Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vertrek beïnvloedt stabiliteit coalitie niet, denkt Segers

Vertrek beïnvloedt stabiliteit coalitie niet, denkt Segers

DEN HAAG (ANP) - Dat ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers middenin een moeilijke regeerperiode vertrekt, is "niet van enige invloed" op de stabiliteit van de coalitie, denkt Segers zelf. "Dat valt of staat niet bij mijn vertrek." Het leiderschap van zijn partij is met opvolger Mirjam Bikker bovendien "in goede handen".

In oktober heeft Segers officieel besloten dat hij begin 2023 zal stoppen in de landelijke politiek. Hij wist al dat dit zijn laatste periode als partijleider zou zijn, en in 2020, toen Bikker op de lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen werd gezet, gebeurde dat ook met het idee dat zij een goede opvolger zou zijn.

Segers heeft ervoor gekozen om zijn termijn als Kamerlid niet uit te zitten "omdat je leiderschap moet overdragen". Bikker heeft als nieuwe leider "tijd en ruimte" nodig om te groeien in die rol, zegt Segers. Volgens hem was de fractie unaniem in de keuze voor Bikker.

Mooi geweest

Toch verlaat hij de politiek in een tijd van grote tegenstellingen en maatschappelijke spanning. "Het werd wel pittiger", geeft Segers toe over zijn tijd in de politiek. Toch is het een "goed moment" om nu te stoppen. "Het is mooi geweest. Het was de moeite waard."

Vorig jaar kon hij naar eigen zeggen nog niet weg omdat er grote problemen op tafel lagen zoals de stikstofcrisis. Ook vertrok zijn partijgenoot Henk Staghouwer als minister van Landbouw. Daar moest eerst een oplossing voor komen. "Nu is het rustiger", aldus Segers.

Heilzaam

Zijn grootste zorg bij zijn vertrek is de polarisatie en de onverzoenlijkheid. Het is soms "heilzaam om hard te botsen", maar daarna moet je er ook samen uitkomen. "Dat is een vaardigheid die onder druk staat." Hij maakt ook duidelijk dat dit de politiek niet mooier maakt, maar dat is voor hem niet de reden om te vertrekken.

De keuze om voor de stembusgang van maart te stoppen is bewust genomen. Bikker kan "de geloofsbrieven opnieuw op tafel leggen", zegt hij hierover. "Het kan ons helpen." In mei worden de nieuwe Provinciale Staten gekozen die daarna weer de Eerste Kamer kiezen.

Reflecteren

Hij laat een partij achter die stabiel in de peilingen staat. De andere coalitiepartners staan allemaal op verlies in de peilingen. De ChristenUnie bezet vijf zetels in de Tweede Kamer. De partij is volgens Segers "groter en relevanter" geworden dan toen hij tien jaar geleden aantrad als volksvertegenwoordiger.

Wat de 53-jarige Segers hierna gaat doen, weet hij nog niet. "Dat ligt totaal open." Hij weet alleen dat hij een boek gaat schrijven. Hij gaat daarin "reflecteren" op zijn afgelopen tien jaar in de Tweede Kamer.

Meer uit Politiek

Kabinet verwacht eind 2027 adviezen over onlinediscriminatie

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht in november 2027 een rapport met adviezen om onlinediscriminatie tegen te gaan. Dat rapport wordt opgesteld op basis van onlinemeetings en fysieke gesprekken over het onderwerp. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden.

1 uur geleden
Yeşilgöz wil landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz wil andere EU-landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne. Dat land verwacht een zware winter in de oorlog tegen Rusland en heeft dringend geld en middelen nodig. Onder meer Volt vroeg Yeşilgöz nu al meer geld vrij te maken.

3 uur geleden
Ministeries moeten samen 750 regels schrappen of versimpelen

DEN HAAG (ANP) - Alle ministeries moeten samen voor het eind van 2027 in totaal 750 regels hebben geschrapt of versimpeld. Ieder ministerie heeft een eigen doel gekregen, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) in een brief aan de Tweede Kamer.

6 uur geleden
Minister: Oekraïense asielaanvragen niet met prioriteit behandeld

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink weet nog niet wanneer de asielaanvragen van meer dan 140.000 Oekraïners behandeld worden. Het Europese Hof van Justitie oordeelde op 1 oktober dat die aanvragen gewoon behandeld moeten worden, maar de CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat andere aanvragen voorrang krijgen.

22 uur geleden
Aanbod planbare zorg in regionale ziekenhuizen niet toegenomen

DEN HAAG (ANP) - Regionale ziekenhuizen hebben de afgelopen jaren niet meer planbare zorg kunnen aanbieden, terwijl hier wel afspraken over waren, zei minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een debat in de Tweede Kamer. Hoogcomplexe zorg wordt wel steeds vaker samengebracht in ziekenhuizen met meer specialisten.

1 dag geleden
Kabinet pakt versnippering hulp slachtoffers seksueel geweld aan

DEN HAAG (ANP) - De hulpverlening aan slachtoffers van seksueel misbruik en geweld moet laagdrempeliger en minder versnipperd. Daarom komt het kabinet met een nieuwe landelijke werkwijze die de ondersteuning aan slachtoffers moet verbeteren.

1 dag geleden
NSC-bestuur had opgestapte Gotink liever gezien als partijleider

DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van NSC reageert met "verbazing en teleurstelling" op het vertrek van Europarlementariër Dirk Gotink. De politieke partij verliest daarmee haar laatste volksvertegenwoordiger. "Het bestuur had liever gezien dat hij naar voren was gestapt om in politieke zin de kar te trekken", staat in een reactie.

1 dag geleden