Verpact: nauwelijks hoger inzamelpercentage bij meer statiegeld
DEN HAAG (ANP) - Een hoger statiegeldbedrag op plastic flessen zorgt er nauwelijks voor dat mensen ze veel vaker inleveren. Dit zegt Verpact, dat namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen en onderzoek liet doen naar de hoogte van het statiegeld.
Jaarlijks moet 90 procent van de flessen en blikjes waarop statiegeld zit worden ingeleverd, maar dat heeft Verpact nog nooit gehaald. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) dreigt hierom dwangsommen op te leggen aan de organisatie en vroeg Verpact onder meer de hoogte van het statiegeldbedrag te onderzoeken.
Eerder meldde Verpact te verwachten dat in 2024 78 procent van alle plastic drankflessen met statiegeld terugkomt. Het verhogen van het statiegeldbedrag heeft "minimale impact" op het inzamelpercentage, stelt de organisatie. Accountants- en advieskantoor PwC berekende dat het inzamelpercentage met een procentpunt stijgt als het statiegeldbedrag op kleine flesjes wordt verhoogd van 15 naar 25 cent. Als er 50 cent statiegeld zou komen op kleine flesjes en 1 euro op grote flessen in plaats van 25 cent, stijgt het percentage ingezamelde flessen met 4 procentpunt, aldus Verpact.
Andere landen
Het belangrijkste inzicht uit de onderzoeken is volgens Verpact dat het hebben van een inleverpunt in de buurt voor mensen de belangrijkste motivatie is om een statiegeldfles of -blikje in te leveren. De organisatie wil de komende jaren veel meer inleverpunten plaatsen om het inzamelpercentage op te krikken. Dit inzicht "bevestigt dat de gekozen aanpak van het fors uitbreiden van het aantal innamepunten de juiste is", stelt Verpact.
Verder wijst de organisatie erop dat een hoger bedrag in andere Europese landen niet nodig bleek om 90 procent van de statiegeldverpakkingen in te zamelen. Andere landen die dezelfde statiegeldbedragen hanteren voor kleine en grote flessen halen de 90 procent wel, ziet Verpact.
Openbare afvalbakken
Daarnaast zegt Verpact dat een hoger statiegeldbedrag niet in verhouding staat tot de bijkomende kosten en nadelige gevolgen hiervan. Als er meer statiegeld op flessen en blikjes zou zitten zou het risico groter worden dat openbare afvalbakken worden opengebroken.
Een woordvoerster van de ILT meldt dat de toezichthouder de onderzoeken van Verpact bestudeert. Over eventuele maatregelen vanwege de onderzoeken kan ze nog niets zeggen. "Zover zijn we nog niet."
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
4 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
11 uur geleden