Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verwachte aantal prikken deze week lager dan eerdere schatting

Verwachte aantal prikken deze week lager dan eerdere schatting

BILTHOVEN (ANP) - In Nederland worden deze week minder coronavaccins toegediend dan eerder werd verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) schatte eerst dat 729.732 prikken gezet zouden worden, maar heeft die verwachting donderdag naar beneden bijgesteld. Op het coronadashboard van de overheid staat nu dat 649.762 mensen een dosis zullen ontvangen tussen 26 april en 2 mei. Dat zijn er 11 procent minder dan de aanvankelijke inschatting.

"Dit heeft alles met de aanvoer van vaccins te maken", zegt een woordvoerster van het RIVM. Met name de leveringen van AstraZeneca vielen de laatste tijd tegen. Vanaf volgende week voorziet het instituut een toename. Zondag worden grote partijen vaccins verwacht. "Die moeten in de dagen daarna worden uitgereden. Je ziet het effect niet meteen in de cijfers, maar wel in de loop van de week." De aanvoer van de belangrijkste leverancier, Pfizer/BioNTech, is stabiel. De fabrikant levert zelfs meer dan afgesproken.

Het verwachte aantal op het coronadashboard kan overigens in de praktijk ook anders uitpakken. Op het coronadashboard staat daarover een disclaimer: "Het echte aantal kan anders zijn, bijvoorbeeld doordat mensen hun afspraak afzeggen of door problemen met de leveringen van vaccins."

Rekenfout

Het RIVM moest donderdag ook al de berekening van het aantal reeds toegediende prikken bijstellen. Door "een rekenfout" waren 220.000 doses teveel gerekend. Volgens gecorrigeerde cijfers zijn tot en met afgelopen dinsdag 5,17 miljoen coronavaccins toegediend.

Uit de wekelijkse rapportage over de vaccinatiecampagne blijkt dat vorige week, tot en met zondag, bijna 634.000 prikken zijn gezet. Dat zijn er ruim 90.000 per dag. Als de laatste verwachting uitkomt, gaat het tempo momenteel dus omlaag in plaats van omhoog, zoals eigenlijk de bedoeling is.

Volgens het RIVM-rapport stond de teller zondag in totaal op 4,99 miljoen prikken. Bijna 3,9 miljoen mensen kregen een eerste prik, 1,1 miljoen mensen hadden er toen al twee gekregen. Zij zijn dus volledig gevaccineerd tegen het virus. Van de meeste coronavaccins zijn twee doses nodig voor de hoogst mogelijk bescherming. Alleen bij het vaccin van Janssen volstaat één prik.

Meer uit Gezond

RIVM: record tekenbeten tijdens extreem hete dagen in juni

UTRECHT (ANP) - Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd op het monitorsysteem Tekenradar. Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan 700 mensen of zij in die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van de Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden, daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.

4 uur geleden
Meer vapende jongeren met gezondheidsklachten

UTRECHT (ANP) - Steeds meer jongeren hebben gezondheidsklachten door vapen. Artsen deden dit jaar al 24 meldingen bij de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Kinderlongarts Marije van den Beukel (HaaglandenMC) bevestigde maandag berichtgeving hierover door RTL. In 2024 en 2025 maakten artsen in totaal 34 meldingen.

2 dagen geleden
De Jonge: hogere vaccinatiegraad was geen doel van toegangsbewijs

DEN HAAG (ANP) - Oud-zorgminister Hugo de Jonge ontkent dat het coronatoegangsbewijs (ctb) bedoeld was om mensen ertoe aan te zetten zich alsnog te laten vaccineren. Het doel was de samenleving zo veilig mogelijk weer te openen voor activiteiten, toen het aantal coronabesmettingen in 2021 was teruggelopen, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

4 dagen geleden
De Jonge hield 'poot stijf' rond pleidooien voorrang vaccins

DEN HAAG (ANP) - Hugo de Jonge heeft naar eigen zeggen zijn poot stijf gehouden toen er vanuit verschillende hoeken gepleit werd voor voorrang bij het verdelen van vaccins. Dat zei de oud-zorgminister tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

4 dagen geleden
De Jonge: belangrijk dat desinformatie over corona werd aangepakt

DEN HAAG (ANP) - Oud-zorgminister Hugo de Jonge heeft op meerdere momenten de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) gewezen op artsen die volgens hem het coronabeleid van het kabinet met misleidende informatie ondermijnden. Hij wilde er zeker van zijn dat dit voldoende werd aangepakt, vertelde hij tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

4 dagen geleden
De Jonge: bezoekverbod verpleeghuizen was onvermijdelijk

DEN HAAG (ANP) - Het bezoekverbod voor verpleeghuizen dat het kabinet medio maart 2020 instelde, was "vreselijk maar onvermijdelijk", zei toenmalig zorgminister en vicepremier Hugo de Jonge tijdens zijn eerste verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. De maatregel was ingegeven door "indringende signalen" uit Noord-Brabant en Limburg. Dat was "dramatisch. Verpleegkundigen zagen mensen daar onder hun handen doodgaan", zei De Jonge.

4 dagen geleden
De Jonge: met regionale aanpak 'verkeerde les' geleerd

DEN HAAG (ANP) - Met de regionale aanpak van corona werd in de zomer na de eerste golf een "verkeerde les" geleerd. Dat zei Hugo de Jonge, tijdens het grootste deel van de coronacrisis zorgminister, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. De besmettingen liepen die zomer in een rap tempo op.

4 dagen geleden