Vertrouwensinspecteurs onderwijs drukker met mogelijk wangedrag
UTRECHT (ANP) - De vertrouwensinspecteurs van de Inspectie van het Onderwijs hebben over het vorige schooljaar weer meer mogelijke gevallen van geweld, misbruik en intimidatie in de sector gemeld gekregen dan eerder. Ze hadden 2152 dossiers op hun bureaus over psychisch en fysiek geweld en over wangedrag op seksueel gebied. In het schooljaar 2021-2022 lag dit aantal nog op 1743. Een dossier kan over meerdere meldingen gaan.
De groei kan misschien worden verklaard door de grotere bekendheid van een speciaal meldpunt, maar zeker is dat niet. Een vertrouwensinspecteur zoekt ook niet uit wat er gebeurd is, maar kan hulp bieden bij het vinden van oplossingen en het indienen van een formele klacht of het doen van aangifte.
Sinds enkele jaren maakt de inspectie al meer dossiers op seksueel gebied op. Daaronder groeit het aantal dossiers over "met taken belaste personen richting minderjarige leerlingen of studenten". De mogelijke boosdoeners zijn dus leerkrachten of ondersteunende personeelsleden.
Alle vormen
Vermoedelijke betrokkenen bij de diverse gevallen zijn ook vaak erg jong. "Voor het vierde jaar op rij valt het hoge aantal meldingen op waarbij leerlingen jonger dan 13 jaar betrokken zijn", aldus de inspectie. Ze ziet verder ernstigere vormen van geweld. Er zijn ook meer dossiers over oneigenlijk gebruik van sociale media. Discriminatie op grond van afkomst wordt eveneens veelvuldig gemeld.
Er wordt een toename gezien bij alle vormen van ongewenst gedrag, radicalisering uitgezonderd. In 992 dossiers ging het volgens de rapportage van de inspectie vorig schooljaar over psychisch geweld, in 560 van de dossiers om fysiek geweld, in 318 dossiers over seksuele intimidatie en in 152 dossiers om seksueel misbruik. Het aantal dossiers over discriminatie en radicalisering bedroeg respectievelijk 116 en 7.
'Versterkt motivatie'
Over de kinderopvang liep het aantal dossiers ook op, namelijk in 2022 tot 233 dossiers. In 2019 waren het er nog 134. Ook hier gaat het over seksueel misbruik en seksuele intimidatie, over fysiek en psychisch geweld en over discriminatie en radicalisering. "Een gedeelte van de dossiers komt voort uit de meld-, overleg- en aangifteplicht", verklaart de inspectie.
Demissionair onderwijsminister Robbert Dijkgraaf noemt de cijfers "zeer zorgelijk" in een brief aan de Tweede Kamer. "Het versterkt alleen maar onze motivatie om ons samen met het veld onverminderd te blijven inzetten om het onderwijs veiliger te maken."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
8 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
17 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
1 dag geleden