Verzekeraar NN grootste daler in AEX na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Verzekeraar NN Group was woensdag bij aanvang van de beurshandel in Amsterdam de grootste daler in de AEX-index na een verlaging van het beleggingsadvies door de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley. In de MidKap deed biotechnoloog Galapagos het juist goed na aankondiging van een plan om het bedrijf op te splitsen in twee aparte beursgenoteerde ondernemingen.
De AEX stond in de openingshandel 0,1 procent hoger op 895,19 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 843,34 punten. Frankfurt en Londen stegen licht. De CAC40 in Parijs ging iets omlaag.
NN stond onderaan bij de hoofdfondsen met een min van 3,7 procent. Volgens analisten van Morgan Stanley zouden de winstverwachtingen voor de Europese verzekeringssector neerwaarts bijgesteld kunnen worden. Branchegenoot ASR ging mee omlaag met een min van 2 procent.
Koersdaling Shell
Shell leverde 1,4 procent in. Het olie- en gasconcern kwam met een voorlopige update over het afgelopen kwartaal. Het bedrijf verwacht onder meer dat de handelsresultaten bij gas aanzienlijk lager zullen zijn dan in het derde kwartaal.
Galapagos sprong bijna 9 procent omhoog. Volgens het bedrijf moet de opsplitsing meer waarde voor aandeelhouders creëren. Daarbij gaat het nieuwe bedrijf, dat vooralsnog SpinCo heet, zich richten op het "opbouwen van een pijplijn van innovatieve medicijnen door middel van transformatieve transacties". Galapagos zelf gaat zich richten op zijn celtherapieën in oncologie. Daarnaast schrapt Galapagos in Europa driehonderd banen, hoofdzakelijk in België, en wordt de vestiging in Frankrijk gesloten.
Oproep Trump
Europese defensiebedrijven profiteerden van de oproep van aankomend president Donald Trump dat NAVO-landen 5 procent van het bbp aan defensie zouden moeten besteden, in plaats van de huidige norm van 2 procent. Zo won het Duitse Rheinmetall 2,9 procent in Frankfurt en het Zweedse Saab steeg 3,7 procent in Stockholm. BAE Systems ging 1 procent omhoog in Londen.
De euro was 1,0327 dollar waard, tegen 1,0368 dollar op dinsdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,2 procent tot 75,21 dollar en Brentoli
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
3 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
7 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
8 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
10 uur geleden