Vervolging van Roma en Sinti herdacht in Kamp Westerbork
WESTERBORK (ANP) - In het voormalige Kamp Westerbork wordt zondag de vervolging van Sinti en Roma door de nazi's herdacht.
In mei 1944, tachtig jaar geleden, werden bij een grote razzia 578 Roma en Sinti opgepakt en naar Kamp Westerbork vervoerd. Van hen werden 245 met de trein gedeporteerd naar het vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau in Polen. Slechts 31 keerden levend terug.
De herdenking begint zondag om 13.30 uur. Deelnemers lopen dan van de slagboom op het kamp naar het monument met stenen. De namen van alle gedeporteerde Sinti en Roma worden dan voorgelezen. Demissionair staatssecretaris Maarten van Ooijen (Oorlogsgetroffenen) houdt een toespraak. Om 15.00 uur leggen de deelnemers kransen.
De Sinti en Roma werden door de nazi's vervolgd, opgesloten en vermoord, net als Joden, communisten, homoseksuelen en Jehova's getuigen. De massavervolging van Roma en Sinti wordt in hun taal porajmos genoemd. Voor de oorlog telde Europa ruim een miljoen Roma en Sinti. Naar schatting een kwart tot de helft van hen werd vermoord.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
3 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
6 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
9 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
10 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
17 uur geleden