Vervoerders kunnen nog zonder controle Verenigd Koninkrijk in
DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de vrachtwagens met bloemen, planten, vlees, vis en zuivel kan ook deze week gewoon nog zonder problemen naar het Verenigd Koninkrijk. Slechts enkele chauffeurs worden eruit gepikt voor een fysieke controle van hun lading, zeggen Nederlandse exporteurs en transporteurs. Dat zou sinds dinsdag wel verplicht zijn voor vrachtwagens met deze ladingen.
De Centrale Organisatie voor de Vleessector (COV), de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB) en transportbedrijf Joh. van der Haas vermoeden dat de Britten meer tijd nodig hebben om zich op de wijziging voor te bereiden. Ze verwachten dat de controles de komende weken toenemen.
"Ik denk dat ze per dag of week het percentage gaan opvoeren, terwijl nu al 100 procent zou moeten worden gecontroleerd", zegt VGB-directeur Matthijs Mesken. "Dat is het bij lange na niet, eerder mondjesmaat. Dat horen we ook van onze Engelse collega's. Voor nu zijn we daar alleen maar blij mee."
Certificaat
De COV hoorde vanuit de vleessector nog geen enkele chauffeur die een fysieke controle moest ondergaan met zijn vrachtwagen. "Ze worden nu alleen soms gevraagd om een certificaat te laten zien, iets waar de Britten drie maanden geleden al mee zouden beginnen. En als dat niet in orde is, worden ze alleen gewaarschuwd en mogen ze alsnog doorrijden. Dus het is veel pragmatischer en coulanter dan dat het was vastgelegd", vertelt beleidsmedewerker Ruben van Rooij.
Vijf vrachtwagens met planten van Joh. van der Haas hebben donderdag drie tot acht uur moeten wachten voor een controle, de andere twintig mochten doorrijden. "Het is een beetje hapsnap-beleid en de regels zijn onduidelijk. Bij de haventerreinen weet niemand waar de chauffeurs moeten zijn, dus dan duurt het allemaal langer. Maar los daarvan valt het tot nu toe mee", zegt Jan-Paul van der Haas, directeur van het transportbedrijf.
Ondernemersvereniging evofenedex en de Nederlandse Zuivel Organisatie kregen nog geen belletjes vanuit de achterban over problemen. Zij weten niet of dit komt door een gebrek aan controles of het feit dat deze soepel verlopen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
12 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
15 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
15 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
16 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden