Vertrek beïnvloedt stabiliteit coalitie niet, denkt Segers
DEN HAAG (ANP) - Dat ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers middenin een moeilijke regeerperiode vertrekt, is "niet van enige invloed" op de stabiliteit van de coalitie, denkt Segers zelf. "Dat valt of staat niet bij mijn vertrek." Het leiderschap van zijn partij is met opvolger Mirjam Bikker bovendien "in goede handen".
In oktober heeft Segers officieel besloten dat hij begin 2023 zal stoppen in de landelijke politiek. Hij wist al dat dit zijn laatste periode als partijleider zou zijn, en in 2020, toen Bikker op de lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen werd gezet, gebeurde dat ook met het idee dat zij een goede opvolger zou zijn.
Segers heeft ervoor gekozen om zijn termijn als Kamerlid niet uit te zitten "omdat je leiderschap moet overdragen". Bikker heeft als nieuwe leider "tijd en ruimte" nodig om te groeien in die rol, zegt Segers. Volgens hem was de fractie unaniem in de keuze voor Bikker.
Mooi geweest
Toch verlaat hij de politiek in een tijd van grote tegenstellingen en maatschappelijke spanning. "Het werd wel pittiger", geeft Segers toe over zijn tijd in de politiek. Toch is het een "goed moment" om nu te stoppen. "Het is mooi geweest. Het was de moeite waard."
Vorig jaar kon hij naar eigen zeggen nog niet weg omdat er grote problemen op tafel lagen zoals de stikstofcrisis. Ook vertrok zijn partijgenoot Henk Staghouwer als minister van Landbouw. Daar moest eerst een oplossing voor komen. "Nu is het rustiger", aldus Segers.
Heilzaam
Zijn grootste zorg bij zijn vertrek is de polarisatie en de onverzoenlijkheid. Het is soms "heilzaam om hard te botsen", maar daarna moet je er ook samen uitkomen. "Dat is een vaardigheid die onder druk staat." Hij maakt ook duidelijk dat dit de politiek niet mooier maakt, maar dat is voor hem niet de reden om te vertrekken.
De keuze om voor de stembusgang van maart te stoppen is bewust genomen. Bikker kan "de geloofsbrieven opnieuw op tafel leggen", zegt hij hierover. "Het kan ons helpen." In mei worden de nieuwe Provinciale Staten gekozen die daarna weer de Eerste Kamer kiezen.
Reflecteren
Hij laat een partij achter die stabiel in de peilingen staat. De andere coalitiepartners staan allemaal op verlies in de peilingen. De ChristenUnie bezet vijf zetels in de Tweede Kamer. De partij is volgens Segers "groter en relevanter" geworden dan toen hij tien jaar geleden aantrad als volksvertegenwoordiger.
Wat de 53-jarige Segers hierna gaat doen, weet hij nog niet. "Dat ligt totaal open." Hij weet alleen dat hij een boek gaat schrijven. Hij gaat daarin "reflecteren" op zijn afgelopen tien jaar in de Tweede Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider en beoogd premier Rob Jetten hoopt dat er "heel snel" een nieuw kabinet komt, zodat een einde komt aan het "desastreuze" mestbeleid van demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB). "Het zou schandalig zijn als dit doorgaat, omdat het uiteindelijk boeren op nog grotere afstand zet en de komende jaren nog grotere maatregelen moeten worden genomen", aldus Jetten vrijdag voor aanvang van formatiegesprekken tussen D66, CDA en VVD.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
18 uur geleden