'Verzekeraars doen weinig tegen schendingen mensenrechten'
AMSTERDAM (ANP) - Negen grote in Nederland actieve verzekeraars hebben 4 miljard euro geïnvesteerd in bedrijven die betrokken zijn bij ernstige en langdurige mensenrechtenschendingen, stelt de Eerlijke Verzekeringswijzer. Die investeringen houden ze bovendien aan, ook als de verzekeraars al jaren op de hoogte zijn van zaken als vervuiling, landroof, geweld en moord. Daarmee houden ze zich volgens de Eerlijke Verzekeringswijzer niet aan de richtlijnen van de Verenigde Naties voor bedrijven en mensenrechten.
De Eerlijke Verzekeringswijzer selecteerde elf zaken waarbij olie-, gas- en mijnbouwbedrijven als Shell, TotalEnergies en Glencore betrokken zouden zijn bij schendingen van de mensenrechten. Vaak gebeurt dat in conflictgebieden zoals Myanmar, Zuid-Soedan of Nigeria. Alle negen verzekeraars beleggen in meerdere van deze bedrijven, maar het merendeel kan niet aantonen dat ze genoeg doen tegen die mensenrechtenschendingen, zo zegt de verzekeringswijzer.
Alleen Athora NL, dat achter verzekeraars Zwitserleven en Reaal zit, en zorgverzekeraar CZ konden dat wel aantonen. Verzekeraars Achmea, Aegon, Allianz, ASR, Menzis, NN en VGZ bleven achter, wat niet veel beter is dan bij de vorige keer toen de Eerlijke Verzekeringswijzer dit punt bekeek in 2018. De organisatie trekt daarom de conclusie dat vrijwillige richtlijnen niet werken.
Wetgeving is nodig, maar kan nog jaren op zich laten wachten, aldus Titus Bolten van Amnesty International dat, samen met onder meer Milieudefensie en Oxfam Novib, een van de partijen is achter de Eerlijke Verzekeringswijzer. "Die tijd hebben de slachtoffers niet. Hun fundamentele rechten zijn of worden nog steeds stelselmatig geschonden, terwijl ze nergens terecht kunnen. Ze ontvangen geen compensatie voor geroofd of vervuild land, geen genoegdoening voor het verlies van naasten of geliefden."
Het Verbond van Verzekeraars vindt dat het onderzoek van de Eerlijke Verzekeringswijzer geen recht doet aan de stappen die de verzekeraars zetten op thema's als mensenrechten, maar ook klimaatverandering. Verzekeraars gaan juist wel het gesprek aan met bedrijven waar ze in investeren, maar moeten ook prioriteiten stellen met welke bedrijven ze praten en welke thema's ze aankaarten. Bovendien is dat een traject van de lange adem. Het Verbond en individuele verzekeraars zijn nu in gesprek met de Eerlijke Verzekeringswijzer om de onderzoeksmethode van die laatste organisatie te verbeteren.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP/DPA) - Tienduizenden reizigers van Duitse reisbureaus zitten vast in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten en de tegenaanvallen van Iran. Uit cijfers van de Duitse reisbrancheorganisatie DRV blijkt dat ongeveer 30.000 toeristen niet naar huis kunnen vliegen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Defensiebedrijven eindigden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran die in het weekend begonnen en de vergeldingsaanvallen van Iran.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De rechtszaken van bedrijven over het terugbetalen van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump worden niet uitgesteld. Trump diende onlangs een verzoek in om de procedures met maximaal vier maanden uit te stellen voordat de zaken worden hervat. Een Amerikaans federaal hof van beroep wees het verzoek echter af.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De kosten voor het vervoeren van ruwe olie van het Midden-Oosten naar China zijn gestegen tot het hoogste niveau ooit. Dat is het gevolg van de onrust in de regio en het stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz. Die zeestraat is een belangrijke route voor olie en gas.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klanten van Odido die vermoeden dat ze slachtoffer zijn geworden van de diefstal van hun gegevens, kunnen nu ook op de site van de politie controleren of hun data in handen van criminelen is gevallen. Mensen kunnen op basis van hun gegevens op politie.nl de check doen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ABN AMRO mag zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank overnemen, heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) besloten. Volgens de mededingingswaakhond zijn er geen aanwijzingen dat deze deal de concurrentie in het Nederlandse bankenlandschap beperkt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM ging maandag flink onderuit op de aandelenbeurs in Amsterdam. Ook andere Europese luchtvaartmaatschappijen hadden op de beurzen last van de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten, die dit weekend begonnen, en vergeldingsacties van Iran.
12 uur geleden