Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verpact: nauwelijks hoger inzamelpercentage bij meer statiegeld

Verpact: nauwelijks hoger inzamelpercentage bij meer statiegeld

DEN HAAG (ANP) - Een hoger statiegeldbedrag op plastic flessen zorgt er nauwelijks voor dat mensen ze veel vaker inleveren. Dit zegt Verpact, dat namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen en onderzoek liet doen naar de hoogte van het statiegeld.

Jaarlijks moet 90 procent van de flessen en blikjes waarop statiegeld zit worden ingeleverd, maar dat heeft Verpact nog nooit gehaald. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) dreigt hierom dwangsommen op te leggen aan de organisatie en vroeg Verpact onder meer de hoogte van het statiegeldbedrag te onderzoeken.

Eerder meldde Verpact te verwachten dat in 2024 78 procent van alle plastic drankflessen met statiegeld terugkomt. Het verhogen van het statiegeldbedrag heeft "minimale impact" op het inzamelpercentage, stelt de organisatie. Accountants- en advieskantoor PwC berekende dat het inzamelpercentage met een procentpunt stijgt als het statiegeldbedrag op kleine flesjes wordt verhoogd van 15 naar 25 cent. Als er 50 cent statiegeld zou komen op kleine flesjes en 1 euro op grote flessen in plaats van 25 cent, stijgt het percentage ingezamelde flessen met 4 procentpunt, aldus Verpact.

Andere landen

Het belangrijkste inzicht uit de onderzoeken is volgens Verpact dat het hebben van een inleverpunt in de buurt voor mensen de belangrijkste motivatie is om een statiegeldfles of -blikje in te leveren. De organisatie wil de komende jaren veel meer inleverpunten plaatsen om het inzamelpercentage op te krikken. Dit inzicht "bevestigt dat de gekozen aanpak van het fors uitbreiden van het aantal innamepunten de juiste is", stelt Verpact.

Verder wijst de organisatie erop dat een hoger bedrag in andere Europese landen niet nodig bleek om 90 procent van de statiegeldverpakkingen in te zamelen. Andere landen die dezelfde statiegeldbedragen hanteren voor kleine en grote flessen halen de 90 procent wel, ziet Verpact.

Openbare afvalbakken

Daarnaast zegt Verpact dat een hoger statiegeldbedrag niet in verhouding staat tot de bijkomende kosten en nadelige gevolgen hiervan. Als er meer statiegeld op flessen en blikjes zou zitten zou het risico groter worden dat openbare afvalbakken worden opengebroken.

Een woordvoerster van de ILT meldt dat de toezichthouder de onderzoeken van Verpact bestudeert. Over eventuele maatregelen vanwege de onderzoeken kan ze nog niets zeggen. "Zover zijn we nog niet."

Meer uit Financieel

Italië verlaagt brandstofaccijns na flinke stijging pompprijzen

ROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.

2 uur geleden
Wall Street flink lager na Fed-besluit en fikse olieprijsstijging

NEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.

3 uur geleden
Bewindvoerders werken aan voortzetting onlinewoonwinkel Fonq

UTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.

3 uur geleden
Qatar meldt grote schade aan gasinstallatie na aanvallen Iran

DOHA (ANP/AFP) - Branden veroorzaakt door Iraanse aanvallen hebben "uitgebreide schade" aangericht aan de belangrijkste gasinstallatie van het staatsenergiebedrijf van Qatar. Dat heeft QatarEnergy woensdagavond laten weten. Dit gebeurde nadat de Iraanse regering had aangekondigd een aanval op hun eigen energie-infrastructuur te zullen vergelden met een soortgelijke tegenaanval.

4 uur geleden
Federal Reserve houdt vast aan renteprognose ondanks Iranoorlog

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve houdt vast aan zijn verwachting om dit jaar nog een keer de rente te verlagen in de Verenigde Staten ondanks de toegenomen inflatiezorgen door de Iranoorlog. De beleidsbepalers rekenen nu wel op een sterkere stijging van het prijspeil in de VS dit jaar, maar stellen bij hun rentebesluit ook dat de gevolgen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie "onzeker" zijn.

5 uur geleden
Jumbo doet vlees weer in de aanbieding na stop van twee jaar

VEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.

6 uur geleden
Verliezen op beurzen, olieprijzen almaar verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.

6 uur geleden