Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vertrouwensinspecteurs onderwijs drukker met mogelijk wangedrag

Vertrouwensinspecteurs onderwijs drukker met mogelijk wangedrag

UTRECHT (ANP) - De vertrouwensinspecteurs van de Inspectie van het Onderwijs hebben over het vorige schooljaar weer meer mogelijke gevallen van geweld, misbruik en intimidatie in de sector gemeld gekregen dan eerder. Ze hadden 2152 dossiers op hun bureaus over psychisch en fysiek geweld en over wangedrag op seksueel gebied. In het schooljaar 2021-2022 lag dit aantal nog op 1743. Een dossier kan over meerdere meldingen gaan.

De groei kan misschien worden verklaard door de grotere bekendheid van een speciaal meldpunt, maar zeker is dat niet. Een vertrouwensinspecteur zoekt ook niet uit wat er gebeurd is, maar kan hulp bieden bij het vinden van oplossingen en het indienen van een formele klacht of het doen van aangifte.

Sinds enkele jaren maakt de inspectie al meer dossiers op seksueel gebied op. Daaronder groeit het aantal dossiers over "met taken belaste personen richting minderjarige leerlingen of studenten". De mogelijke boosdoeners zijn dus leerkrachten of ondersteunende personeelsleden.

Alle vormen

Vermoedelijke betrokkenen bij de diverse gevallen zijn ook vaak erg jong. "Voor het vierde jaar op rij valt het hoge aantal meldingen op waarbij leerlingen jonger dan 13 jaar betrokken zijn", aldus de inspectie. Ze ziet verder ernstigere vormen van geweld. Er zijn ook meer dossiers over oneigenlijk gebruik van sociale media. Discriminatie op grond van afkomst wordt eveneens veelvuldig gemeld.

Er wordt een toename gezien bij alle vormen van ongewenst gedrag, radicalisering uitgezonderd. In 992 dossiers ging het volgens de rapportage van de inspectie vorig schooljaar over psychisch geweld, in 560 van de dossiers om fysiek geweld, in 318 dossiers over seksuele intimidatie en in 152 dossiers om seksueel misbruik. Het aantal dossiers over discriminatie en radicalisering bedroeg respectievelijk 116 en 7.

'Versterkt motivatie'

Over de kinderopvang liep het aantal dossiers ook op, namelijk in 2022 tot 233 dossiers. In 2019 waren het er nog 134. Ook hier gaat het over seksueel misbruik en seksuele intimidatie, over fysiek en psychisch geweld en over discriminatie en radicalisering. "Een gedeelte van de dossiers komt voort uit de meld-, overleg- en aangifteplicht", verklaart de inspectie.

Demissionair onderwijsminister Robbert Dijkgraaf noemt de cijfers "zeer zorgelijk" in een brief aan de Tweede Kamer. "Het versterkt alleen maar onze motivatie om ons samen met het veld onverminderd te blijven inzetten om het onderwijs veiliger te maken."

Meer uit Binnenland

Hitte zorgt niet voor problemen bij Roparun

ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.

18 minuten geleden
Campagne Amber Alert om onveilige thuissituatie te herkennen

BEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.

1 uur geleden
Bussen met asielzoekers uit Ter Apel vertrokken naar Groningen

TER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.

12 uur geleden
Rode Kruis deelt weer maaltijden uit aan asielzoekers in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.

16 uur geleden
Parkeerplaatsen Scheveningen en Kijkduin vol met strandgangers

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.

20 uur geleden
Kabinet heeft nog geen excuses van Israël om behandeling flotilla

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.

22 uur geleden
Ruim 160 gevangenen geëvacueerd na brand gevangenisvleugel Vught

VUGHT (ANP) - Ruim 130 gedetineerden zijn geëvacueerd naar andere gevangenissen na een brand die zaterdagavond ontstond in de wasruimte op een gevangenisvleugel van de PI Vught. De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) meldt dat de hele afdeling met 162 gevangenen is ontruimd vanwege wateroverlast.

22 uur geleden