Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verpact: nauwelijks hoger inzamelpercentage bij meer statiegeld

Verpact: nauwelijks hoger inzamelpercentage bij meer statiegeld

DEN HAAG (ANP) - Een hoger statiegeldbedrag op plastic flessen zorgt er nauwelijks voor dat mensen ze veel vaker inleveren. Dit zegt Verpact, dat namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen en onderzoek liet doen naar de hoogte van het statiegeld.

Jaarlijks moet 90 procent van de flessen en blikjes waarop statiegeld zit worden ingeleverd, maar dat heeft Verpact nog nooit gehaald. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) dreigt hierom dwangsommen op te leggen aan de organisatie en vroeg Verpact onder meer de hoogte van het statiegeldbedrag te onderzoeken.

Eerder meldde Verpact te verwachten dat in 2024 78 procent van alle plastic drankflessen met statiegeld terugkomt. Het verhogen van het statiegeldbedrag heeft "minimale impact" op het inzamelpercentage, stelt de organisatie. Accountants- en advieskantoor PwC berekende dat het inzamelpercentage met een procentpunt stijgt als het statiegeldbedrag op kleine flesjes wordt verhoogd van 15 naar 25 cent. Als er 50 cent statiegeld zou komen op kleine flesjes en 1 euro op grote flessen in plaats van 25 cent, stijgt het percentage ingezamelde flessen met 4 procentpunt, aldus Verpact.

Andere landen

Het belangrijkste inzicht uit de onderzoeken is volgens Verpact dat het hebben van een inleverpunt in de buurt voor mensen de belangrijkste motivatie is om een statiegeldfles of -blikje in te leveren. De organisatie wil de komende jaren veel meer inleverpunten plaatsen om het inzamelpercentage op te krikken. Dit inzicht "bevestigt dat de gekozen aanpak van het fors uitbreiden van het aantal innamepunten de juiste is", stelt Verpact.

Verder wijst de organisatie erop dat een hoger bedrag in andere Europese landen niet nodig bleek om 90 procent van de statiegeldverpakkingen in te zamelen. Andere landen die dezelfde statiegeldbedragen hanteren voor kleine en grote flessen halen de 90 procent wel, ziet Verpact.

Openbare afvalbakken

Daarnaast zegt Verpact dat een hoger statiegeldbedrag niet in verhouding staat tot de bijkomende kosten en nadelige gevolgen hiervan. Als er meer statiegeld op flessen en blikjes zou zitten zou het risico groter worden dat openbare afvalbakken worden opengebroken.

Een woordvoerster van de ILT meldt dat de toezichthouder de onderzoeken van Verpact bestudeert. Over eventuele maatregelen vanwege de onderzoeken kan ze nog niets zeggen. "Zover zijn we nog niet."

Meer uit Financieel

Stevige winst voor AEX-index, Prosus grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.

54 minuten geleden
Ook Britse krijgsmacht gaat 'militair Starlink-netwerk' gebruiken

LONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.

55 minuten geleden
KLM schrapt vluchten naar Oeganda om maatregelen ebola-uitbraak

SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft verschillende vluchten naar de Oegandese stad Entebbe geschrapt in verband met maatregelen die andere landen treffen na een ebola-uitbraak in Centraal-Afrika. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door NH Nieuws.

57 minuten geleden
Milieudefensie: Pols nam op alle fronten afstand van verleden

AMSTERDAM (ANP) - Bestuurder Marty Smits van Milieudefensie bevestigt dat toenmalig directeur Donald Pols hem in 2021 heeft verteld over zijn verleden bij het extreemrechtse Afrikaner Studente Front in Zuid-Afrika. "Donald heeft tijdens ons gesprek duidelijk op alle fronten afstand genomen van zijn verleden en spijt betuigd", zegt Smits daarover in een schriftelijke verklaring. "In zijn jaren bij Milieudefensie heeft Donald zich ingezet voor de missie van Milieudefensie, een rechtvaardige en gelijkwaardige wereld", voegt hij eraan toe.

58 minuten geleden
Anthropic breidt toegang tot AI-model Mythos flink uit

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - AI-bedrijf Anthropic wil veel meer organisaties toegang geven tot zijn model Mythos. Het bedrijf kondigde dinsdag aan dat ongeveer 150 organisaties, verspreid over ruim vijftien landen, het model ook kunnen gaan gebruiken.

1 uur geleden
AI-serverfabrikant HPE fors hoger op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Hewlett Packard Enterprise (HPE) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de kwartaalresultaten van de fabrikant van AI-servers. Ook verhoogde HPE de omzetverwachting voor het hele jaar. Door de sterke vraag naar infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) denkt het bedrijf nu zijn financiƫle doelstellingen voor de lange termijn twee jaar eerder te behalen. Het aandeel werd ruim 35 procent hoger gezet.

2 uur geleden
Victoria's Secret wint marktaandeel terug met nieuwe 'sexy'-koers

REYNOLDSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Lingerieconcern Victoria's Secret heeft zijn financiƫle verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Daarmee lijkt topvrouw Hillary Super voortgang te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk. Zij richt zich met Victoria's Secret meer op de verkoop van bh's en het merk PINK, dat gericht is op jongere shoppers.

3 uur geleden