote kloof die wereldwijd bestaat tussen de financiële risico's van natuurrampen en de bescherming die verzekeringen daartegen bieden. Zo worden Afrika en Azië vaak het zwaarst getroffen door de gevolgen van klimaatverandering.

Orkaan Ian

De orkaan Ian, die in september het westen van de Amerikaanse staat Florida trof, was verreweg de duurste natuurramp in 2022. Volgens Munich Re bedroeg de schade zo'n 100 miljard dollar, waarvan zo'n 60 miljard dollar verzekerd was. De Duitse herverzekeraar verklaarde daarbij dat het nog te vroeg is om een schatting te maken van de schade van de winterstorm Elliott, die tijdens de kerstweek over grote delen van de VS en Canada raasde.

De ernstige overstromingen in Pakistan waren de grootste humanitaire ramp van het jaar. Daarbij kwamen zeker 1700 mensen om het leven. De directe verliezen worden geschat op minstens 15 miljard dollar, waarvan bijna niets verzekerd was. Tijdens de klimaattop in Egypte, die in november werd gehouden, kwamen de deelnemende landen overeen om een wereldwijd schadefonds op te richten voor landen die kwetsbaar zijn voor de gevolgen van klimaatverandering.

Meer uit Financieel

Weer recordaantal Tikkies gestuurd, ook hoogste totaalbedrag ooit

AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar opnieuw een recordaantal Tikkies gestuurd. Ook het gevraagde totaalbedrag lag nog nooit zo hoog als in 2025. Daarmee heeft de betaalapp het oude record van vorig jaar verbroken. Dit meldt ABN AMRO, de eigenaar van Tikkie.

53 minuten geleden
Bitcoin minder waard ondanks cryptovriendelijker beleid Trump

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De bitcoin heeft zijn waarde in 2025 niet kunnen vasthouden, ondanks het cryptovriendelijkere beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Met nog enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, wordt de grootste cryptomunt ter wereld zondag verhandeld voor een kleine 88.000 dollar. Begin dit jaar was de munt nog ruim 93.000 dollar waard.

8 uur geleden
Pomphouders slaan extra voorraad in om accijnsverhoging

EINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.

10 uur geleden
Nieuw Chileens bedrijf moet beschikbaarheid lithium verbeteren

SANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.

13 uur geleden
Duitse ethische hackers willen een Digitale Onafhankelijkheidsdag

HAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.

14 uur geleden
Enquête: Duitse ondernemers rekenen nog niet op herstel economie

BERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".

15 uur geleden
Duitse wijnbouwers kampen met grote crisis, waarschuwt branche

BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.

1 dag geleden