Verplicht register voor handelaren tweedehandsspullen
DEN HAAG (ANP) - Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) komt met een wetsvoorstel voor een verplicht register voor handelaren en inkopers van tweedehandsspullen. Hij wil hiermee een einde maken aan heling en zware criminelen makkelijker kunnen opsporen als ze gestolen goederen aanbieden.
"We zien in veel gevallen dat opkopers en personen die handelen in gestolen goederen, het daar niet alleen bij laten. Ze handelen ook in drugs of wapens, of spelen zelfs een rol in mensenhandel", zegt Grapperhaus in een interview in De Telegraaf. "Door beter zicht te hebben op de mensen die malafide opkopers en handelaren zijn, krijgen we ook beter zicht op de ondermijnende criminaliteit die daarachter schuilgaat."
Volgens de minister hebben diefstal en inbraak een enorme impact op mensen. "Niet alleen worden spullen van emotionele waarde gestolen, het gevoel van onveiligheid waar ze mee achterblijven als iemand hun huis is binnengedrongen of als ze beroofd zijn, is afschuwelijk."
Alle tweedehands spullen van handelaren belanden in het systeem, inclusief de personen die ze hebben aangeboden. Bij als gestolen opgegeven goederen gaan in het nieuwe register alarmbellen af. Het is namelijk gekoppeld aan het systeem van Stop Heling. In deze ’database’ worden de gestolen goederen geregistreerd waarvan aangifte is gedaan bij de politie of de Koninklijke Marechaussee.
Het wetsvoorstel heeft alleen betrekking op handelaren die geld verdienen met het regelmatig kopen en verkopen van spullen en geldt niet voor mensen die af en toe goederen verkopen via bijvoorbeeld Marktplaats.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
1 dag geleden