Versperringen rond pand Franse grondwetsraad voor pensioenoordeel
PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft hoge versperringen aangebracht rond het Constitutionele Hof in het hart van Parijs. Betogers belagen het hof als onderdeel van de maandenlange golf van betogingen tegen de fel omstreden hervorming van het pensioenstelsel. Het hof moet vrijdag tegen 18.00 uur bekendmaken of de pensioenplannen van de regering in lijn zijn met de wet. Weinigen verwachten volgens Franse media dat de negen opperrechters de plannen van tafel vegen, maar het is mogelijk dat ze onderdelen niet overeenkomstig de grondwet beschouwen.
Onder voorzitterschap van de sociaaldemocratische ex-premier Laurent Fabius zal het hof de pensioenplannen goedkeuren, deels goedkeuren of afwijzen. De regering van president Emmanuel Macron en premier Elisabeth Borne heeft de pensioenhervormingen met behulp van een grondwetsartikel door het parlement gedrukt. Het parlement heeft nooit ingestemd, maar heeft de regering ook niet ten val gebracht. Dat was toen de enige manier om de voorstellen van Macron en Borne te torpederen. De procedure om de wet zonder goedkeuring van het parlement aan te nemen, is volkomen wettig.
De linkse oppositie heeft voor het geval het hof akkoord gaat met de plannen van de regering, een verzoek ingediend om een referendum te houden over de kwestie. Het hof moet daarom ook bepalen of er een Referendum van Gedeeld Initiatief kan worden gehouden. De organisatie van zo'n referendum is echter aan veel voorwaarden onderworpen, inclusief het verzamelen van bijna vijf miljoen handtekeningen over een periode van negen maanden.
Hervormingen in stand gehouden
Waarnemers vermoeden dat de organisatie van het referendum, indien door het hof goedgekeurd, tot een lange reeks juridische en politieke twisten leidt, maar niet tot het intrekken van de pensioenhervormingen. Die zouden later dit jaar van kracht worden.
Het huidige verouderde pensioenstelsel, waar al decennia politieke crises over zijn, is volgens de regering uit de hand gelopen en onbetaalbaar. Het moet in 2030 zichzelf bedruipen en daarvoor moeten er voorwaarden voor pensioenverwerving worden verscherpt en moet de wettelijke minimum pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar. De aangekondigde veranderingen hebben tot een enorme golf van protesten geleid sinds 19 januari.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
37 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.
39 minuten geledenBRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft woensdag opgeroepen tot actie voor vrijheid, precies een jaar nadat hij een politieke crisis had veroorzaakt door de militaire noodtoestand af te kondigen.
1 uur geledenRAFAH (ANP) - De grensovergang bij Rafah, die de Gazastrook met Egypte verbindt, gaat ergens in de komende dagen weer open. Dat meldt COGAT, de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp in de regio coördineert, in een bericht op X. De organisatie voegt eraan toe dat de grens slechts opent voor burgers die vanuit Gaza naar Egypte willen reizen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Canada investeert nog eens 200 miljoen dollar in Amerikaanse wapens voor Oekraïne. Ook steekt het land 35 miljoen in het NAVO-steunfonds. Dat zegt buitenlandminister Anita Anand, die in Brussel is voor een overleg met andere NAVO-lidstaten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.
3 uur geleden