Verzekeraars gewild op hoger Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak ging dinsdag bij de opening over een breed front omhoog, geholpen door koerswinsten op Wall Street maandag. Vooral banken en verzekeraars deden het goed. ASR ging aan kop bij de hoofdfondsen met een koerswinst van 3 procent, gevolgd door NN (plus 2,4 procent).
Speciaalchemieconcern DSM werd 1,2 procent meer waard. Het bedrijf heeft Indiase goedkeuring gekregen voor de fusie met zijn Zwitserse branchegenoot Firmenich. Onlangs had DSM de aanmeldingstermijn voor die fusie nog verlengd omdat die goedkeuring ontbrak. Volgens DSM hebben de twee bedrijven nu alle vereiste mededingingsvergunning om samen te kunnen gaan.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, stond kort na de opening 0,5 procent hoger op 762,52 punten. De MidKap ging 0,4 procent vooruit tot 958,43 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 0,5 procent omhoog.
OPEC+ en Philips
De zorgen over het eerdere besluit van oliekartel OPEC+ om de productie verder te verlagen, lijken wat naar de achtergrond verdwenen. Eerder wakkerde die maatregel de vrees voor inflatie opnieuw aan.
De dalers bij de hoofdfondsen in Amsterdam waren op een hand te tellen. Zorgtechnologiebedrijf Philips was een van de grotere dalers met een min van 0,8 procent, na een flinke koerswinst maandag.
Air France-KLM
Air France-KLM koerste 0,7 procent hoger. Schiphol maakte maandagavond bekend dat de luchthaven 's nachts dicht gaat. Schiphol wil dat er geen vliegtuigen opstijgen tussen 00.00 uur en 06.00 uur en dat er tussen middernacht en 05.00 uur geen toestellen landen. Dat moet volgens het bedrijf tot een "stillere, schonere en betere luchtvaart" leiden.
Beleggers houden dinsdag ook de naar verwachting laatste jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van Credit Suisse in de gaten. De geplaagde Zwitserse bank wordt noodgedwongen overgenomen door zijn grotere concurrent UBS. De bank komt dan oog in oog te staan met aandeelhouders, die niet mochten stemmen over de overname van omgerekend 3 miljard euro.
Sligor en ForFarmers
Bij de kleinere bedrijven in Amsterdam won Sligro 0,7 procent. Het groothandelsbedrijf heeft van de Belgische mededingingsautoriteiten goedkeuring gekregen voor de overname van een deel van de Belgische winkels van Metro. Daardoor is het vrij zeker dat de overname doorgaat.
Het aandeel van veevoerbedrijf ForFarmers kwam niet van zijn plek. Het bedrijf maakte bekend dat het zijn Belgische mengvoeractiviteiten verkoopt aan het agrarische bedrijf Arvesta. ForFarmers krijgt 25 miljoen euro voor de activiteiten.
Olieprijs en euro
De olieprijs ging verder omhoog, na de forse stijging maandag. De OPEC+ wil met de productieverlaging van meer dan een miljoen vaten per dag vanaf mei de prijzen stutten. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 80,96 dollar. Brentolie werd eveneens 0,7 procent duurder, op 85,48 dollar per vat.
De euro was 1,0904 dollar waard, tegen 1,0892 dollar bij het slot van de Europese beurzen maandag.
Meer uit Financieel
MAPUTO (ANP/AFP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies heeft een groot gasproject in het noorden van Mozambique formeel weer opgestart. De bouw van een grote lng-installatie is omstreden. Volgens milieuorganisaties gaat die ten koste van lokale boeren en vissers en draagt de gaswinning bij aan instabiliteit in de regio, die gebukt gaat onder jihadistische aanvallen.
53 minuten geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon.com is honderdduizenden beelden van kindermisbruik tegengekomen in de data die het bedrijf gebruikt om zijn AI-modellen te trainen. De webwinkel heeft de content verwijderd voordat er modellen mee zijn getraind en deze gemeld bij het National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) in de Verenigde Staten.
1 uur geledenMIDLAND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chemieconcern Dow schrapt 4500 banen om de bedrijfsvoering te vereenvoudigen en de kosten te drukken. Daarbij wil het bedrijf sterker inzetten op AI en automatisering.
1 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland exporteerde in 2025 een recordhoeveelheid goederen naar de Verenigde Staten, zoals horloges, medische apparatuur, geneesmiddelen en Zwitserse kazen. Dit gebeurde ondanks de hoge importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op veel Zwitserse goederen had ingesteld.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG/AFP) - De doorzoeking van kantoren van Deutsche Bank heeft mogelijk te maken met verdachte transacties rondom de Russische oligarch Roman Abramovitsj. Woensdag vielen Duitse autoriteiten kantoren van de bank in Berlijn en Frankfurt binnen om beschuldigingen van witwassen te onderzoeken. Volgens de krant Süddeutsche Zeitung gingen één of meerdere witwasmeldingen over transacties met betrekking tot bedrijven van Abramovitsj.
4 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse autoconcern Toyota verkocht in 2025 wereldwijd een recordaantal auto's van 11,3 miljoen, ondanks de handelsspanningen het afgelopen jaar. Het bedrijf behield daarmee zijn titel als 's werelds grootste autofabrikant en vergrootte de voorsprong op de Duitse concurrent Volkswagen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien grote Nederlandse reisaanbieders communiceren onduidelijk over annuleringsvoorwaarden en de kosten ervan, meldt de Consumentenbond na onderzoek. Tijdens het boeken krijgen consumenten te maken met tegenstrijdige annuleringsvoorwaarden of ontbreekt cruciale informatie.
4 uur geleden