Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vertrekkend leider van opstandig Catalonië wil verkiezingen

Vertrekkend leider van opstandig Catalonië wil verkiezingen

BARCELONA (ANP/DPA/RTR) - De separatistische regeringsleider van de Spaanse regio Catalonië, Quim Torra, zegt dat er binnen enkele maanden vervroegde regionale verkiezingen worden gehouden nu hij uit zijn ambt is gezet wegens ongehoorzaamheid. Hij kondigde ook aan in beroep te gaan tegen de uitspraak van het Spaanse Hooggerechtshof, dat eerder maandag de vorig jaar opgelegde straf bevestigde.

In een toespraak op televisie noemde Torra het besluit van de rechters een politiek gemotiveerde stap om de Catalaanse regering omver te werpen. Desalniettemin wordt verwacht dat zijn plaatsvervanger Pere Aragones nu snel het stokje overneemt.

Torra was veroordeeld voor het ophangen van een spandoek van de Catalaanse onafhankelijkheidsbeweging tijdens de nationale verkiezingen van 2019. Hij krijgt nu ook een boete van 30.000 euro en mag door de veroordeling de komende anderhalf jaar geen openbaar ambt bekleden.

Demonstraties

Er wordt gevreesd dat met deze uitspraak de situatie in Catalonië weer kan escaleren. Op 1 oktober drie jaar geleden hield de regio een illegaal onafhankelijkheidsreferendum. Dit leidde toen tot protesten, deels met geweld.

Onafhankelijkheidsvereniging Omnium Cultural riep separatisten op zich maandagavond te verzamelen voor gebouwen van de Catalaanse overheid. Bij het gebouw van de Catalaanse regering in Barcelona protesteerden enkele honderden personen.

Ook op andere plekken in Catalonië werd gedemonstreerd. In Girona, een belangrijke stad voor de onafhankelijkheidsbeweging, staken betogers een Spaanse vlag in brand. Bij het Citadel-park in Barcelona dromden enkele honderden demonstranten samen, maar de politie wist te voorkomen dat zij bij het regioparlement konden komen, melden verslaggevers op Twitter. Hoewel er met stenen werd gegooid eindigde de betoging daar volgens lokale media zonder arrestaties.

Meer uit Buitenland

Rechter beraadt zich over stopzetten ICE-operatie Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.

2 uur geleden
Trump verzoenend naar gouverneur Minnesota na tweede burgerdode

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.

2 uur geleden
Landen rond Noordzee scherper op beveiliging onderzeekabels

HAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.

4 uur geleden
VN: 3 miljoen ontheemde Soedanezen keerden terug naar huis

KHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.

4 uur geleden
Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.

4 uur geleden
Opwekking energie en veiligheid steeds meer verweven op Noordzee

HAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.

4 uur geleden
Premier Hongarije beschuldigt Oekraïne van politieke inmenging

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.

4 uur geleden