Verwachte buien bieden minimaal verlichting tegen droogte
AMSTERDAM (ANP) - De komende dagen is er kans op buien, maar deze zullen de kurkdroge grond slechts tijdelijk en minimaal verlichting brengen. Weeronline verwacht dat er in een week ongeveer 20 millimeter regen valt, bij lange na niet genoeg om de droogte enigszins te verhelpen.
2020 is tot dusver veruit het droogste jaar ooit gemeten: het neerslagtekort bedraagt op dit moment bijna 180 millimeter. De verwachte buien, waarbij op de ene plaats meer regen kan vallen dan op de andere, stabiliseren het neerslagtekort slechts tijdelijk. In de tweede helft van juni keert het zonnige, droge en warme weer naar verwachting weer terug.
Het noordelijke waterschap Hunze en Aa's hoopt dat er genoeg regen valt om het Eemskanaal in Groningen goed door te kunnen spoelen. Het water in het kanaal dat uitmondt in zee wordt te zout door de droogte. Het schap pompt dagelijks 18.500 liter water per seconde uit het IJsselmeer om aan de watervraag te kunnen voldoen.
Sproeiverboden
Ook bij het Zuid-Hollandse Ouddorp treedt verzilting op, meldt waterschap Hollandse Delta. Er was al een pomp geplaatst om zoutwater af te voeren naar de Grevelingen, maar dat bleek onvoldoende. Het schap heeft nu vier noodpompen in werking. Daarnaast is gestart met droogte-inspectie van een aantal binnendijken. Waterschap Rivierenland pompt water vanuit de Merwede terug naar de Linge, om te voorkomen dat deze voor de Betuwe belangrijke rivier droogvalt. Het Kolffgemaal bij Hardinxveld heeft daarvoor een speciale voorziening.
In bijna heel het land staat het grondwaterpeil momenteel veel lager dan normaal. Op tal van plekken gelden sproeiverboden voor de landbouw. Waterbedrijf Vitens roept particulieren dringend op om zo zuinig mogelijk te zijn met drinkwater, omdat het bedrijf de vraag op warme dagen bijna niet meer kan bijbenen. De droogte is goed zichtbaar in de natuur en op dit moment vergelijkbaar met eind juli 2018. Toen kleurde het gras ook geel en lieten bomen hun bladeren vallen.
Meer uit Binnenland
ROSMALEN (ANP) - Het Armoedefonds en de VNG roepen de Staat op om mensen die in armoede leven van een noodpakket te voorzien. De overheid adviseert mensen om onder meer een noodradio en contant geld in huis te halen, maar een groot deel van de mensen met geldzorgen kan dat niet betalen, meldt het fonds op basis van eerder eigen onderzoek.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dit jaar moeten er 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten bijkomen. Het UWV heeft de behoefte aan nieuwe mensen samen met Defensie in kaart gebracht. Bij 8 van de 10 vacatures gaat het dan niet om een gevechtsfunctie, maar om een ondersteunende baan in een specifiek vakgebied. Gezien de ontwikkelingen in de wereld wil Defensie de krijgsmacht uitbreiden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het winterweer zorgt voor een drukkere ochtendspits dan gewoonlijk op donderdag. ANWB ziet rond 08.30 uur een "iets drukkere donderdagochtendspits dan normaal", met 800 kilometer file. Vooral in Noord-Holland is het drukker, maar het verkeer past zich aan, zegt een woordvoerster. Er hebben zich volgens de verkeersdienst geen noemenswaardige incidenten door de gladheid voorgedaan.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van D66 en de VVD hebben ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijen sluiten met het CDA. Rob Jetten (D66) laat tegen verzamelde pers weten dat er nog "een paar kleine puntjes" zijn, maar de fractie verder kan instemmen. Dilan Yeşilgöz (VVD) toont op X een foto van haar telefoon, met daarop de tekst "fractie is akkoord".
9 uur geleden