Vertrek beïnvloedt stabiliteit coalitie niet, denkt Segers
DEN HAAG (ANP) - Dat ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers middenin een moeilijke regeerperiode vertrekt, is "niet van enige invloed" op de stabiliteit van de coalitie, denkt Segers zelf. "Dat valt of staat niet bij mijn vertrek." Het leiderschap van zijn partij is met opvolger Mirjam Bikker bovendien "in goede handen".
In oktober heeft Segers officieel besloten dat hij begin 2023 zal stoppen in de landelijke politiek. Hij wist al dat dit zijn laatste periode als partijleider zou zijn, en in 2020, toen Bikker op de lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen werd gezet, gebeurde dat ook met het idee dat zij een goede opvolger zou zijn.
Segers heeft ervoor gekozen om zijn termijn als Kamerlid niet uit te zitten "omdat je leiderschap moet overdragen". Bikker heeft als nieuwe leider "tijd en ruimte" nodig om te groeien in die rol, zegt Segers. Volgens hem was de fractie unaniem in de keuze voor Bikker.
Mooi geweest
Toch verlaat hij de politiek in een tijd van grote tegenstellingen en maatschappelijke spanning. "Het werd wel pittiger", geeft Segers toe over zijn tijd in de politiek. Toch is het een "goed moment" om nu te stoppen. "Het is mooi geweest. Het was de moeite waard."
Vorig jaar kon hij naar eigen zeggen nog niet weg omdat er grote problemen op tafel lagen zoals de stikstofcrisis. Ook vertrok zijn partijgenoot Henk Staghouwer als minister van Landbouw. Daar moest eerst een oplossing voor komen. "Nu is het rustiger", aldus Segers.
Heilzaam
Zijn grootste zorg bij zijn vertrek is de polarisatie en de onverzoenlijkheid. Het is soms "heilzaam om hard te botsen", maar daarna moet je er ook samen uitkomen. "Dat is een vaardigheid die onder druk staat." Hij maakt ook duidelijk dat dit de politiek niet mooier maakt, maar dat is voor hem niet de reden om te vertrekken.
De keuze om voor de stembusgang van maart te stoppen is bewust genomen. Bikker kan "de geloofsbrieven opnieuw op tafel leggen", zegt hij hierover. "Het kan ons helpen." In mei worden de nieuwe Provinciale Staten gekozen die daarna weer de Eerste Kamer kiezen.
Reflecteren
Hij laat een partij achter die stabiel in de peilingen staat. De andere coalitiepartners staan allemaal op verlies in de peilingen. De ChristenUnie bezet vijf zetels in de Tweede Kamer. De partij is volgens Segers "groter en relevanter" geworden dan toen hij tien jaar geleden aantrad als volksvertegenwoordiger.
Wat de 53-jarige Segers hierna gaat doen, weet hij nog niet. "Dat ligt totaal open." Hij weet alleen dat hij een boek gaat schrijven. Hij gaat daarin "reflecteren" op zijn afgelopen tien jaar in de Tweede Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Acht Nederlandse ambassademedewerkers in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever moeten van Israël hun diplomatieke papieren inleveren. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar maakte zijn maatregel vorige week bekend, en de Nederlandse minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) heeft nu het aantal getroffen diplomaten bekendgemaakt.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Stientje van Veldhoven van Klimaat en Groene Groei heeft er "alle vertrouwen in" dat de wet over het bijmengen van groen gas het haalt met een brede meerderheid in de Tweede Kamer. De D66-minister zei na de ministerraad wel dat ze "nog volop in gesprek" is met de Kamer om de steun rond te krijgen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komst van een medicijnfabriek in Katwijk is goed nieuws voor de lokale en de Nederlandse economie, vindt minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Voorafgaand aan de ministerraad noemde ze het ook goed dat "we in Nederland en Europa geneesmiddelen blijven maken".
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz klaagt over "ruis", "beeldvorming" en "commotie" over het Belastingplan. Om die reden was het volgens de VVD-leider "geen makkelijke week".
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel herhaalde vrijdag dat de Europese begrotingssteun aan Sierra Leone is gestopt omdat het Afrikaanse land de veroordeelde crimineel Jos Leijdekkers (ook bekend als Bolle Jos) niet wil uitleveren. Hij zei dat donderdag ook, maar later op de dag kwam vanuit de Europese Commissie het geluid dat de steun om technische redenen is stopgezet.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt geen kinderen uit Gaza voor medische behandeling in Nederland. "Er is sprake van een beleidswijziging" in vergelijking met het vorige kabinet, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) donderdag in de Kamer.
1 dag geledenLUXEMBURG (ANP) - Het onmiddellijk stopzetten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone is volgens justitieminister David van Weel geen te grof middel om de regering van het Afrikaanse land te bewegen de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers ('Bolle Jos') aan Nederland uit te leveren. "Sierra Leone kan dit binnen 24 uur oplossen door deze man op te pakken en uit te leveren aan ons", zei Van Weel, voor de vergadering met de EU-ministers van Justitie.
1 dag geleden