Verzekeraars vrezen flinke kostenstijging rechtsbijstandspolis
DEN HAAG (ANP) - De rechtsbijstandsverzekering dreigt voor veel consumenten en ondernemers met een middeninkomen te duur te worden. Daarvoor waarschuwt het Verbond van Verzekeraars naar aanleiding van een eerdere uitspraak van financieel klachteninstituut Kifid. Daaruit volgt namelijk een verruiming van de keuze voor rechtshulp bij rechtsbijstandsverzekeraars.
Het is al langer mogelijk om bij een gerechtelijke procedure zelf een advocaat te kiezen in plaats van automatisch geholpen te worden door de advocaat van de verzekeraar. Maar deze regeling wordt binnenkort mogelijk verruimd. Volgens een oordeel van het Kifid heeft iemand met een rechtsbijstandsverzekering ook het recht om zelf een advocaat te kiezen als een juridische kwestie niet voor de rechter komt. Verzekeraar DAS is hiertegen in beroep gegaan en Kifid doet hierover binnenkort weer een uitspraak.
Het Verbond van Verzekeraars maakt zich grote zorgen omdat het inschakelen van rechtshulp veel duurder kan worden als de verruiming van de regeling van vrije advocaatkeuze een feit wordt. Op basis van onderzoek in opdracht van de branchekoepel houdt het verbond namelijk rekening met een jaarlijkse verschuiving van zo’n 4000 naar 50.000 zaken met externe juristen. Onderzoekers hebben uitgerekend dat de kosten voor een externe jurist een geschil drie tot zes keer duurder maakt. Dat zou leiden leidt tot hoge extra kosten voor rechtshulp van 138 miljoen tot 345 miljoen euro, denken de verzekeraars. Uiteindelijk betaalt de consument hier de rekening voor, is hun verwachting.
Afname van verzekerden
Het onderzoek laat volgens de verzekeraars ook zien dat de prijsstijging zal leiden tot een afname van het aantal verzekerden. "Gaat de verruiming door, dan kunnen mensen zich straks nauwelijks meer voor rechtsbijstand verzekeren", concludeert verbond-directeur Richard Weurding in een verklaring. Hij wil hierover in gesprek met de Nederlandse orde van advocaten (NOvA) en het ministerie van Justitie en Veiligheid om te kijken naar een oplossing.
Jaarlijks lossen Nederlandse rechtsbijstandsverzekeraars nu zo’n 400.000 geschillen op. Een rechtsbijstandsverzekering helpt volgens het verbond de grote groep middeninkomens en mkb'ers die te veel verdienen om in aanmerking te komen voor gesubsidieerde rechtsbijstand, maar voor wie een advocaat te duur is.
Meer uit Financieel
BREDA (ANP) - Het Nederlandse GoVolta biedt vanaf maart een nieuwe optie om met de trein naar Berlijn en Hamburg te reizen. Na een moeizaam toegangstraject heeft de Bredase onderneming met steun van Keolis, een dochteronderneming van het Franse spoorwegbedrijf SNCF, genoeg geld beschikbaar om drie keer per week vanuit Amsterdam naar de Duitse steden te reizen. Komende zomer worden dat dagelijkse verbindingen, later moet Parijs daar bijkomen.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - "Het ligt binnen de vrijheid van meningsuiting om compleet gekke uitlatingen te doen", laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten na opmerkingen van Elon Musk. De eigenaar van X suggereerde de EU volledig af te schaffen en vergeleek op X de EU met het naziregime, nadat de Commissie het socialmediaplatform vrijdag een boete van 120 miljoen euro had gegeven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Meta komt de Europese Commissie tegemoet door gebruikers van Instagram en Facebook binnenkort de keuze te bieden om minder gepersonaliseerde advertenties te zien. Het Amerikaanse techbedrijf moest zijn beleid aanpassen om te ontkomen aan een boete, nadat Brussel eerder had vastgesteld dat Meta de Europese digitale regels had overtreden.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het aantal luchtvaartpassagiers in de Europese Unie is vorig jaar gegroeid en Schiphol was de op een na drukste luchthaven. Volgens het Europese statistiekbureau Eurostat waren er vorig jaar in totaal 1,1 miljard luchtvaartreizigers binnen de EU, een toename van meer dan 8 procent vergeleken met 2023.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De uitbreiding van windturbines en zonnepanelen heeft in Duitsland bijgedragen aan de opwekking van recordhoeveelheden hernieuwbare energie in juli, augustus en september. Volgens het Duitse statistiekbureau waren wind- en zonne-energie in het derde kwartaal goed voor een recordaandeel van 64,1 procent van de elektriciteitsopwekking.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever stond maandag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de beursintroductie van The Magnum Ice Cream Company (TMICC), de afgesplitste ijsjesdivisie van voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever (min 4 procent). Het aandeel Magnum noteerde op bijna 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro. Het bedrijf, waaronder ijsmerken vallen als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's, gaat ook naar de beurzen in Londen en New York.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) denkt dat het aandeel van Magnum een echt "volksaandeel" kan worden. "Met een ijsbedrijf weet je precies wat je koopt", zei Magnum-baas Peter ter Kulve maandagochtend in aanloop naar het beursdebuut van de afgesplitste ijsjestak van Unilever op het Damrak.
5 uur geleden