Verzekeraar ASR biedt excuses aan voor slavernijverleden
UTRECHT (ANP) - Verzekeraar ASR heeft excuses aangeboden voor het slavernijverleden van rechtsvoorgangers van het bedrijf. Die voorlopers waren betrokken bij het slavernijsysteem en kolonialisme, onder andere door slavenschepen te verzekeren. Dat meldt ASR na de publicatie van een onderzoek naar het slavernijverleden van het bedrijf.
Het onderzoek bracht onder andere aan het licht dat de oudste rechtsvoorganger van ASR, Stad Rotterdam, tussen 1720 en 1802 in totaal 236 verzekeringen sloot op 167 transporten van tot slaaf gemaakte mensen. Dit maakt duidelijk dat het "geen incidentele betrokkenheid" was, schrijft ASR. Stad Rotterdam faciliteerde volgens het onderzoek de handel in ruim 58.000 tot slaaf gemaakte mensen uit Afrika.
Andere voorlopers van ASR waren volgens het onderzoek, uitgevoerd door onderzoeksbureau Stad en Bedrijf, betrokken bij het koloniale systeem in het huidige Indonesië. Deze ondernemingen waren betrokken bij handel in goederen die onder het cultuurstelsel werden geproduceerd. Dat was een systeem waarbij Nederland de bevolking in Nederlands-Indië bij wijze van belasting dwong om op een deel van hun land goederen als thee, koffie en suiker te produceren. Dit leidde tot uitbuiting en hongersnood.
'Morele verantwoordelijkheid'
"Het onderzoek geeft inzicht in een pijnlijke bladzijde uit onze geschiedenis", zegt topvrouw Ingrid de Swart van ASR. "Wij zien ons verleden onder ogen en nemen onze morele verantwoordelijkheid voor de betekenis daarvan in het heden en de toekomst. De publicatie van dit onderzoek vormt een startpunt voor verdere dialoog en onderzoek naar de vraag hoe wij onze excuses betekenisvol kunnen invullen."
ASR is een van de grootste verzekeraars van Nederland. Eerder boden al andere grote instellingen uit de financiële sector, De Nederlandsche Bank en ABN AMRO, hun excuses aan voor betrokkenheid bij slavernij.
De verzekeraar stelt dat na de excuses concrete vervolgstappen nodig zijn. Maar het is nog niet bekend wat dat voor stappen zijn. ASR is eerst van plan dialoogsessies te houden over passende stappen. Die gesprekken voert het bedrijf onder andere met gemeenschappen van nazaten van tot slaaf gemaakten, maar volgens een woordvoerster ook met andere mensen die zich betrokken voelen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden spreken van een geslaagde stakingsdag in het openbaar vervoer, waarmee leden protesteerden tegen bezuinigingen op sociale zekerheid. Duizenden vakbondsleden legden op het spoor en in het stads- en streekvervoer het werk neer.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het bedrijf achter autoruithersteller Carglass, Belron, gaat mogelijk naar de beurs. Grootaandeelhouder D'Ieteren meldt dat kleinere aandeelhouders verschillende opties rond het bedrijf onderzoeken, waaronder een beursgang.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een fors verlies gesloten. Bij beleggers namen de zorgen toe over oplopende energieprijzen en het effect op de inflatie. Brentolie kostte na een opleving van spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten meer dan 100 dollar per vat.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Transport heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de storing waardoor honderden vluchten in het Verenigd Koninkrijk niet doorgingen. Bewindsvrouw Heidi Alexander wil dat de nationale luchtvaartautoriteit de oorzaak achterhaalt van de problemen met een systeem van de luchtverkeersleiding.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is woensdagmiddag korte tijd boven de 80 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds januari 2023 niet meer voorgekomen.
3 uur geledenVEGHEL (ANP) - Supermarktketen Jumbo heeft in het eerste halfjaar van 2026 meer omzet geboekt en meer klanten naar zijn winkels getrokken. Volgens Jumbo zelf is dat te danken aan verdere modernisering van de winkels en een relevanter assortiment. De Brabantse supermarktketen zag ook zijn marktaandeel stabiliseren.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Brusselse plan voor de EU om onafhankelijk te worden van Russische olie en gas, schiet tekort. Dat concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) in een woensdag gepubliceerd rapport.
3 uur geleden