Verzekeraars: gevolgen zonnepaneelbranden nog vaak ongewis
DEN HAAG (ANP) - Nederland is nog onvoldoende voorbereid op de gevolgen van zonnepaneelbranden. Vooral over de kosten die gemaakt worden om deeltjes van zonnepanelen op te ruimen in de omgeving van de brand zijn veel vragen. Het Verbond van Verzekeraars wil voor de zomer met ketenpartijen tot een protocol komen waarbij duidelijk wordt wie waarvoor verantwoordelijk is. Het is mogelijk dat dit ook leidt tot een hogere premie voor verzekerden die panelen op hun dak laten schroeven.
De vraag die bij verzekeraars speelt, is wie verantwoordelijk is voor het opruimen van de deeltjes die bij brand vrijkomen. Wie gaat dat betalen en welk deel valt onder welke dekking? Een protocol moet daar duidelijkheid in scheppen. Dit kan leiden tot uitbreiding van verzekeringspolissen met dekking voor bepaalde risico's waarvoor dan misschien ook premie moet worden betaald. Een grote brand in het Friese Noordbergum vorig jaar heeft de problematiek over zonnepanelenbranden nog eens goed duidelijk gemaakt. Destijds kwamen tot in de wijde omtrek deeltjes van zonnepanelen neer.
Voor schade door brand bij zonnepanelen die aan een huis vastgeschroefd zitten zijn huiseigenaren doorgaans wel verzekerd. Vooral over de gevolgen bestaan nog vragen. Zeker als een bedrijfspand met een zonnedak in brand vliegt.
Bij het afwikkelen van zonnepaneelbranden kan een keur aan verzekeringspakketten een rol spelen. Zo zijn kosten voor het opruimen van een bedrijfsbrand vaak aanvullend meeverzekerd op bijvoorbeeld een gebouwenverzekering. Maar die aanvullende dekking is vaak beperkt tot alleen de 'kale' opruimingskosten. Daar vallen andere kosten zoals schade en onderzoekskosten mogelijk weer niet onder. Ook kan het zo zijn dat alleen de opruimkosten op de eigen locatie of die van de directe buren zijn verzekerd.
Verder zouden verzekerden een beroep kunnen doen op de milieuschadeverzekering. Maar dat kan pas als er ook daadwerkelijk sprake is van verontreiniging. Over het verontreinigende karakter van zonnepanelendeeltjes is veel discussie. Op de totale gebouwverzekering zijn de opruimkosten vaak veel lager dan huidige limieten wat betreft milieuschadeverzekeringen. Wat dit uiteindelijk betekent voor de premie, is dus echt aan de individuele verzekeraars, benadrukt het verbond. Het 'probleem' van de aansprakelijkheidsverzekering is weer dat er sprake moet zijn van aansprakelijkheid. Dat is bij de zonnepanelendeeltjes niet altijd het geval.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
6 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
8 uur geleden