Verwarming laag en licht eerder uit in overheidsgebouwen België
BRUSSEL (ANP/RTR) - België komt met een reeks maatregelen om de scherpe stijging van de energieprijzen aan te pakken. Zo wil het land het stroom- en energieverbruik in openbare gebouwen flink reduceren. Daarnaast wil het land de overwinsten van energiebedrijven als Engie en TotalEnergies gaan belasten.
De Belgische premier Alexander De Croo meldde onder andere dat de verwarming in openbare gebouwen zal worden teruggedraaid tot 19 graden Celsius. Ook zal het gebruik van airconditioning worden verminderd. De verlichting van kantoren en monumenten wordt om 19.00 uur uitgeschakeld.
"Als elke burger energie bespaart wanneer dat mogelijk is, zal zijn portemonnee daarvan profiteren, maar zullen ook de prijzen omlaag gaan", vertelde De Croo op een persconferentie.
Speciaal energietarief
Belgen kunnen ook langer profiteren van het verlaagde btw-tarief van 6 procent voor gas en elektriciteit. De regeling voor armen, voor wie een speciaal energietarief geldt, wordt ook verlengd.
Volgende maand moet een voorstel worden ingediend om de overwinsten van energiebedrijven te belasten. België verdient nu al ongeveer 800 miljoen euro aan een belasting op kernenergie. Deze regeling zou ook voor andere bedrijven in de energiesector moeten gaan gelden.
De Russische invasie van Oekraïne, eind februari, dwong België zijn plannen om meer op aardgas in te zetten te heroverwegen. Ook het plan om in 2025 volledig te stoppen met kernenergie is voorlopig van tafel.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat tijdelijk toestaan dat lidstaten meer staatssteun verlenen aan bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Brussel staat toe dat meer geld wordt gegeven aan de landbouw-, visserij- en transportsector. Deze sectoren hebben te maken met prijsstijgingen voor brandstof of kunstmest. Ook voor industrie die veel energie verbruikt, komen soepelere regels voor staatssteun.
3 minuten geledenLONDEN (ANP) - Investeerder CVC, de eigenaar van Lipton, investeert 210 miljoen euro in het theemerk. Dat meldt de Financial Times. Het noodlijdende theebedrijf moet op die manier het hoofd boven water houden.
22 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan kan een nieuwe lading olie uit het Midden-Oosten ontvangen, ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz. Een Japanse supertanker met ruwe olie verliet dinsdagavond laat de vrijwel afgesloten zeestraat, meldt persbureau Bloomberg. De tanker zou woensdagochtend vroeg zijn bestemming hebben aangepast naar het Japanse Nagoya.
24 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De langdurige sluiting van de Straat van Hormuz door de oorlog in het Midden-Oosten en extreem weer hebben de prijzen voor landbouwproducten naar het hoogste niveau in twee jaar gestuwd. Het risico op voedselinflatie, oftewel hogere prijzen voor basisvoedingsmiddelen, is door de hogere gewasprijzen in combinatie met hogere kosten voor kunstmest en het vooruitzicht van kleinere oogsten verder toegenomen.
36 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het vertrek van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) uit oliekartel OPEC leidt er waarschijnlijk toe dat olieproducerende landen hun productie opvoeren. Daardoor zouden olieprijzen op termijn moeten dalen, voorspelt de Russische minister van Financiën Anton Siluanov.
39 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft in het eerste kwartaal fors meer winst gemaakt. Het bedrijf profiteerde van hogere prijzen in Scandinavië, aldus topvrouw Anna Borg in de kwartaalupdate van het bedrijf.
1 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in Spanje is in april verder opgelopen tot 3,5 procent, meldt het Spaanse Nationaal Statistisch Instituut (INE). Dat is het hoogste niveau sinds juni 2024. In maart stegen de consumentenprijzen in het Zuid-Europese land volgens de Europese rekenmethode al met 3,4 procent, door de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geleden