Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vertrekkend leider van opstandig Catalonië wil verkiezingen

Vertrekkend leider van opstandig Catalonië wil verkiezingen

BARCELONA (ANP/DPA/RTR) - De separatistische regeringsleider van de Spaanse regio Catalonië, Quim Torra, zegt dat er binnen enkele maanden vervroegde regionale verkiezingen worden gehouden nu hij uit zijn ambt is gezet wegens ongehoorzaamheid. Hij kondigde ook aan in beroep te gaan tegen de uitspraak van het Spaanse Hooggerechtshof, dat eerder maandag de vorig jaar opgelegde straf bevestigde.

In een toespraak op televisie noemde Torra het besluit van de rechters een politiek gemotiveerde stap om de Catalaanse regering omver te werpen. Desalniettemin wordt verwacht dat zijn plaatsvervanger Pere Aragones nu snel het stokje overneemt.

Torra was veroordeeld voor het ophangen van een spandoek van de Catalaanse onafhankelijkheidsbeweging tijdens de nationale verkiezingen van 2019. Hij krijgt nu ook een boete van 30.000 euro en mag door de veroordeling de komende anderhalf jaar geen openbaar ambt bekleden.

Demonstraties

Er wordt gevreesd dat met deze uitspraak de situatie in Catalonië weer kan escaleren. Op 1 oktober drie jaar geleden hield de regio een illegaal onafhankelijkheidsreferendum. Dit leidde toen tot protesten, deels met geweld.

Onafhankelijkheidsvereniging Omnium Cultural riep separatisten op zich maandagavond te verzamelen voor gebouwen van de Catalaanse overheid. Bij het gebouw van de Catalaanse regering in Barcelona protesteerden enkele honderden personen.

Ook op andere plekken in Catalonië werd gedemonstreerd. In Girona, een belangrijke stad voor de onafhankelijkheidsbeweging, staken betogers een Spaanse vlag in brand. Bij het Citadel-park in Barcelona dromden enkele honderden demonstranten samen, maar de politie wist te voorkomen dat zij bij het regioparlement konden komen, melden verslaggevers op Twitter. Hoewel er met stenen werd gegooid eindigde de betoging daar volgens lokale media zonder arrestaties.

Meer uit Buitenland

Olieprijzen dalen met meer dan 5 procent door hoop op Irandeal

NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.

11 minuten geleden
Gedetineerden protesteren tegen marteling in Venezolaanse cel

BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.

2 uur geleden
Twee zwemmers verdronken aan Franse kust door sterke stroming

LACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.

3 uur geleden
WHO meldt 900 vermoedelijke ebolabesmettingen in DRC

GENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.

3 uur geleden
Arabische staten veroordelen Ben-Gvir om behandeling flotilla

NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.

5 uur geleden
Exitpolls: uiterst rechts op winst bij verkiezingen Cyprus

NICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.

5 uur geleden
China stuurt ruimtevaarder voor een jaar naar de ruimte

JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.

9 uur geleden