'Verzekeraars doen weinig tegen schendingen mensenrechten'
AMSTERDAM (ANP) - Negen grote in Nederland actieve verzekeraars hebben 4 miljard euro geïnvesteerd in bedrijven die betrokken zijn bij ernstige en langdurige mensenrechtenschendingen, stelt de Eerlijke Verzekeringswijzer. Die investeringen houden ze bovendien aan, ook als de verzekeraars al jaren op de hoogte zijn van zaken als vervuiling, landroof, geweld en moord. Daarmee houden ze zich volgens de Eerlijke Verzekeringswijzer niet aan de richtlijnen van de Verenigde Naties voor bedrijven en mensenrechten.
De Eerlijke Verzekeringswijzer selecteerde elf zaken waarbij olie-, gas- en mijnbouwbedrijven als Shell, TotalEnergies en Glencore betrokken zouden zijn bij schendingen van de mensenrechten. Vaak gebeurt dat in conflictgebieden zoals Myanmar, Zuid-Soedan of Nigeria. Alle negen verzekeraars beleggen in meerdere van deze bedrijven, maar het merendeel kan niet aantonen dat ze genoeg doen tegen die mensenrechtenschendingen, zo zegt de verzekeringswijzer.
Alleen Athora NL, dat achter verzekeraars Zwitserleven en Reaal zit, en zorgverzekeraar CZ konden dat wel aantonen. Verzekeraars Achmea, Aegon, Allianz, ASR, Menzis, NN en VGZ bleven achter, wat niet veel beter is dan bij de vorige keer toen de Eerlijke Verzekeringswijzer dit punt bekeek in 2018. De organisatie trekt daarom de conclusie dat vrijwillige richtlijnen niet werken.
Wetgeving is nodig, maar kan nog jaren op zich laten wachten, aldus Titus Bolten van Amnesty International dat, samen met onder meer Milieudefensie en Oxfam Novib, een van de partijen is achter de Eerlijke Verzekeringswijzer. "Die tijd hebben de slachtoffers niet. Hun fundamentele rechten zijn of worden nog steeds stelselmatig geschonden, terwijl ze nergens terecht kunnen. Ze ontvangen geen compensatie voor geroofd of vervuild land, geen genoegdoening voor het verlies van naasten of geliefden."
Het Verbond van Verzekeraars vindt dat het onderzoek van de Eerlijke Verzekeringswijzer geen recht doet aan de stappen die de verzekeraars zetten op thema's als mensenrechten, maar ook klimaatverandering. Verzekeraars gaan juist wel het gesprek aan met bedrijven waar ze in investeren, maar moeten ook prioriteiten stellen met welke bedrijven ze praten en welke thema's ze aankaarten. Bovendien is dat een traject van de lange adem. Het Verbond en individuele verzekeraars zijn nu in gesprek met de Eerlijke Verzekeringswijzer om de onderzoeksmethode van die laatste organisatie te verbeteren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
3 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
7 uur geleden