
Vertrek uit Rusland raakt resultaten Rabobank
UTRECHT (ANP) - Rabobanks beslissing om zich volledig terug te trekken uit Rusland drukt op de resultaten van de bank. Ook denkt de bank mede door het hoge tempo van sancties tegen Rusland en de krappe arbeidsmarkt langer nodig te hebben om zijn antiwitwasbeleid helemaal op orde te krijgen. Daarnaast merkt het financiële concern dat het economische tij door de oorlog in Oekraïne en de flink opgelopen energieprijzen is omgeslagen.
Onder de streep bleef in de eerste helft van het jaar bijna 1,6 miljard euro winst over, tegen een kleine 2,2 miljard euro een jaar terug. De invloed van de oorlog was vooral zichtbaar in de kredietvoorzieningen, voornamelijk vanwege de beslissing om Rusland de rug toe te keren. Daardoor moest geld opzij worden gezet, al viel er ook weer geld vrij dat eerder was weggezet tijdens de coronapandemie.
Rabobank was in Rusland vooral met dochterbedrijf DLL actief. Dat bedrijf houdt zich vooral bezig met lease- en financieringscontracten voor landbouwmachines. Het betreffende leningenboek is volgens de huidige waarde goed voor ongeveer 400 miljoen euro. Zo'n 300 miljoen euro daarvan vreest Rabobank nooit meer terug te krijgen.
Extra geld
In februari maakte Rabobank al bekend nog veel extra geld uit te trekken om zijn antiwitwasbeleid te verbeteren. Dan gaat het bijvoorbeeld om het wegwerken van achterstanden bij het klantenonderzoek en het in de gaten houden van transacties. Er loopt nog een handhavingstraject van De Nederlandsche Bank (DNB). De uitkomst daarvan is nog steeds onbekend. Rabobank heeft DNB inmiddels om uitstel van een deadline gevraagd. "Het verhelpen van de tekortkomingen heeft de hoogste prioriteit", benadrukt de bank.
Rabobank profiteerde de voorbije maanden wel van het oplopen van de rente. Dit leidde ook tot betere marges op spaargeld. Maar als het gaat om kredieten in Nederland dan was de margedruk nog wel voelbaar. Verder gingen de inkomsten uit provisies en commissies omhoog. Daartegenover stond dat de volatiele economische omstandigheden een negatief effect hadden op de waardering van aandelenbelangen. In de eerste helft van vorig jaar droegen deze belangen nog positief bij aan de resultaten.
Topman Wiebe Draijer, die vorig jaar aankondigde later dit jaar te vertrekken, zegt dat Rabobank nog niet merkt dat klanten in betalingsproblemen komen door de hoge inflatie van de laatste tijd. Wel ziet hij onder meer dat mensen hun bestedingsgedrag inmiddels aanpassen vanwege de gestegen prijzen. "Het is reden voor de bank om voorzichtig te blijven", geeft hij aan.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - 's Werelds grootste verbond van banken tegen klimaatverandering schort de eigen activiteiten op. Na het vertrek van veel grote Amerikaanse banken vraagt de Net-Zero Banking Alliance haar leden om te stemmen over een nieuwe opzet van de organisatie. In plaats van een alliantie met leden stelt de Net-Zero Banking Alliance een lossere structuur als adviserend orgaan voor.
1 uur geledenUNTERLÜSS (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall heeft woensdag bij Hannover een nieuwe munitiefabriek geopend die de grootste van Europa moet worden. De vraag naar vooral artilleriegranaten is enorm door de voortslepende uitputtingsoorlog in Oekraïne en de haastige herbewapening van Europese landen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Greenchoice koopt de Nederlandse zonneparken van het Noorse energiebedrijf Statkraft. Ook gaan nog te ontwikkelen projecten voor windmolens op land, zonnepanelen en batterijopslag over naar Greenchoice, maakten de bedrijven bekend.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Meubelwinkelketen Leen Bakker zet zijn 44 winkels in België te koop, bevestigt het bedrijf. Dat gebeurt via een procedure die bedrijven kunnen beginnen als ze het financieel zwaar hebben. De rechtbank in Antwerpen gunt de Leen Bakker-winkels bescherming tegen schuldeisers terwijl er wordt gezocht naar een nieuwe eigenaar. Eerder meldde vastgoedinvesteerder Retail Estates de stap.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelsdeal tussen de Verenigde Staten en Europa schiet zwaar tekort in het beschermen van de belangen van Europese fabrikanten van motoren. Volgens de Europese Vereniging van Motorfabrikanten (ACEM) creëert het "onevenwichtige" akkoord een economisch onhoudbare situatie voor Europese fabrikanten.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/BLOOMBERG) - De internationale oliehandelaar Vital gaat woensdag de eerste lading olie uit Syrië verschepen sinds de westerse sancties tegen het land zijn opgeheven. Dat meldt persbureau Bloomberg. Die olie zal worden verscheept naar een raffinaderij in Italië.
4 uur geledenBILLUND (ANP) - LEGO heeft over de eerste helft van dit jaar flink meer omzet geboekt. Dat had onder meer te maken met de lancering van 314 nieuwe bouwsets gedurende deze periode. Dat is een record voor het speelgoedbedrijf achter de bekende bouwsteentjes, dat inmiddels ook volwassenen weet te bereiken.
6 uur geleden