Verstrekken van zelfdodingscapsule is strafbaar, zegt OM
DEN HAAG (ANP) - Het is strafbaar om mensen een 'zelfdodingscapsule' te geven, zodat zij in dat apparaat een einde aan hun leven kunnen maken. Dat valt onder hulp bij zelfdoding "indien de zelfdoding slaagt", laat het Openbaar Ministerie donderdag weten. Staatssecretaris Vicky Maeijer (Langdurige en Maatschappelijke Zorg) had er woensdag ook op gewezen dat dit strafbaar is.
De Coƶperatie Laatste Wil (CLW) wil dat de zelfdodingscapsule Sarco in Nederland wordt toegestaan. Mensen die willen overlijden, gaan erin liggen en drukken op een knop, waarna stikstof naar binnen stroomt. De gebruiker krijgt geen zuurstof meer en overlijdt. Het apparaat is in Nederland ontwikkeld en gebouwd. In Zwitserland is in september voor het eerst iemand in zo'n apparaat overleden, een 64-jarige Amerikaanse.
Bij de presentatie van het plan woensdag zei CLW aan het Openbaar Ministerie te gaan vragen of het beschikbaar stellen van de Sarco strafbaar is als hulp bij zelfdoding. Een woordvoerster van de coƶperatie laat weten dat CLW zelf nog geen contact heeft gehad met het OM en dat de organisatie dit eerst wil doen voordat ze met een reactie komt.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.
1 dag geledenDE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.
1 dag geleden