Vertegenwoordigers Amsterdamse driehoek in gesprek met UvA
AMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van de driehoek van Amsterdam (politie, OM en stadsbestuur) zijn in gesprek met de Universiteit van Amsterdam (UvA) naar aanleiding van de pro-Palestijnse protestactie op de Roeterseilandcampus van de universiteit. Dat meldt een woordvoerder van burgemeester Femke Halsema dinsdag.
"Om samen te kijken wat nu nodig is voor de toekomst", vertelt de zegsman, "en wat we van elkaar verwachten." De driehoek besloot in de nacht van maandag op dinsdag het protestkamp te ontruimen om erfvredebreuk. Ook zou de actie een veiligheidsrisico hebben gevormd, mede door barricades. "Het was een beetje de optelsom", aldus de woordvoerder.
Er werden zo'n 140 pro-Palestijnse betogers aangehouden, aldus de politie. Nog vier betogers zitten vast, een om belediging en drie om openbare geweldpleging. De deelnemende betogers eisten onder meer dat de UvA gezien het aanhoudende geweld in de Gazastrook alle banden met Israëlische universiteiten verbreekt.
Lijst
Het bestuurscollege van de UvA schrijft inmiddels op de eigen site over de kwestie: "De oorlog tussen Israël en Hamas heeft een grote impact op individuele studenten en medewerkers binnen onze gemeenschap. We delen de woede en verbijstering die leeft over de oorlog, en we begrijpen dat daar protest over is. We benadrukken dat binnen de universiteit de dialoog daarover het enige antwoord is", staat er te lezen.
De universiteit zegt ook een lijst met samenwerkingen met Israëlische wetenschappers te hebben gepubliceerd "om daarmee te voldoen aan een van de eisen van de demonstranten. Ook de Centrale Studentenraad (CSR) vroeg daar eerder naar, toen hebben we positief gereageerd op dit verzoek om transparantie."
'Sfeer van intimidatie'
Verder heeft de onderwijsinstelling aangeboden "een UvA-brede dialoog te organiseren over het kader samenwerking met derden, in het bijzonder gericht op landen in oorlogssituaties". Die dialoog is volgens de website "vergelijkbaar met de eerdere dialoogsessies rondom de samenwerking met de fossiele energiesector".
Het college "betreurt ten zeerste" de gang van zaken van maandagavond. "Demonstreren mag op de UvA, maar zonder gezichtsbedekking, blokkades, overnachtingen of sfeer van intimidatie", aldus het gezelschap.
Meer uit Binnenland
UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
6 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.
6 uur geleden