Vertrek beïnvloedt stabiliteit coalitie niet, denkt Segers
DEN HAAG (ANP) - Dat ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers middenin een moeilijke regeerperiode vertrekt, is "niet van enige invloed" op de stabiliteit van de coalitie, denkt Segers zelf. "Dat valt of staat niet bij mijn vertrek." Het leiderschap van zijn partij is met opvolger Mirjam Bikker bovendien "in goede handen".
In oktober heeft Segers officieel besloten dat hij begin 2023 zal stoppen in de landelijke politiek. Hij wist al dat dit zijn laatste periode als partijleider zou zijn, en in 2020, toen Bikker op de lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen werd gezet, gebeurde dat ook met het idee dat zij een goede opvolger zou zijn.
Segers heeft ervoor gekozen om zijn termijn als Kamerlid niet uit te zitten "omdat je leiderschap moet overdragen". Bikker heeft als nieuwe leider "tijd en ruimte" nodig om te groeien in die rol, zegt Segers. Volgens hem was de fractie unaniem in de keuze voor Bikker.
Mooi geweest
Toch verlaat hij de politiek in een tijd van grote tegenstellingen en maatschappelijke spanning. "Het werd wel pittiger", geeft Segers toe over zijn tijd in de politiek. Toch is het een "goed moment" om nu te stoppen. "Het is mooi geweest. Het was de moeite waard."
Vorig jaar kon hij naar eigen zeggen nog niet weg omdat er grote problemen op tafel lagen zoals de stikstofcrisis. Ook vertrok zijn partijgenoot Henk Staghouwer als minister van Landbouw. Daar moest eerst een oplossing voor komen. "Nu is het rustiger", aldus Segers.
Heilzaam
Zijn grootste zorg bij zijn vertrek is de polarisatie en de onverzoenlijkheid. Het is soms "heilzaam om hard te botsen", maar daarna moet je er ook samen uitkomen. "Dat is een vaardigheid die onder druk staat." Hij maakt ook duidelijk dat dit de politiek niet mooier maakt, maar dat is voor hem niet de reden om te vertrekken.
De keuze om voor de stembusgang van maart te stoppen is bewust genomen. Bikker kan "de geloofsbrieven opnieuw op tafel leggen", zegt hij hierover. "Het kan ons helpen." In mei worden de nieuwe Provinciale Staten gekozen die daarna weer de Eerste Kamer kiezen.
Reflecteren
Hij laat een partij achter die stabiel in de peilingen staat. De andere coalitiepartners staan allemaal op verlies in de peilingen. De ChristenUnie bezet vijf zetels in de Tweede Kamer. De partij is volgens Segers "groter en relevanter" geworden dan toen hij tien jaar geleden aantrad als volksvertegenwoordiger.
Wat de 53-jarige Segers hierna gaat doen, weet hij nog niet. "Dat ligt totaal open." Hij weet alleen dat hij een boek gaat schrijven. Hij gaat daarin "reflecteren" op zijn afgelopen tien jaar in de Tweede Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden