Vertrekkend leider van opstandig Catalonië wil verkiezingen
BARCELONA (ANP/DPA/RTR) - De separatistische regeringsleider van de Spaanse regio Catalonië, Quim Torra, zegt dat er binnen enkele maanden vervroegde regionale verkiezingen worden gehouden nu hij uit zijn ambt is gezet wegens ongehoorzaamheid. Hij kondigde ook aan in beroep te gaan tegen de uitspraak van het Spaanse Hooggerechtshof, dat eerder maandag de vorig jaar opgelegde straf bevestigde.
In een toespraak op televisie noemde Torra het besluit van de rechters een politiek gemotiveerde stap om de Catalaanse regering omver te werpen. Desalniettemin wordt verwacht dat zijn plaatsvervanger Pere Aragones nu snel het stokje overneemt.
Torra was veroordeeld voor het ophangen van een spandoek van de Catalaanse onafhankelijkheidsbeweging tijdens de nationale verkiezingen van 2019. Hij krijgt nu ook een boete van 30.000 euro en mag door de veroordeling de komende anderhalf jaar geen openbaar ambt bekleden.
Demonstraties
Er wordt gevreesd dat met deze uitspraak de situatie in Catalonië weer kan escaleren. Op 1 oktober drie jaar geleden hield de regio een illegaal onafhankelijkheidsreferendum. Dit leidde toen tot protesten, deels met geweld.
Onafhankelijkheidsvereniging Omnium Cultural riep separatisten op zich maandagavond te verzamelen voor gebouwen van de Catalaanse overheid. Bij het gebouw van de Catalaanse regering in Barcelona protesteerden enkele honderden personen.
Ook op andere plekken in Catalonië werd gedemonstreerd. In Girona, een belangrijke stad voor de onafhankelijkheidsbeweging, staken betogers een Spaanse vlag in brand. Bij het Citadel-park in Barcelona dromden enkele honderden demonstranten samen, maar de politie wist te voorkomen dat zij bij het regioparlement konden komen, melden verslaggevers op Twitter. Hoewel er met stenen werd gegooid eindigde de betoging daar volgens lokale media zonder arrestaties.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van het beschadigen van een historische locatie: het honderden jaren oude paleis Chehel Sotoun in Isfahan. "De wereld kan niet zwijgen terwijl de brute misdaden van de agressors het gedeelde erfgoed van de mensheid bedreigen", schreef een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
13 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt in Iran voor "zwarte regen", na aanvallen op olie-installaties. De rook die bij de aanvallen vrijkomt, kan olie bevatten die daarna in zwarte druppels weer naar beneden komt. De WHO heeft hier deze week meerdere meldingen over ontvangen.
15 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Rusland pleegde misdaden tegen de menselijkheid door het "deporteren en gedwongen overbrengen" van Oekraïense kinderen naar Rusland. Tot die conclusie komt een onafhankelijke VN-commissie na onderzoek. Het onderzoek werd ingesteld in 2022, vlak nadat de Russische invasie van Oekraïne was begonnen.
39 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz maakt zich naar eigen zeggen zorgen dat de Verenigde Staten en Israël geen gezamenlijk plan hebben om een duidelijk einde te maken aan de oorlog in Iran. De situatie wordt volgens hem zelfs steeds onduidelijker.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth stelt dat zijn land de aanvallen op Iran verder opvoert, terwijl de Iraanse oorlogsinspanningen juist verzwakken. Hij zei op een persconferentie dat de VS dinsdag de meest intensieve aanvallen op Iran uitvoeren sinds het begin van de oorlog.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen Fox News gezegd dat hij mogelijk bereid is met Iran te praten, maar dat het afhangt van de voorwaarden. De VS en Iran onderhandelden over het nucleaire programma van het land totdat de VS en Israël vorige week zaterdag begonnen met hun aanvallen op Iran.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen zijn volgens de VN-vluchtelingenorganisatie in iets meer dan een week zeker 667.000 mensen in Libanon op de vlucht geslagen. De voorbije dag kwamen er weer 100.000 bij, aldus Karolina Lindholm Billing van UNHCR.
2 uur geleden