Vertraging toeslagencompensatie dreigt door vele vonnissen
DEN HAAG (ANP) - De organisatie die compensatie moet afhandelen voor het toeslagenschandaal heeft vanaf augustus waarschijnlijk de handen vol aan dossiers die voorrang krijgen omdat ze bij de rechter zijn geweest. Honderden zaken verschijnen voor de rechter omdat de wettelijke termijnen voor afhandeling zijn overschreden. Dat aantal neemt toe, en andere zaken lopen daardoor waarschijnlijk verdere vertraging op.
Het gaat om de integrale beoordeling van ouders die in de meeste gevallen al de 30.000 euro compensatie (vanuit de zogenoemde Catshuisregeling) toegezegd hebben gekregen. De 'lichte toets' om te beoordelen of iemand recht heeft op de Catshuisregeling is vaak snel geregeld. Maar veel gedupeerde ouders zeggen meer schade te hebben geleden. Een integrale toets moet dat bepalen.
Daar loopt de compensatie-afhandeling al maanden op vast. De integrale toets duurt vaak te lang, waarna ouders naar de rechter stappen. In augustus verwacht staatssecretaris Aukje de Vries een "omslagpunt" waardoor de organisatie die de compensatie uitvoert "met uitzondering van urgente zaken, geheel aangewend moet worden om uitvoering te geven aan rechterlijke vonnissen in beroepen wegens niet tijdig beslissen".
Dwangsommen
"Snel daarna" zal de organisatie ook niet aan de termijnen van de rechter kunnen voldoen, waardoor dwangsommen dreigen. Urgente zaken krijgen bovendien voorrang op zaken die bij de rechter zijn geweest, waardoor de rechter mogelijk nog meer dwangsommen zal opleggen.
Tot hoeveel vertraging het grote aantal vonnissen zal leiden, is nog niet precies duidelijk. De Vries verwacht dat ouders die zich eind 2021 of begin 2022 hebben gemeld als gedupeerde, pas in 2025 of 2026 een integrale beoordeling krijgen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
5 uur geleden