Vervuiling en klimaatverandering maken kraanwater duurder
AMSTERDAM (ANP) - Het water uit de kraan wordt voor veel Nederlanders duurder in 2026. Meerdere drinkwaterbedrijven hebben hun tarieven voor volgend jaar bekendgemaakt. Ze verhogen de prijs voor het verbruik, en vaak ook de vaste prijs die klanten betalen voor hun wateraansluiting. Het extra geld zeggen ze nodig te hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen verbruik, klimaatverandering en vervuiling.
Bij PWN, actief in grote delen van Noord-Holland, gaat de prijs per 1000 liter 6 cent omhoog naar 1,98 euro. De vaste aansluitkosten komen uit op 97,12 euro per jaar, bijna 10 euro meer dan dit jaar. "Voor een gemiddeld huishouden is de drinkwaterfactuur ongeveer 1,35 euro per maand hoger dan in 2025", meldt het drinkwaterbedrijf.
Ook Dunea in het westen van Zuid-Holland verhoogt de prijzen. Het waterverbruik kost volgend jaar per kubieke meter 1,58 euro, 12 cent meer dan nu. De vaste aansluiting wordt bij kleinere verbruikers bijna 16 procent duurder op 90,14 euro per jaar. De waterleverancier voor andere delen van Zuid-Holland, Oasen, verhoogt het drinkwatertarief met 5 cent, maar laat de kosten voor de vaste aansluiting onveranderd. De meeste huishoudens in Drenthe zien de waterprijs met 8 cent stijgen tot 1,14 euro per 1000 liter. De jaarlijkse vaste kosten voor de wateraansluiting stijgen met net geen 8 procent tot 121,89 euro, meldt WMD.
De stijgende kosten hebben grotendeels te maken met de grote investeringen die drinkwaterbedrijven moeten doen. Die zijn nodig om aan de stijgende vraag te kunnen voldoen, legt branchevereniging Vewin uit. Ook zijn ze nodig door klimaatverandering, die voor meer periodes van droogte en extreme neerslag zorgt. Daarnaast kost het waterbedrijven meer geld om water schoon te krijgen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Logius, de beheerder van identiteitsverificatiesysteem DigiD, vindt zorgen over een mogelijke Amerikaanse overname onterecht. Volgens het overheidsagentschap is en blijft DigiD Nederlands, ook wanneer clouddienstenleverancier Solvinity wordt overgenomen door het Amerikaanse bedrijf Kyndryl.
18 minuten geledenHANGZHOU (ANP) - De Chinese webwinkel AliExpress heeft een verkoper van op kinderen lijkende sekspoppen van zijn platform verbannen na een onderzoek door Reuters. Het persbureau wees eerder deze maand op vier advertenties van poppen die in Europa en de Verenigde Staten te koop werden aangeboden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De derde en laatste dag van een stakingsactie in België is voelbaar in het openbaar vervoer, op luchthaven Brussels Airport en in de haven van Gent. In het Gentse havengebied staan stakers op bruggen en rotondes, wat hinder oplevert voor het scheeps- en autoverkeer.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met winsten aan de handelsdag begonnen, in navolging van de hogere koersenborden op Wall Street van dinsdag. Een reeks zwakkere dan verwachte economische cijfers in de Verenigde Staten heeft de verwachting aangewakkerd dat de Federal Reserve volgende maand weer met een renteverlaging komt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het oplossen van de wachtrijen voor aansluitingen op het overvolle stroomnet gaat te langzaam. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die constateert dat netbeheerders achterlopen bij het aanpakken van het probleem. Het gevolg is dat de wachtrijen van bedrijven die een aansluiting willen maar deze voorlopig niet kunnen krijgen, blijven oplopen.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft zich verweerd tegen beschuldigingen dat de chatbot een 16-jarige jongen in Californië heeft aangezet tot zelfmoord. Volgens het techbedrijf had de chatbot de tiener juist meer dan honderd keer aangespoord hulp te zoeken, staat in een ingediend document bij de rechtbank in San Francisco.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote winkelketens en webshops weigeren klanten vaak onterecht garantie te geven bij kapotte producten, meldt de Consumentenbond. De belangenorganisatie baseert dat op eigen onderzoek waarbij ze via undercovershoppers onder andere bol, Coolblue, MediaMarkt en Expert vragen stelde over een kapotte wasmachine. In driekwart van de gevallen kregen ze onjuiste informatie van de winkels.
4 uur geleden