Verpakkingssector wil met loterij meer statiegeldflessen innemen
DEN HAAG (ANP) - De verpakkingsindustrie probeert mensen vanaf volgende week maandag met loterijen te verleiden om meer blikjes en flessen met statiegeld in te leveren. Ongeveer duizend inzamelpunten buiten supermarkten betalen uit via Tikkie en delen per 15 cent statiegeld een digitaal lot uit. Daarmee maken deelnemers kans op geldprijzen tot 400 euro, maakte de voor inzameling verantwoordelijke organisatie Verpact bekend.
Het gaat om een actie van tien weken voor deelnemers van boven de 18 jaar. In die periode keert Verpact in totaal 100.000 euro aan prijzengeld uit. Het maakt deel uit van een beloningssysteem dat Verpact beloofde op te zetten om een dwangsom van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) te voorkomen. Die toezichthouder vindt namelijk dat de verpakkingsindustrie te weinig statiegeldverpakkingen inzamelt.
De doelstelling is om 90 procent van de blikjes en flessen in te zamelen. Verpact, dat namens het bedrijfsleven opereert, haalde dat vorig jaar niet. Het lukte om 85 tot 87 procent van de blikjes in te zamelen en 83 tot 85 procent van de flessen, meldde de organisatie vorige maand op basis van voorlopige cijfers.
Beloningssysteem
Uiteindelijk moet er een landelijk beloningssysteem komen dat mensen een extra financiële stimulans geeft om statiegeldverpakkingen in te leveren. Zo heeft Verpact tot oktober om ook een loterij op te zetten bij statiegeldautomaten in supermarkten. Het geldt als alternatief voor het voorstel van ILT om het statiegeld te verhogen met 15 cent per fles, iets waar de verpakkingsindustrie niets in ziet.
Naast het opzetten van een beloningssysteem, eist de ILT ook veel meer inzamelpunten. De toezichthouder droeg Verpact twee jaar geleden op om voor 1 januari 2027 minstens 5400 extra inzamelpunten te hebben opgezet.
Een woordvoerster van de ILT zegt dat Verpact nu nog niet van de zogeheten last onder dwangsom af is. Wel voldoet de organisatie aan de eerste van in totaal vier maatregelen om meer statiegeldverpakkingen in te zamelen. "De last blijft van kracht."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
12 uur geleden